

Jako by si na onen den dějiny šetřily katastrofy. Patnáctý duben je magnetem na tragédie a nehledí na kulisy. Servíruje je na oceánu, souši, mají individuální oběti i masové. V roce 1989 jeho černý stín zakryl i britský stadion Hillsborough. Smrt tam našly desítky lidí, i vinu nesla, a za datum nemohla schovávat, policie.
Autor: Profimedia.cz
Pan John Atzerodt měl zavraždit viceprezidenta Andrewa Johnsona. Místo toho se opil. I on dostal trest smrti.
Autor: Profimedia.cz
Čtrnáctého dubna na něj vystřelil v prezidentské kóji ve Fordově divadle. S přípravami mu pomáhala Mary Surrattová, na snímku. Po odhalení a odsouzení se stala první ženou, kterou federální soud popravil.
Autor: Profimedia.cz
A toto je muž, který ho do něj poslal. John Wilkes Booth byl známým hercem, ale též konfederačním agentem. Na prezidenta se rozhodl spáchat atentát poté, co Lincoln ohlásil záměr propustit některé afroamerické otroky na svobodu.
Autor: Profimedia.cz
Náš temný výlet černými dějinami 15. dubna však začneme v roce 1865. V domě zvaném Peterson House ve Washingtonu tam onoho dne umírá prezident Abraham Lincoln. Po devíti hodinách v kómatu.
Autor: Profimedia.cz
Mary Surrattová, Lewis Powell, George Atzerod skončili na popravišti se svým kumpánem Davidem Heroldem. Booth zemřel na následky zranění, které při páchání atentátu utrpěl.
Autor: Profimedia.cz
Bylo to majestátní plavidlo. Ve své době byla loď společnosti White Star Line největším parníkem světa. Její jméno se však mělo stát synonymem zkázy. Titanic vyrazil na svou zaoceánskou pouť z Anglie 14. dubna 1912.
Autor: Profimedia.cz
Byla to obří a honosná loď, takto vyhlížela ložnice první třídy.
Autor: Profimedia.cz
Titanic se chlubil luxusním vybavením, bohatým cestujícím nabízel i posilovnu.
Autor: Profimedia.cz
Jenže jako by chtěl oceán trestat za pomyslnou zpupnost, ještě 14. dubna, dvacet minut před půlnocí, gigantickému parníku postavil do cesty ledovec.
Autor: Profimedia.cz
Ve dvě hodiny a dvacet minut byla majestátní loď pod hladinou.
Autor: Profimedia.cz
Z více než 2 200 osob na palubě v mrazivých vlnách zahynulo přes 1 500. Především kvůli podchlazení. Na snímku jsou ti, co přežili, na palubě lodi Carpathia. Titanic vstoupil 15. dubna do dějin jako symbol zkázy, pádu.
Autor: Profimedia.cz
V další položce našeho seznamu vraždil americký stát. Dva italské emigranty, pana Sacca a Vanzettiho, na fotografii.
Autor: Profimedia.cz
I jejich soužení přitom začalo 15. dubna, roku 1920. Onoho dne došlo k loupeži peněz na výplaty obuvnické firmy v Massachusetts, pachatelé při ní dva zaměstnance zabili.
Autor: Profimedia.cz
Z činu stát obvinil Nicolu Sacca (na fotografii) a Bartolomea Vanzettiho. Především vlastně proto, že byli anarchisty. Navíc imigranty!
Autor: Profimedia.cz
Dobovým kontextem bylo tažení represivních orgánů i tisku proti „rudým“. A stoupenci osvobození dělnické třídy oba anarchisté rozhodně byli. V roce 1921 byli Sacco i Vanzetti (na snímku) odsouzeni k trestu smrti.
Autor: Profimedia.cz
Jenže se vyjevilo, že celý proces byl prostoupený pochybeními. K účasti na činu se navíc doznal někdo jiný. Kauza Sacca a Vanzettiho se stala tématem jedné z největších lidových kampaní dvacátého století.
Autor: ČTK
Protestovala všechna velká města ve Spojených státech i Evropě, demonstrace se konaly ale i v Japonsku, Brazílii, Argentině, Austrálii. Sacco a Vanzetti jsou nevinní! Volala dělnická třída, ale i intelektuálové, právníci, politici.
Autor: ČTK
Přesto oba anarchisty stát nechal na elektrickém křesle popravit. Boj za jejich očištění trval dál. Na snímku z toku 1959 o zpětné omilostnění massachusettský republikánský zastupitel. Jenže až v roce 1977 massachusettský guvernér prohlásil proces za nespravedlivý, stát uznal, že by z jejich jmen měla být smazána jakákoli hanba.
Autor: Profimedia.cz
Na sedmdesát tisíc metrů čtverečních plochy zatopené až devítimetrovým vodním sloupcem. Po několik měsíců roku 1927. A i v tomto neštěstí hrál 15. duben velkou roli. Právě tehdy se spustila průtrž mračen v New Orleans.
Autor: Profimedia.cz
Přidala se ke spoustě deště, který se na oblast snesl již v předchozích měsících. Výsledkem byly největší záplavy v americké historii. Velká povodeň Mississippi
Autor: Profimedia.cz
O střechu nad hlavou přišly stovky tisíc lidí, vysídleno bylo 637 tisíc.
Autor: Profimedia.cz
Drtivě povodně dopadly především na afroamerické obyvatele.
Autor: Profimedia.cz
A tady jsme již na stadionu v britském Hillsborough v roce 1989. Opět se píše 15. duben. Dojde k tragédii, která stála život 97 lidí, na osm stovek bylo zraněných.
Autor: Profimedia.cz
Apokalypsa měla podobu tlačenice, která fanoušky a fanynky dusila, ušlapávala, drtila. Doslova lisovala.
Autor: Profimedia.cz
Policie a vláda Margareth Thatcherové viníky znali: fotbaloví chuligáni, ta opilá zvířata, obhroublý plebs, co na fotbal chodí! Pamatujme na to, že fotbal byl především zábavou dělnické třídy, kterou titíž policisté, co zasahovali v Hillsborough, násilím rozháněli o pár let předtím při stávce v koksárně v Orgreave.
Autor: Profimedia.cz
V Hillsborough úřadovala policejní nekompetence. Superintendant David Duckenfield (na snímku vlevo od ministerské předsedkyně), který akci při zápasu vele, doslova vehnal mohutný dav to omezeného prostoru. To on vytvořil živý lis na muže, ženy, děti.
Autor: Profimedia.cz
Všechno se však stát a bulvární média pokusily hodit na právě na oběti.
Autor: Profimedia.cz
Trvalo celé roky, než hrdinové z lidu pravdu prosadili. Očistil je až proces v roce 2016, tak dlouho bojovali. Za viníka prohlásil policii. Duckenfiled, do té doby arogantní, sebejistý, se sesypal a vinu doznal.
Autor: Profimedia.cz
Dvě bomby z tlakových hrnců, naplněných kuličkami z ložisek a hřebíky. Davy lidí, běží se totiž věhlasný Bostonský maraton. A opět 15. duben, tentokrát roku 2013.
Autor: Profimedia.cz
Následky explozí, tento snímek zachytil jednu z nich, jsou děsivé. Tři mrtví.
Autor: Profimedia.cz
Vraždili dva bratři, vedla je ideologie militantního islamismu.
Autor: ČTK
Patnáctý duben roku 2019 nezabíjel, ale tragické kontury onoho data podtrhl ohněm. Ano, před šesti lety shořel historický skvost, katedrála Notre-Dame.
Autor: Profimedia.cz
Policie musela evakuovat celý pařížský ostrov Ile de la Cité, kde památka stála, zasahovaly čtyři stovky hasičů.
Autor: Profimedia.cz
Katedrále zničil požár většinu střechy a věž. Rekonstrukce trvala tři roky, památka byla znovu zprovozněna v prosinci 2024.
Autor: Profimedia.cz
Tragické kontury 15. dubna obsáhnou celý svět, svůj otisk nechaly i v Česku. Právě toto datum v roce 2005 znamenalo katastrofu pro hrad Pernštejn. Od brzkého rána k němu proudily davy místních – aby pomáhaly hasit. Na majestátním hradě totiž vypukl požár.
Autor: Radek Miča, MAFRA
Nenávratně zničil gotickou střechu, podkrovní depozitář, 700 uměleckých předmětů v něm.
Autor: Radek Miča, MAFRA
Hrad byl postavený tak, aby vzdoroval obléhajícím silám. Před dvaceti lety to však znamenalo, že odolával i práci hasičů.
Autor: Radek Miča, MAFRA
Zásah trval dlouhých třiatřicet hodin. Příčina požáru se nezjistila. Dnes se však Pernštejn po rekonstrukci zase skví v celé kráse.
Autor: Dan Materna, MAFRA