Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 16. září 2021 Ludmila

Hollywood ve službách války: filmová kulisa maskovala leteckou fabriku

Hollywood a jeho filmová studia dokážou zázraky. A přesně to v roce 1941 americká armáda nutně potřebovala. Bylo nezbytné, aby u města Seattle zmizela letecká továrna, ve které pracovalo skoro třicet tisíc lidí. Před zraky nepřátelských pilotů ji filmaři opravdu skryli.

Závod Boeing II. Právě o něj se hrálo, právě ten měl hollywoodský mistr kouzel nechat zmizet. Foto z roku 1940. | foto: commons.wikimedia.org/War Department CC-BYCreative Commons

Dvanáct bombardérů B-17 sestavených za jediný den. Taková byla výrobní bilance leteckého závodu č. 2 společnosti Boeing. Zařízení, které stálo na předměstí Seattlu u řeky Duwamish, tedy mělo pro válečné úsilí Spojenců zásadní význam.

Fotogalerie

Byl tu však jeden háček. Geograficky se tento strategický závod nacházel jen kousek od Vancouverské zátoky a tím i na dohled Pacifiku. Pokud by se na něj rozhodli Japonci zaútočit, stěží by ho mohli minout. Nepřehlédnutelné dílny pokrývaly plochu 156 tisíc metrů čtverečních a přidružený výrobní, skladovací a testovací areál další hektary budov. Že to bylo krajně nepravděpodobné?

Pro japonskou armádu je to do USA kousek

To si Američané po hořké zkušenosti z Pearl Harbor rozhodně nemyslí. Navíc tu byla smečka japonských ponorek, slídící podél západního pobřeží. V únoru roku 1942 zaútočila jedna z nich, I-17, na sklady paliva a ropnou rafinérii v kalifornské Santa Barbaře.

Kromě nepopiratelných škod měl atak též symbolický význam. Na pevninu Spojených států amerických si zatím nikdo zaútočit netroufl, a tak obyvatele zachvacuje panika. Zdá se, že invaze může přijít každý den a americká armáda jí stejně jako útoku na Pacifickou flotilu na Havaji nedokáže zabránit.

Japonci navíc odvážný výpad ještě několikrát zopakují. Z ústí řeky Columbia například ponorka I-25 vypálí 17 ran na stařičkou pevnost Fort Stevens. Také je tu průzkumný hydroplán E14Y Yokosuka, který krouží nad Oregonem a shazuje několik zápalných pum na tamní lesy. Škody jsou sice nulové, ale morálka prostých Američanů je otřesena.

Jak moc, to dokládá i případ neslavné Bitvy o Los Angeles z konce února 1942. Něco totiž vyruší tamní protileteckou stráž z nočního spánku: zda neregistrované letadlo nebo meteorologický balón, není jasné dodnes. Děla však spustí několikahodinovou baráž v domnění, že jde o leteckou invazi. Je to ohňostroj, který vystraší všechny.

Co nejde ubránit, ať raději zmizí

Americká armáda si je vědoma, že ani při dobré vůli neochrání celé pobřeží. A tak se raději rozhodne, že strategické podniky nacházející se poblíž pobřeží nechá zmizet. Doslova. Jak však může zmizet potenciální cíl o rozloze pěti a více hektarů, aby při tom nedošlo k přerušení výroby? Zní to jako velmi komplikované kouzlo.

To však na jedničku ovládají v Hollywoodu. Je to přece továrna na sny, která zvládne připravit jakoukoliv podívanou. Pyramidy, vesmír, středověkou bitvu. Nedokázala by náhodou také, aby ze Seattle zmizela druhá největší letecká továrna v zemi?

Zní to šíleně, ale v rámci celonárodní válečné snahy je třeba zdánlivě nerozumné nápady nezahazovat. A filmové studio Metro-Goldwyn-Mayer vyšle svého nejlepšího muže. Jmenuje se John Stewart Detlie. Když jde o animované filmy nebo stylové pozadí filmů, nenajdete prý lepšího. S akrylovými barvami, kyblíkem lepidla a pořádnou kopou papírmaše dokáže cokoliv.

Na továrnu u města Seattle si však bude muset vzít něco většího. Má štěstí, k dispozici je tu celý regiment vojenských stavitelů a rozpočet jeden milion dolarů. Jak s tím naloží? Udělá to, co umí nejlépe. Vytvoří obrovskou kulisu.

Ospalé předměstí z překližky

Neskutečné dílo, jemuž se bude přezdívat podle Alenky v říši divů Wonderland, pokryje plochu deseti hektarů. V zásadě je to obrovská plošina, vyzvednutá nad celý areál leteckého závodu. Je usazena na pylonech, stožárech a sloupech nad úrovní dílenských střech. Při pohledu shora, chcete-li z nepřátelského bombardéru, se přitom celý povrch tváří jako tuctové ospalé venkovské předměstí.

Jak to? Detlieho kulisa totiž nese pravidelnou malbu, připomínající síť ulic. Opticky jimi navazuje na okolní infrastrukturu, takže si těžko všimnout, že malba je o hezkých pár metrů výš než okolní zástavba.

Iluze, která se občas i hýbe

Detlie se však nespokojil s polovičatostí. Jen grafické dílko by bylo na jeho talent příliš ploché. Namalované ulice tak obstupují domy, garáže a obchody, který plasticky vystupují z obrazu. Jsou vyrobeny z překližky a opatřeny velmi věrnými povrchovými replikami. Skla v domech tedy odrážejí slunce, střechy jsou patřičně červené. A nechybí ani kouř ze stavení. Bylo totiž zapotřebí zajistit vývod patnácti továrních komínů.

Detlie měl smysl pro detail. Své papundeklové město osadil třemi stovkami kašírovaných stromů z pletiva, dokonce v něm byla i překližková auta, která figuranti občas po ulicích přesouvali.

Syntetické městečko na odpis

Kamufláž, která je skoro dokonalou simulací města, nakonec obsahuje 53 domů, 24 garáží, tři skleníky, obchod a autoservis. Stromy dosahují třímetrové výšky, většina domů má jen 120 centimetrů. Je to však dost na to, aby vrhaly stín a působily dostatečně věrně. Dvě vyšší stavení jsou dokonce obývána skutečnými lidmi, ne jen figurínami.

V roce 1942 tu sídlí malý oddíl protiletecké stráže. Protože však narušoval autentičnost iluze, musel se klidit. Pokud by se nakonec do Wonderlandu někdo vydal, mohl by se podivovat i názvům ulic: Překližková třída, Syntetická ulice, Papírový bulvár.

Stavba byla dokončena v roce 1944, jen pár měsíců před koncem války. Tou dobou už měli Japonci dočista jiné starosti než invazi do Severní Ameriky. Dokonalá optická iluze měla jen jednu drobnou vadu na kráse: na daném místě sice překrývala leteckou továrnu, ale ta byla v běžně prodejných mapách a cestovních atlasech stále zaznačena jako průmyslová oblast.

Fenomenální dílo si nakonec slávy dlouho neužilo. V roce 1946 bylo po kusech rozebráno a rozprodáno do sběru. Do té doby se tu však vyrobilo
6 981 bombardérů B-17.

Autoři:

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR se budou konat 18. a 19. září. Z důvodu hygienických opatření bude počet návštěvníků omezen na 40 tisíc pro každý den. Ke vstupu je nutné si zakoupit vstupenku vázanou na jméno.

Poprvé se v Ostravě představí nová americká stíhačka F-35A Lightning II, dále se návštěvníci mohou těšit na transportní letouny A400M Atlas, druhoválečný stroj Douglas C-47 Dakota nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

  • Nejčtenější

V okovech úspěchu. Miško je šťastný, říká otec, který synovi naplánoval život

Premium Ten film se jmenuje Každá minuta života a zachycuje rok života slovenské rodiny Hanuliakových, kteří se rozhodli...

Ve stávce kamelotů si kluci z ulice srovnali účty s newyorskými magnáty

Měli milionové zisky, přesto neváhali odírat o poslední centy sotva desetileté chlapce, kteří pro ně v New Yorku...

Tykání je nepříjemné, ale burany najdete všude, říká autorka blogu Asijatka.cz

Premium Do Thu Trang žije v Čechách od svých čtyř let. Vietnamštinu sice skoro zapomněla, ale česky se naučila dokonale....

Ropovod Big Inch. Nepopulární řešení, které spojencům vyhrálo válku

Premium Masivní investice nejprve americkou vládu odrazovala. Děsila. Jenže tankery, které převážely ropu z texaských nalezišť...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Přilby smrti. Vypadaly jako mločí masky a nepřítele měly děsit

Byly hrůznou výzbrojí těžké jízdy, měly však futuristické vzezření. Působivé kulaté očnice s velkými lemy i načrtnutá...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Famózní útěky z asijských vězení: na svobodu dírou pro výdej jídla

Svoje tělo i plány připravovaly na na útěk dlouhé měsíce, dokonce roky. Cvičili, pilovali, osnovali, kopali,...

Sex uvolňuje ucpaný nos, zjistili nositelé humoristické nobelovky

Je to unikátní objev, velkolepý a praktický. Zaslouží si uznání už jen za to, jak všímavě jeho autoři téma své práce...

Ikonický a kontroverzní. Před 135 lety se naposledy vzdal Geronimo

Symbol nezdolného indiánského vzdoru, bezohledný násilník, dokonce zbabělec. Dějiny udělaly z Geronima ikonu, jeho...

Bylo sladké a zakalené. Našly se usazeniny piva starého devět tisíc let

Jako zřejmě velmi výjimečné pití si ho staří Číňané dopřávali při výjimečných příležitostech, například pohřbech. A to...

Bytová jednotka 3+1
Bytová jednotka 3+1

Mařákova, Litomyšl - Litomyšl-Město, okres Svitavy
3 990 000 Kč

Poslední sbohem Belmondovi. Na obřad dorazil Alain Delon i Pierre Richard

Po čtvrtečním pietním ceremoniálu v pařížské Invalidovně se Francie definitivně rozloučila s Jeanem-Paulem Belmondem....

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...

Natáčely jsme s Bradem Pittem. Tenkrát nás nezajímal, říkají dvojčata Černé

Jsou sestry, věnují se herectví a ještě pořád se stane, že si je lidi pletou, i když už údajně ne tak často jako kdysi....