Pondělí 16. prosince 2019, svátek má Albína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 16. prosince 2019 Albína

Velel jsem, osvobozoval, chlubil se politik. Pak promluvily archivy

aktualizováno 
Druhá světová válka znamenala zmatek a chaos je půdou pro lži. A díky tomu se mohl Douglas Stringfellow vybavit naprosto neuvěřitelnými hrdinskými příběhy. Splétal z nich politické ambice, dokud své výmysly nenafoukl tak moc, že musely splasknout.

Politik Stringfellow se vykresloval málem jako největší hrdina druhé světové války. Přehnal to. | foto: commons.wikimedia.org/Congressional Pictorial Directory, 83rd CongressCreative Commons

Douglas S. Stringfellow, veterán druhé světové války, měl vypravěčský talent. Onen republikánský kandidát ze státu Utah se na volebních shromážděních v roce 1952 velmi přesvědčivě oháněl slavnými a odvážnými činy, jichž se měl dopustit. Kde svůj příběh Stringfellow začínal?

Velel jsem, řídil, osvobozoval

V americkém Úřadu pro strategické služby, vojenské rozvědce, kde se podle vlastních slov v roce 1942 dobrovolně ujal těch nejnebezpečnějších úkolů. Konkrétní údaje, pravda, poskytnout zvědavcům nemohl, protože řada jeho misí stále ještě podléhala utajení. „Jistě však víte, že proběhla úspěšná akce na záchranu německého chemika a fyzika Otto Hahna, že?“ zdvihal tajemný pan Stringfellow významně obočí. Ano, v rámci utajené Operace Alsos Američané skutečně několik špičkových vědců z území Třetí říše vyzvedli, a to včetně Nobelovou cenou později oceněného Hahna. Vypadalo to tedy uvěřitelně.

Ignácz Trebitsch byl Žid, přítel nacistů i dalajláma

Mistr podvodů, diplomatických skandálů, konspirací, lží a mystifikací. Ignácz...

Střídal jména, politické spojence, měnil církve, cestoval mezi kontinenty, neustále falšoval vlastní život, putoval mezi politikou, byznysem a válčením. Byl schopen obalamutit čelní nacisty, britského premiéra, duchovní, politiky i průmyslníky. Ignácz Trebitsch je asi nejbarvitější padouch v dějinách.

Nebyla to však jediná trumfová karta, kterou v roce 1952 Stringfellow vynášel. Za nepřátelskou linií, přímo na území nacistického Německa, se totiž podle svého líčení neohroženě pohyboval po dlouhé měsíce. Organizoval totiž místní hnutí odporu. Pak se však jeho štěstí vyčerpalo, byl zrazen a dopaden. Skončil v koncentračním táboře Belsen, kde byl dozorci a gestapáky sadisticky mučen.

Následkem bylo poškození páteře a fyzické ochrnutí, našel však i něco velmi cenného. Víru. Díky ní se zázračně uzdravil, a dokonce se mu podařilo uprchnout. A jak se na nezdolného hrdinu sluší a patří, znovu se zapojil do odboje. Koordinoval týmy výsadkářů a vlastně řídil osvobozování celého Německa. A jako poslední přeživší člen svého oddílu, po válce dekorovaný Purpurovým srdcem a také Stříbrnou hvězdou za odvahu, se vrátil zpět do Spojených států bojovat o přízeň voličů.

Stringfellow svým barvitým vyprávěním umíchal velmi atraktivní koktejl plný silných emocí a v časech poválečného stesku po padlých a přeživších hrdinech dokázal u voličů zabodovat. Byl to muž odvahy, víry, silné morálky a vůle. Živoucí příklad velké osobní oběti a zodpovědnosti. Aspoň tak to z jeho líčení znělo.

Kampaň, kterou vedl z kolečkového křesla, zabrala. Proto při doplňovacích volbách v Utahu rozmetal svého protikandidáta za Demokratickou stranu a stal se velmi váženým členem Sněmovny reprezentantů. Úctu mu dávali najevo i političtí oponenti. Nic však netrvá věčně.

Umlčme pochyby

Čím více rozhovorů Stringfellow do novin i televizních pořadů dával, tím méně totiž jeho historky dávaly smysl. Občas z nich nepřímo vyznívalo, že se na velení protinacistického odboje podílel z výslechového bunkru koncentračního tábora, jindy zase zmiňoval svůj podíl na úspěšných spojeneckých operacích, které prostě nemohl stihnout, protože podle svých jiných příběhů byl úplně jinde.

Někdy byly jeho promluvy až do extrému sebestředné. „Putoval jsem bojišti světa, porážel nepřátele a obnovoval mír,“ hlásal. Některá jeho heroická líčení přímo zpochybnil armádní žurnál Army Times. Jenže to už se blížil rok 1954 a s ním i další volby. A taková „nemístná kritika hrdiny“ se nesetkala s přílišným pochopením.

Větev pod kariérou pana Stringfellowa nakonec podťal prezident Dwight Eisenhower, jeho republikánský stranický kolega. Nařídil totiž otevření neveřejných složek médii probíraného hrdiny, aby „umlčel hlasy těch nevěřících Tomášů.“ A pak se nestačil divit. Stejně jako miliony jiných Američanů.

Ukázalo se, že Stringfellow ve válce skutečně byl. Narukoval do ní jako jednadvacetiletý v roce 1942, tedy v době, kdy již měl řídit tajné operace. Sloužil však u letectva, jako technik letového provozu. Jeho největším hrdinstvím tedy mohlo být maximálně naplnění nádrží bojového letounu nebo kontrola hnacího ústrojí v rekordním čase.

Na evropské bojiště, jak tvrdil, se rovněž podíval. Do Francie byl převelen v roce 1945, prakticky na samém sklonku války. A právě tady přišel ke svému zranění, když při čištění perimetru přistávací plochy najel džípem na minu. Následky výbuchu z něj učinily raněného vysloužilce, který za svou oběť stejně jako 1,1 milionu dalších získal Purpurové srdce. Nositelem Stříbrné hvězdy však nikdy nebyl, a nebyl ani absolventem dvou univerzit ani se nepodílel na spoustě tajných operací.

Usvědčený lhář Stringfellow musel 16 dní před volbami v roce 1954 učinit veřejnou omluvu.

„Upadl jsem do pasti vytvořené vlastním jazykem, stal jsem se vězněm vlastních výmyslů. Učinil jsem chyby, kterých mi je líto,“ prohlásil, když se loučil s funkcí i s kandidaturou. O upřímnosti jeho doznání však můžeme směle pochybovat. V následujících letech se několikrát pokusil své „hrdinské příběhy“ vydat knižně, zatímco vystupoval jako náboženský kazatel a živý důkaz uzdravení paraplegika silou vlastní víry.

Autoři:
  • Nejčtenější

Revoluční vibrátor vyrazil do prodeje. Vyvíjela ho i univerzita

Vznikl ve spolupráci s americkou univerzitou. Má za sebou kontroverzi, kdy mu nejprve udělili technologické ocenění,...

Premium

Krutá smrt malých holčiček. Vražedkyni zachránil od šibenice až císař

Pomsta může být sladká jako... limonáda. Strach z manžela a závist k sousedům nakonec dovedly Marii Burešovou k...

Premium

Jak to dělal Casanova. Známí svůdníci dějin a jejich osvědčené postupy

Svůdníci mají v pekle místo jisté. Aspoň to tvrdili učenci středověku. A svádění se podle mnohých nevymanilo z temnoty...

Extrémní sporty: MMA páka měla být psychopatický stroj na peníze

Měl to být produkt, který brutalitou a atraktivitou předčí MMA. Vymyslel ho ostatně muž, který stál za UFC....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Saddám Husajn v poutech. Pamatujete si nejhledanějšího muže světa?

Máme tu pátek 13., ďábelský a nešťastný to den. Leč v prosinci 2003 připadalo třináctého na sobotu, a přece se jednomu...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky
Premium

Byznys kolem domén. Správná adresa může vydělat na královský důchod

V devadesátých letech to byli nepochopitelní podivíni, kupovali cosi nehmotného ve virtuálním prostoru jakéhosi...

Premium

Krutá smrt malých holčiček. Vražedkyni zachránil od šibenice až císař

Pomsta může být sladká jako... limonáda. Strach z manžela a závist k sousedům nakonec dovedly Marii Burešovou k...

VIDEO: Naučte se trik s kartami. Představí vám ho kouzelník Nesveda

Je populárním českým iluzionistou a do světa magie chce uvést i vás. Naučí vás klasický trik s balíčkem karet....

Premium

Záhada prázdných trezorů. Příběh českého Fantomase a legendární loupeže

Dvojitou loupež, která vešla do dějin kriminalistiky, připravoval dlouhých sedm let. Ale nebylo kam spěchat, času měl...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz