Bagdád: jedna z destinací, jejichž návštěvě by mělo předcházet minimálně varování

Bagdád: jedna z destinací, jejichž návštěvě by mělo předcházet minimálně varování | foto: Profimedia.cz

Deset tipů na výlet do pekla

  • 14
Násilí, zcela nehostinné klima, děsivě znečištěné prostředí. Právě proto následující destinace v nabídkách cestovních kanceláří nenajdete.

Seznamte se s nimi nejen proto, abyste se věděli, kterým místům se na svých cestách vyhnout, ale i proto, abyste si příště zatraceně dobře rozmysleli, až budete u hotelového bazénu klít kvůli špatně vychlazenému koktejlu.

Jsou věru i horší věci, potvrzuje smutný výčet serveru AskMen.com.

10. Bagdád, Irák

To dobře vědí návštěvníci Iráku, který na seznamu scházet rozhodně nemůže – čekal by ho tam i čtenář, který se v aktuální geopolitické situaci nijak zvlášť nevyzná.

Město zničené válkou v Zálivu, léty Saddámovy diktatury a poslední roky, od americké invaze, postižené každodenním násilím nejen proti vojákům a žurnalistům, ale i proti civilistům, sexuálními útoky, loupežemi a únosy.

Není divu, že položka "víkend v Bagdádu“ v nabídce charterových letů chybí.

9. Dháka, Bangladéš

Politická nestabilita, devastace způsobená válkou a přírodními neštěstími, ale hlavně obrovská míra znečištění: každoročně se do řeky protékající městem vyhází na 9,7 milionu tun odpadu.

Zatímco v posledních letech klesla v hlavním městě Bangladéše míra nezaměstnanosti (a s tím i kriminality), rychlá industrializace si vybrala svou daň v podobě zamoření smogem.

8. Jakutsk, Rusko

Oficiálně se jedná o nejchladnější místo na zemi. Teplota dosahuje v průměru minima -54,8 stupňů Celsia (je-li pod 50 stupňů, nemusejí do škol ani zimě uvyklé jakutské děti). Ovšem zaznamenány byl i teploty -62 stupňů Celsia, kterým může konkurovat jen Verchojansk.

Kromě nehostinného klimatu čeká návštěvníky města i neprostupná mlha, která snižuje viditelnost na deset metrů... a někdy ani to ne. A budete-li se z nevlídného města snažit volat o pomoc, nečekejte rychlou akci. Izolovanost je další specialitou jakutského menu: od Moskvy dělí Jakutsk plných šest časových pásem.

7. Mogadišo, Somálská republika

Město zmítané násilím a boji o moc. V roce 1990 se města chopili rebelové, ovšem po vyhnání prezidenta Berreho se již nedokázali dohodnout, kdo se chopí moci: následná doba tak byla poznamenána válkou mezi stoupenci Ali Mahdi Muhammada a Mohammeda Faraha Aidia. Násilí zničilo podstatnou část města, jemuž nepomohlo ani devastující sucho, které vyvolalo po celé zemi hlad.

Mogadišo

Spory o toho, kdo má mít v rukou moc, pokračují dodnes a Mogadišo je městem, kde je jakákoli vymahatelnost práva nemyslitelná, městem bez legálních struktur, městem chaosu.

6. Černobyl, Ukrajina

Jaderný výbuch v roce 1986 předurčil temný osud oblasti. Třicetikilometrová zóna kolem elektrárny je v režimu zákazu vstupu – a neobyvatelná bude pravděpodobně po další stovky let, píše server AskMen.com.

Podle zpráv je kontaminovaná oblast tichá – ptáci ji znovu nekolonizovali, v rozpadlých panelácích města Pripjať však prý bivakují divočáci. Existují informace o podivně zmutovaných rostlinách a plodinách, kterým dala největší jaderná katastrofa v dějinách vzniknout.

5. Oklahoma City, Spojené státy

Hlavní město státu Oklahoma se nechvalně proslavilo bombovými úroky v roce 1995, ovšem na černou listinu serveru AskMen.com se dostalo díky tornádu, které se oblastí prohnalo o čtyři roky později.

Právě nevyzpytatelné počasí servírující ničivé větry i pustošivé vánice je tím, co od návštěvy města potenciální hosty odradí. Nejhorší období je od března do srpna.

4. Pchongjang, Severní Korea

Město bizarností a útlaku, který nabízí, na rozdíl od jiných světových destinací, v nezastírané podobě a daleko větších dávkách.

Pchongjang

Skutečnost, že po ulicích nejezdí auta, jejichž soukromé vlastnictví je zakázáno, zatímco státní instituce na ně nemají peníze, by sice mohla přinést Pchjongjangu něco sympatií, hodnotíme-li tento fakt z pohledu obyvatel měst, která se zdají být spíš domovem aut než lidí, ovšem důvody prázdných ulic severokorejského města pocházejí z orwellovské dílny.

Pohyb a interakci lidí se režim snaží potlačit, takže ke koupi jízdního kola je (kromě značné finanční částky) zapotřebí i dobrozdání od zaměstnavatele a pracovního kolektivu. A podle jistých zpráv, píše AskMen.com, je povolení úřadů potřeba (ač to režim popírá) i k opuštění města.

3. Bujumbura, Burundi

S nejnižším HDP na hlavu na světě je Burundi nejchudší zemí světa. Historie jí navíc dala do vínku masové zabíjení, genocidu, vraždy politických vůdců. Není divu, že průzkum zahrnující 178 zemí světa zjistil, že právě život v Burundi je považovaný za nejméně uspokojující.

Ve městě Bujumbura jsou každou chvilku vyhlašovány zákazy vycházení – netřeba vysvětlovat, že přestřelky mezi opozicí a vládou nejsou rétorické povahy a neodehrávají se na parlamentní půdě.

2. Linfen, Čína

Time Magazine vyhlásil Linfen nejvíce znečištěným městem na světě. Odůvodněně, ve městě, které se nachází v sevření průmyslového pásma, vás bude smog doprovázet na každém kroku.

Linfen

Nepomůže vám ani rouška, jediným řešením je město obklopené doly na černé uhlí produkujícími 80 milionů tun uhlí ročně, opustit... a neohlédnout se.

1. Port Moresby, Papua-Nová Guinea

Populace rostoucí v rekordní míře, přičemž její křivku sleduje i úroveň nezaměstnanosti, HIV a AIDS (Port Moresby General Hospitál vykazuje více než 115 případů denně), chudoba... a hlavně kriminalita: znásilnění, loupeže a vraždy, za nimiž stojí zejména příslušníci gangů známí jako raskols.

S počtem vražd, který je 23násobně vyšší, než jakým se "chlubí“ Londýn, není hlavní město Papui-Nové Guineje destinací, kterou byste si zvolili pro líbánky.