Kapříci, kmotři, prostitutky. Hra mě zavedla do podsvětí

aktualizováno 
Vydal jsem se do nočního města plného dealerů drog, šlapek, heren, zkorumpovaných starostů, policajtů a soudců. Obrali mě o všechno, skončil jsem na ulici téměř bez halíře, ale byla to celkem zábava. Bylo to jen jako, zúčastnil jsem se veřejného hraní nové deskové hry Kmotrov.cz.

Ano, k podsvětí patří i lehké holky. | foto: Jiri Vyhnal

Hra už byla skoro v polovině a já držel v ruce jen šlapku jménem Gertrůda. "Šlápnul jsi mi na dealera, zaplať mi litr za drogy," říká mi Martin, jeden ze čtyř protihráčů, s nimiž jsem se sešel v kavárně v centru Prahy. Už zase, pořád jen platím, zatímco ostatní inkasují a zvesela nakupují holky, herny i dealery. Doplatil jsem na špatný rozjezd, nepadala mi kostka.

Kmotrov.cz je populární desková hra, která jede na podobném principu jako známé Monopoly nebo Sázky a dostihy. Hráči hodem kostkou posouvají figurku nočním městem plným zločinu. Políčka jsou nevěstince se šlapkami, herny, dealeři marihuany, extáze nebo kokainu. Když jste jejich majitelem, protihráči vám, pokud na políčko skočí figurkou, platí. Cílem hry je ovládnout město Kmotrov, čehož dosáhnete, když koupíte aspoň dvě postavy z trojice soudce, policista, starosta.

Fotogalerie

Rád si hraju, ale nejsem velký fanoušek deskových her, vždycky mi připadaly složité. Do jejich světa jsem nikdy moc nepronikl, protože jsem na něj narazil hlavně na horách, kdy nějaká parta vytáhla třeba Civilizaci, kterou jsem prostě hned zkraje nerozklíčoval natolik, abych si opravdu zahrál. Na veřejné hraní Kmotrov.cz mě kamarádi nalákali, protože to prý nehrozí.

Je to pravda, Kmotrov.cz je hra, při které se pobaví každý na "první dobrou". Zaujalo mě hlavně výtvarné zpracování, které má na svědomí známé jméno z graffiti scény Martin SKAM Krejčí, díky němuž byl Kmotrov.cz nominován na cenu Czech Grand Design 2012.

"S kámošem jsme se bavili o tom, proč jsou deskové hry jen o koních, rytířích, čarodějnictví. Žádná z her, co existovaly, nás prostě nezaujala. Ani jeden z nás není geek nebo fanda deskovek. Prostě jsme si jen říkali, že je škoda, že není nic trochu tematicky jiného, aktuálnějšího. Vzpomněli jsme si na hru Sázky a dostihy a ten večer nás napadl jednoduchý remix s prostitutkama, nightclubama, hernama, dealerama," vzpomíná autor hry Mikuláš Josek.

Nápad, který podle něj vypadá jako recept od Babicy, se chytl a dnes populární gangsterku hrají nejen party na horách, ale i po barech. Růstu popularity hry pomohly i aféry spojené s prorůstáním organizovaného zločinu do politiky.

Stejně jako ve skutečnosti, i v této hře se dokáže figurka ze špinavého podsvětí pomocí kšeftů a úplatků prokousat do nejvyšších pater společnosti a ovlivnit fungování státu. Není třeba získat ve městě "monopol", stačí stát se kmotrem těch, kteří mají moc. "Hlavně na začátku utrácej, neboj se nakupovat všechno, co ti přijde pod ruku, buď dravej," nabádal mě proto na začátku hry Mikuláš Josek.

Což o to, kapříky české, jak se místní měna jmenuje, bych utrácel rád, ale neměl jsem za co. Moji protihráči si město rozdělili dřív, než jsem se rozkoukal. A pravidla podsvětí byla neúprosná. Ani ten, kdo měl nejvíc kapříků, šlapek nebo heren, si nemohl být jistý výhrou. V Kmotrově stačí šlápnout na špatné políčko a nemáte nic, o všechno vás může připravit zkorumpovaný papaláš, v tomto případě policista, soudce nebo starosta.

Při mně onoho večera štěstí prostě nestálo, ale příště už se z veksláckého podsvětí nahoru mezi papaláše prokoušu.

Autoři: ,

Nejčtenější

Ženy z ostrova Sprogo: provinily se sexualitou a společnost je ztrestala

Zařízení Christiana Kellera nepotřebovalo mříže, z ostrova se kvůli...

Tato instituce byla něčím mezi vězením a nemocnicí. A též výrazem touhy udržet dánskou populaci čistou. Na ostrově...

Arizona proti pornu. Je společenskou hrozbou, tvrdí parlament

Ilustrační snímek

Prostupuje celou společností, kazí mladistvé, vytváří toxické prostředí. Pornografie způsobuje zdravotní krizi,...

Žijeme jen jednou, ať to tedy stojí za to, říká MOgirl Týna

Věřím v osobitost, říká MOgirl Týna.

Pracuje jako zdravotní sestra v domově pro seniory a baví ji to. Považuje se za empatickou, přátelskou a realistickou....

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

VIDEO: Sexy česká trenérka amerických hokejistů uvedla zápas hymnou

Sexy Češka je nejen zpěvačka a tanečnice, ale i trenérka amerického hokejového...

V americké profesionální Federální hokejové lize kondičně trénuje tým Carolina Thunderbirds, šest zápasů ho však řídila...

Další z rubriky

VIDEO: Daniel se živí jako nahý uklízeč. Nabídky se mu jen hrnou

Ne, Daniel studem opravdu netrpí.

Nejprve to prohodil jako žert. Pak se šestadvacetiletý zedník zamyslel a řekl si, že to zkusí. Potom vešel Daniel...

OBRAZEM: Vznešení a hrdí. Podívejte se na ikonické barevné snímky indiánů

Bylo zřejmé, že na invazi bílého muže do svého světa doplatí. Tušili, že...

Bylo zřejmé, že na invazi bílého muže do svého světa doplatí. Tušili, že přijdou o pozemky i svůj způsob života. Do...

Existují i příjemná sobotní dopoledne. Sušiči ochutnávají střízlivost

Ano, střízlivost vám může ukázat svět docela jinak.

Říkají si sušiči nebo sušáci. Na jeden měsíc se v rámci kampaně Suchej únor vzdali alkoholu a na internetu sdílejí,...

Najdete na iDNES.cz