Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. března 2023 Radek

Rodičovství všem. Dětem párů téhož pohlaví se daří jako jiným

V některých ohledech si vedou stejně, například jde-li o školní výsledky, zdravotní kondici. V jiných se dětem párů minoritní sexuální orientace nebo genderové identity daří dokonce lépe než potomkům heterosexuálních rodičů. Zjistila to rozsáhlá studie. Není přitom jediná.
Na sexuální orientaci ani genderové identitě rodičů nezáleží. Na tom, jak se k...

Na sexuální orientaci ani genderové identitě rodičů nezáleží. Na tom, jak se k dětem chovají, ano. | foto: Getty Images

Práce vyšla v magazínu BMJ Global Health a podle svých čínských autorů je prvním systematickým posouzením možných rozdílů mezi kvalitou, fungováním tradičních rodin a minoritních. Zohledňovala tedy heterosexuální svazky i páry homosexuální, transgenderové i jiné.

A byla rozsáhlá. Přezkoumala téměř 1 200 studií, nakonec z nich vybrala čtyřiatřicet stěžejních. Pokrývaly velkoryse rozkročené období mezi lety 1989 a 2022, celkem tedy třiatřicet let. Základní zjištění, které přinesla analýza všech výzkumů, zní: Sexuální orientace není sama o sobě důležitým faktorem rozvoje dětí. Na tom, zda dítě vychovává heterosexuální pár, dvě ženy, dva muži nebo lidé transgenderové identity, nesejde.

Stejně dobré nebo lepší

Například v kategorii školních výsledků nebo fyzického zdraví neshledala práce podle magazínu Forbes mezi dětmi z tradičních rodin a rodin sexuálně nebo genderově minoritních rodičů, rodiček, žádné rozdíly. Naproti tomu měly horší zdravotní kondici děti vyrůstající pouze s jedním rodičem.

Dobrými rodiči mohou být lidé různé identity i orientace, potvrzují studie.

V některých oblastech pak děti genderově nebo sexuálně minoritních rodičů své vrstevníky z rodin heterosexuálních párů dokonce předčily. Zaprvé vykazovaly vyšší schopnost přizpůsobení se změnám, zejména v předškolním věku. Autorský tým má přitom vysvětlení. Může to souviset s tím, že jejich rodiče čelí ze strany společnosti stigmatizacím, s nimiž se musí dokázat vyrovnat. Proto mohou být i jejich děti odolnější, připravenější čelit obtížím a překonávat je.

Homosexualita je přirozená. Farmářův deník starý 200 let hájí toleranci

Ony děti mohou mít též prospěch z toho, že si díky rodičům osvojí tolerantnější, otevřenější, méně rigidní postoje. Snáze zvládají flexibilní přístup, změny, výzvy. Nakonec však může hrát roli i potenciální vyšší socioekonomický status minoritních rodičů. Jejich schopnost děti zabezpečit totiž mají instituce, které do věci mohou mluvit, tendenci posuzovat přísněji než u heterosexuálních párů. A finančně zajištěný život dopřává oporu, jistotu, sebevědomí i dětem.

Zadruhé se rodiny minoritního typu chlubily lepšími, kvalitnějšími vztahy mezi dětmi a rodiči. Rodinné poměry byly vřelejší, s vyšší interakcí a podporou.

Menší pravděpodobnost heterosexuality

Vyrůstání v rodině heterosexuálního páru nebo v jiné s sebou nese rozdíly, to čínská studie netají. Děti sexuálně minoritních párů měly nižší pravděpodobnost, že se vyvinou v heterosexuální muže a ženy než potomci heterosexuálních svazků.

Nahlédněte do knihy o síle lásky

I zde autorský kolektiv nabízí možné vysvětlení. Může spočívat v menší míře genderové a sexuální stereotypizace, která se u rodičů „minoritního“ charakteru předpokládá. Ostatně, děti liberálně smýšlejících rodičů měli flexibilnější postoje k genderu, bez ohledu na genderové nebo sexuální charakteristiky jejich rodičů.

Důležité je, jak rodiny fungují

List The Guardian přitom podotýká, že některé hlasy studii kritizují. Ovšem ne za to, že by snad sexuálně nebo genderově minoritním párům a jejich výchově stranila. Právě naopak. Podle odbornice na LGBT+ rodiny Rachel Farrové totiž do své inventury zahrnul autorský tým i práce, které byly kontroverzní, nebo dokonce zdiskreditované a které tvrdily, že vyrůstat s rodiči téhož pohlaví představuje riziko negativních sociálních, duševních či vztahových následků. Rovněž sociolog Deni Mazrekaj zmiňuje, že studie zahrnula i výzkum, který byl dezinterpretován jako doklad horších studijních výsledků dětí párů stejného pohlaví.

Milostné eskapády Anne Listerové se ženami šokovaly. Vedla si o nich deníky

I tak však celková analýza vyjevila, že podle tradiční nebo minoritní charakteristiky rodičů není možné předjímat, jak se bude dařit jejich potomkům. „Obecné poselství je pořád totéž – sexuální orientace a genderová identita rodičů je pro vývoj a výsledky dětí mnohem méně důležitá než to, co se odehrává uvnitř rodin, kvalita rodičovské péče a rodinné vztahy,“ shrnuje Farrová.

Rozsáhlá čínská práce nakonec potvrzuje výsledky mnoha předchozích. Například tři desetiletí trvající výzkum publikovaný v roce 2017 v magazínu Medical Journal of Australia prokázal, že děti vychovávané páry téhož pohlaví si vedou v sociální, emoční a vzdělávací rovině stejně jako jejich jiní vrstevníci. Práce našla jediné nebezpečí, které oněm dětem hrozí a které může narušit jejich rozvoj a život: diskriminaci.

Myslíte, že pro vývoj dítěte záleží na tom, jaké sexuální orientace anebo jaké genderové identity jsou rodiče?

celkem hlasů: 2551
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 0:00:00. Anketa je uzavřena.
Autor:
  • Nejčtenější

Aby měl orgasmus šanci. Studie líčí, kdy ženy usilují o vyvrcholení

Premium Je to docela logická rovnice a vyplývá z velmi praktické úvahy. Častěji dosahují orgasmu ty ženy, které o něj usilují....

VIDEO: Rozřezanou oběť řešil i filmový major Zeman. A ublížil jí

Nejprve vydala Vltava tělo bez hlavy a nohou, poté i zbytek oběti. Vraha, rozhazovačného účetního, dopadla policie i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Penis se zvětšuje trakcí i vložením chrupavky. Urolog shrnuje fakta a mýty

Mužská touha po větším penisu neodpovídá statistice, číslům, dokonce ani spokojenosti žen. Poptávka po prodlužování,...

Šlo by tak zemřít? Bizarní způsoby, jak zkusit odejít ze světa

Poskládali dohromady leckdy až dětsky fantazijní nápady, jak by šlo umřít. A zkonzultovali je s vědou. Kniha Vědecká...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Kde se vyrábějí české mince?

Megahra iDNES.cz je v plném proudu, ale protože nám v redakci „zbyla“ ještě jedna zlatá mince s hodnotou bezmála třicet...

V práci jsem řekl, že koupím auto. Kradl jsem, aby se mi nesmáli, hájil se vrah

Premium Byt se hemžil muži v uniformě. Dívali se na zem i na zdi, kladli mu nepříjemné otázky a jemu bylo jasné, že to, co před...

Příběh za memem: Chytrákovy nejlepší špatné rady probouzejí kritické myšlení

Internet je nepřebernou studnicí nápadů a tipů. Z memů Roll Safe byste však ve vlastním zájmu inspiraci moc čerpat...

Alcatraz nabízel vyhlášené jídlo a věznil i Čecha. Poznejte slavný kriminál

Proslavil ji nejen útěkářský film s Clintem Eastwoodem. Věznice na ostrově Alcatraz se pyšnila přísným režimem, ale též...

Legenda Harry Houdini. Mág ohromoval davy, učil vojáky uniknout ze zajetí

Premium Jak jen to dělal? Pomáhaly mu snad síly nadpřirozena? Ohýbal si vlastní kosti, nebo se upsal ďáblu a ten mu s kouzly...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...