VIDEO: Dubajská policie chce létat na dronech. Sebevražda, říká expert

aktualizováno 
Je to jako realizace kyberpunkové fantazie. Dubajská policie koupila svůj první řiditelný dron, aby jí pomáhal patrolovat ze vzduchu. Není to však tak docela bez háčku. Odborník ze serveru Drone DJ napsal, že si bezpečnostní síly zahrávají se smrtelně nebezpečným vynálezem.

„Dotýkáme se budoucnosti“, „sci-fi se stává v Dubaji skutečností“, „futuristické sny ožívají“… Ona zpráva vzbudila i takové titulky. Může za ně S3 2019, model létající motorky společnosti Hoversurf, který se stal součástí výbavy dubajské policie. Hoverbike, jak firma svůj vynález nazývá, ji stál 150 tisíc dolarů a slibuje si od něj, že se stane rychlým dopravním prostředkem pro lokality, které jsou silniční motorkou nebo autem těžko dostupné.

Fotogalerie

„V současnosti se s hoverbikem učí létat dva týmy a počty navyšujeme,“ cituje magazín The Drive Khalida Nassera Alrazooquiho, generálního ředitele oddělení umělé inteligence dubajské policie. Do roku 2020 by podle něj Dubaj chtěla mít celou letku.

Startupová firma Hoversurf zatím napjatě očekává, zda s jejím strojem bude prominentní zákazník spokojený a kolik létacích motorek si případně objedná. „Během příštího měsíce nebo dvou by nám měli dát vědět, chtějí-li víc. Budou-li mít zájem o třicet čtyřicet, dostanou je,“ uvedl za dodavatele Joseph Segura-Conn.

Projekt odpovídá ambicím Dubaje budovat si reputaci města budoucnosti. A též finančním možnostem metropole, jejíž policejní vozový park zahrnuje například i Bugatti Veyron a Aston Martin, jak připomíná server Drones UAV Report.

Policejní vzdušný amputátor

Dojem však celý nápad rozhodně neudělal na všechny. „Hoverbike budu nazývat podle toho, čím opravdu je, smrtelně nebezpečnou věcí. Tento vzdušný amputátor je nejnebezpečnějším dopravním prostředkem v historii všech nebezpečných dopravních prostředků,“ uvádí například v magazínu Drone DJ inženýr a certifikovaný pilot dronů Chris Monti.

A vzdušnou motorku podrobuje kousavé kritice. Tak zaprvé, její baterie ji udrží ve vzduchu pouze deset až pětadvacet minut. Zadruhé, stroj je podle něj extrémně hlučný, a to i když výrobce slibuje, že výrobní model je o deset procent tišší než prototyp. Především však stroji vyčítá bezpečnostní problémy.

Nemá totiž ochranné oblouky kolem vrtulí. „Ty proto mohou amputovat pilotovy kotníky, pokud neudrží nohy v předepsané pozici. V případě nehody mu mohou useknout hlavu. A samozřejmě mohou zranit kohokoli, kdo se stroji dostane do cesty,“ vypočítává.

A varovně připomíná, že se firma chlubí dokonce tím, že na létání s jejím hoverbikem, který nabízí i movitým soukromým zájemcům, není potřeba žádná letecká licence. Firma totiž splnila kritéria americké Federal Aviation Federation.

Z hoverbike je v rozpacích i šéfredaktor časopisu Aerospace magazine Tim Robinson. Pro CNN uvedl, že stroj je „velmi omezený“, pokud jde o jeho využití pro policejní práci. Nápad se však pokusil zachránit s tím, že i tak by s ním mohlo být „hodně zábavy“.

Tak docela však projekt pře palubu nehází. Věří, že další vylepšení, zejména v životnosti baterie, by mohla letovou dobu prodloužit. Oním směrem podle CNN vyhlíží i Hoversurf a dubajská policie. Sází buď na lepší technologii baterie, nebo výkonnější pohonný systém. A firma prý již takový má, měl by být menší, tišší, bezpečnější a efektivnější. Právě ten by měly mít nové modely. O výrobu strojů pro Hoversurf se ucházejí tři výrobní místa, jedno právě v Dubaji.

Projekty snažící se využít drony pro dopravu lidí zažívají boom, tvrdí Robinson. Dodává, že dosud se jich ohlásilo na sto, čítají obdobné stroje jako hoverbike i létající auta. K mání je podle něj spousta konfigurací, externí rotory, křídla, žádná křídla… „Nikdo přesně neví, co bude mít úspěch, co vyjde. Myslím, že dnešek je pro inovace v leteckém průmyslu vzrušující, skvělá doba,“ dodal.

Hoversurf, původně ruská firma, která se však usadila v Kalifornii, hodlá do čtyř pěti měsíců představit dvoumístné létající auto. Prodávat by ho chtěla již v roce 2020.

Autoři:

Nejčtenější

Na perverze zapomeňte. Ženy i muži chtějí hlazení, líbání

Docela obyčejné něžnosti. Uprostřed skoro neomezeného přístupu k...

Porno, seznamky, erotické pomůcky, dveře otevřené nejroztodivnějším fantaziím. Vše je dostupné. Přesto touží ženy a...

Kdo má vanu, ten má ránu, směje se MMA zápasník Petrášek

Postavu má Miloš Petrášek jako kulturista. V kleci to však není výhoda.

Má téměř kulturistickou postavu, proto bylo pro laiky nepochopitelné, že jej dvakrát porazil Jeremy Kimball, jehož...

Zlepšete si erekci, cvičit ji můžete i při čekání na zastávce

Nikdo to nepozná. Kvůli cvikům na lepší erekci nemusíte chodit do posilovny....

Problémy s erekcí se dají porazit a nemusíte sahat po pilulkách ani spoléhat na změnu životního stylu. Stačí posilovat...

Pan Nedotknutelný. Harlemského mafiána musel dostat do vězení prezident

Prodával drogy, vydával příkazy k vraždám, podplácel policisty, vysmíval se...

Jeho životní veletoč nemohl být větší. Býval drogovým lordem, všemocným vládcem Harlemu. Druhou část života strávil...

Chůze je návyková. Fetujete nemyšlení, říká milovník dlouhých pochodů

Dálkové pochody, to není jen fyzický výzva a zážitek. Přinášejí i jiný stav...

Po světě putuje pěšky, jeho cesty jsou tisíce kilometrů dlouhé. Na zádech přitom má co nejlehčí batoh. Jako vědec na to...

Další z rubriky

OBRAZEM: Vous jako umění. Mistrovství světa prověřilo styl i kreativitu

Soutěžící byli rozdělení celkem do devatenácti kategorií jako Dalího knír nebo...

Soutěžící byli rozdělení celkem do devatenácti kategorií jako Dalího knír nebo freestylová kozí bradka. A všichni brali...

OBRAZEM: Do spárů smrti. Před 75 lety se Spojenci vylodili v Normandii

Byla to gigantická operace, největší invaze po vodě i ze vzduchu, v dějinách....

Byla to gigantická operace, největší invaze po vodě i ze vzduchu, v dějinách. Do okupované Francie se Dne D 6. června...

Absurdita v khaki: rébus „nezfilmovatelné“ Hlavy XXII luští George Clooney

Na nabídku zfilmovat Hlavu XXII George Clooney nekývl hned. Kromě aktuálnosti...

Pro jejího hrdinu Yossariana byla válka vraždící, monstrózní rébus. Jenže tím je i sama kniha Hlava XXII. Je...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz