V hledáčku měla studie nejprv zpracované červené maso – párky, klobásy, slaninu nebo salámy. Většina oněch položek spadá do kategorie vysoce průmyslově zpracovaných potravin, poznamenává server Fast Company. Najdeme v nich ingredience, které při domácím vaření nepoužíváme, jako vysokofruktózový kukuřičný sirup, konzervanty, dodatečná barviva a příchutě.
Verdikt o oněch masových pochoutkách vynáší výzkum velmi varovný. Při konzumaci zhruba devadesáti gramů uzenin dvakrát týdně vzrostlo riziko demence o čtrnáct procent, shrnuje server CNN. „Je to jedna z největších studií, s níž jsem se setkala, která spojuje konzumaci průmyslově zpracovaného masa a demence,“ uvedla pro NBC News Maria Carrillo z Asociace pro Alzheimerovu chorobu. Právě na mezinárodní konferenci této organizace ve Philadelphii byla zjištění studie prezentována; na publikaci v odborném tisku ještě čekají.
Data přitom vycházela z pečlivého monitoringu. Výzkum se ptal respondentů a respondentek na stravovací režim každé dva až čtyři roky. Kromě toho kontroloval jejich kognitivní schopnosti. Zjistil, že průmyslově zpracované červené maso zhoršuje jak obecnou kognitivní kondici, tak verbální paměť, tedy schopnost vybavovat si a rozumět slovům a větám. Ostatně, vysoce průmyslově zpracované potraviny obecně spojila s rychlejším kognitivním úpadkem už v roce 2022 brazilská studie o deseti tisícovkách respondentů.
Práce tak přinesla další důvod, proč se uzeninám vyhýbat. Předchozí studie prokázaly, že dusitany, sodík a nasycené mastné kyseliny souvisejí s rizikem zdravotních potíží, jako je chronický zánět, zvýšený krevní tlak nebo mrtvice. „Ukázalo se též, že zpracované maso zvyšuje riziko rakoviny, srdečních poruch či cukrovky,“ uvedl vedoucí autor aktuální americké studie Yauhan Li. Škodlivé změny v mozku mohou uzeniny způsobovat kvůli sodíku a dusitanům.
Sedm opatření proti demenci. Studie ukazuje, jak vypadá účinná prevence |
Nutriční odbornice Megan Hillbertová poté pro server Medical News Today dodává, že mozkovou kondici mohou uzeniny ničit i svým dopadem na kardiovaskulární systém, který poté nedokáže zásobovat mozek kyslíkem a živinami, jak by bylo třeba. I proto specialista na preventivní lékařství David Katz soudí, že navzdory tomu, že studie byla jen observační a doložila pouze souvislost, je velmi pravděpodobné, že vztah mezi konzumací uzenin a demencí je příčinný. Že průmyslově zpracované červené maso kognitivní úpadek způsobuje.
Americký tým však zajímalo rovněž to, zda se dopady konzumace uzenin liší od následků jídelníčku, který zahrnuje nezpracované červené maso.