Vladimír Socha, největší český expert na dinosaury | foto: Martin Veselý, MAFRA

Samci museli být při páření opatrní, popisuje expert na dinosaury

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Kdo se pásl, lovil, brodil, létal, plaval a utíkal po území dnešní Evropy, když ve druhohorách před 150 miliony let končil rozpad světového superkontinentu Pangea na menší světadíly? A když území dnešního Česka pokrývalo asi 100 metrů hluboké teplé moře? Jací dinosauři, kteří 134 milionů let vládli světové pevnině, v Evropě tehdy i později žili? Na to odpovídá Vladimír Socha (38).

Zřejmě největší český expert na dinosaury a autor knihy Pravěcí vládci Evropy, mimo jiné vysvětluje, jak je to s teorií, že dinosauři vyhynuli na pandemii. Co víme o českém burianosaurovi? Jak se dinosauři pářili? A co vše o nich ještě nevíme?

Pokud byste psal scénář filmu Evropské cesty do pravěku, jací dinosauři by tam nesměli chybět?
Dnes už známe více než dvě stovky druhů evropských dinosaurů, výběr proto není jednoduchý. Ale určitě by tam neměl chybět obří dravý dinosaurus torvosaurus (dvanáctimetrová a přes 3 tuny vážící starší „kopie“ amerického Tyrannosaura rexe – ten ovšem žil před 68 až 66 miliony let, zatímco torvosaurus před 153 až 148 miliony let, pozn. red.). A také proslulý býložravý iguanodon. Nebo „obrněný“ scelidosaurus. Ale přidal bych určitě i některé nově popsané druhy. Například obří sauropodní dinosaury (po čtyřech nohách se pohybující těžkotonážní býložravci s dlouhým krkem, pozn. red.), kteří zanechali zkamenělé otisky svých stop na pomezí Francie a Švýcarska. Ty stopy jsou velké jako koupací vana a patřily nejspíš dinosaurovi dlouhému kolem 30 metrů a vážícímu možná přes 50 tun. 

Samozřejmě by nesměly chybět české objevy, zejména Burianosaurus augustai, a dále teropod, kterému patřil zub nalezený u Brna. (Teropodi byli draví masožraví dinosauři pohybující se po dvou nohách, jejich nejpopulárnějším zástupcem byl severoamerický Tyrannosaurus rex. Z menších, zhruba dvoumetrových teropodů se před 160 miliony let vyvinuli i ptáci, jejichž jedna skupina – zahrnující malé a většinou nelétavé druhy, hnízdící nikoliv na stromech, ale na zemi – pak jako jediná z „rodiny“ dinosaurů přežila následky dopadu obřího asteroidu před 66 miliony let, pozn. red.)

Před 94 miliony let žil na jednom z ostrovů u dnešní Kutné Hory zhruba 4 metry dlouhý a 1,5 metru vysoký býložravý Burianosaurus augustai.

Vladimír Socha

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
, Téma