Darwinovy ceny 2018 letí za sentinelským misionářem i českými keškaři

aktualizováno 
Jsou cynické a ohleduplností k památce zemřelých netrpí. Popravdě řečeno, gratulují jim a vzdávají hold za to, že se své hloupé geny rozhodli vymazat z lidského genofondu. Letos se ocenění týkají například „misionářské pozice“ u sentinelského ostrova nebo hledači kešek v Česku.

Vyhlašují se od roku 1994 a jsou postaveny na Darwinově teorii přirozeného výběru: kuriózní úmrtí způsobuje hloupost, která tak svého nositele vyřazuje z lidského genofondu. | foto: darwinawards.com

Unikum: Darwinova cena pro nezemřelého

Vyhlašují se od roku 1994 a jsou postaveny na Darwinově teorii přirozeného...

Vyhlašují se od roku 1994 a jsou postaveny na Darwinově teorii přirozeného výběru: kuriózní úmrtí způsobuje hloupost, která tak svého nositele vyřazuje z lidského genofondu.

Je to tak, ozbrojený arizonský kovboj si ji zasloužil, aniž by odešel ze světa živých. Povedlo se mu to při běžné návštěvě obchodního domu. Tamní zákony totiž nevyžadují povolení k nošení zbraní, dokonce ani nenařizují, že musí být bezpečně v pouzdru. Hrdina tohoto příběhu ji měl, jak uvádí server Darwinových cen, ve stylu „commandos“ výhružně za pasem.

I proto mohlo dojít k faux pas. Když mu v oddělení masa a uzenin kanón začal propadat kalhotami dolů a muž se ho snažil lapit, omylem zmáčkl spoušť. Výsledek? Naznačme ho cudně: dotyčný střelec zůstal naživu, ovšem neschopný reprodukce. „Hodný chlap se zbraní bránil náš lidský druh,“ skládá darwinovský server hold muži, který se zbavil schopnosti poslat svůj genetický fond dál.

„Stoupenci střelných zbraní mohou onen incident přiřadit na seznam svých argumentů proti kontrole zbraní. Zbraň opravdu k něčemu je,“ píše výbor Darwinových cen. A škodolibě dodává: „Příště přejeme víc štěstí.“ Ne, Darwinovy ceny opravdu nejsou korektní projekt.

Tři jednohubky

V birminghamském kině čekala na nejmenovaného muže smrtící kombinace. Spadl mu na zem mobilní telefon, když po něm na podlaze šátral, uvázla mu hlava v elektrické opěrce na nohy, aby nakonec dostal infarkt a zemřel.

Tragický řetězec vedl rovněž ke smrti jednasedmdesátileté ženy z Německa: když kouřila před nemocnicí, vzňal se její kyslíkový ventilátor, aby se následně ocitlo v plamenech i umělé „čalounění“ jejího invalidního vozíku. Zemřela na popáleniny třetího stupně.

Padesátiletý muž v Rumunsku se rozhodl projít dveřmi z tohoto světa vší silou. Když na poli nalezl vojenskou raketu, odnesl si ji zvědavě domů, kde se do ní pustil kladivem.

Kreativita se nevyplácí

Měla to být přátelská pomoc. A novozélandský profesionální svářeč Howard Miller se jí chtěl zhostit po svém. Když svému příteli přišel pomoci přivařit výfuk na jeho sedan, přinesl si vlastní, tak říkajíc experimentální výbavu – nádobu, v níž byl smíchán acetylen a kyslík, které jsou jinak při sváření odděleně. Jinými slovy, šikula si donesl vražednou výbušninu.

Přítel ho na záludnost jeho vynálezu upozornil, když však seznal, že s Howardem varování nijak neotřáslo, ze své garáže utekl. Následně to otřáslo garáží. A protože v příbytku bylo i dvacet litrů ředidla a benzinu, otřáslo jí to tak, že výbuch vymlátil okna sousedním domům.

„Je zbytečné dodávat, že přítel zemřelého Howarda Millera potřebuje nový sedan,“ shrnuje s lítostí server Darwinových cen.

Hamas na sebevražedné inspekci

Veterán Hamásu odešel ze světa vlastní rukou, i když nechtěně.

Veterán Hamásu odešel ze světa vlastní rukou, i když nechtěně.

Držitelé Darwinových cen se obvykle rekrutují z řad anonymních mužů a žen, kteří vyniknou až svou smrtí. Výjimky však existují, letos totiž letí ocenění za předním členem organizace Hamás. Dvaašedesátiletý Abú Hamam, známý jako Imad al-Alami, totiž zemřel při kontrole své zbraně, během níž mu vystřelila do obličeje. „Předpokládalo by se, že dlouholetý člen Hamásu bude vědět, jak zacházet se zbraní,“ diví se server Darwinových cen.

Jedna historická: pro zvědavé mamutí samce

To je on, mamut srstnatý. Speciálně jeho samci podle švédského vědce vymírali i...

To je on, mamut srstnatý. Speciálně jeho samci podle švédského vědce vymírali i vlastní hloupostí.

Darwinovskému výboru neschází velkorysost a historický nadhled. Uznání se tak dostane i výtečníkům, kteří skutek spáchali před dávnou dobou, jejichž hloupost se však ozřejmila až dnes. Jedno z ocenění tak získává mamut srstnatý, Mammuthus primigenius.

Věda se totiž pozastavila nad faktem, že sedmdesát procent koster onoho obra, které se našly zmrazené v ledu, patřilo samcům. To samci, ne samice z jistých příčin opouštěli stádo, aby se vydávali na zvědavé výlety, které končily tím, že uvázli v terénu, z něhož se již nedostali.

Švédský odborník na mamuty Love Dalén má vysvětlení: „U mnoha živočišných druhů mají samci tendenci páchat hlouposti, které končí tak, že zemřou stupidním způsobem.“ To samozřejmě organizátorům Darwinových cen nemohlo uniknout, zní to přesně jako popis jejich ocenění.

Misionářská poloha u Sentinelců

Američan John Allen Chau (vpravo) se v říjnu vyfotil se zakladatelem fotbalové...

Američan John Allen Chau (vpravo) se v říjnu vyfotil se zakladatelem fotbalové akademie v Ubuntu Casey Princem.

S ateistickou škodolibostí darwinovský výbor zaznamenal a ocenil smrt Američana, který přišel nabídnout věčný život svéráznému sentinelskému kmenu a přišel o svůj pozemský. Jeho smrt není překvapením, Sentinelci jsou svou nulovou tolerancí k návštěvníkům známí dlouho.

„Kdo byl John Allen Chau? Mučedník, jak o něm mluví jeho přátelé na Instagramu? Misionář, za něhož ho označují jeho rodiče? Nebo jen sobecký lovec selfie? Či snad genocidní maniak, který kmenu přinášel ohrožující nemoc, o čem by svědčil jím vybraný citát z knihy Zjevení?“ ptá se výbor.

Odevzdaně však dodává, že pravdu se zřejmě nikdy nedozvíme, „protože se zdá, že kmen po dlouhou dobu neaktualizuje své účty na sociálních médiích“.

Karmický valentinský dárek

Procházka mladého berlínského páru byla narušena neshodou. A protože devatenáctiletý mladík neunesl, že jeho argumenty ve při nestačí, shodil svou dívku do zmrzlé řeky. A aby se ujistil, že z koupele nevyjde živá, vrhl se za ní, aby ji v řece utopil.

Faktické schopnosti si však nedaly vrahovou vůlí nic namluvit: zatímco slečna uměla plavat, on ne. Dívka se naštěstí dostala bezpečně na břeh a apokalyptický zážitek jí kromě psychického otřesu vynesl pouze podchlazení. Mladík zemřel 14. února, na svátek zamilovaných.

Výbor Darwinových cen přitom dodává, že cena se obvykle neuděluje, pokud je při incidentu zraněn nevinný. V tomto případě udělal komitét výjimku, protože slečna se plně zotavila – a bude se jí žít lépe bez onoho šílence a darwinovského hlupáka, jak výbor dodává.

Český příspěvek: vražedný geocaching

Hasič pátrali po utonulém hledači geocachingu v podzemní části Motolského...

Hasič pátrali po utonulém hledači geocachingu v podzemní části Motolského potoka pod Smíchovem. (11.6.2018)

U většiny ocenění nám cynický výklad a popis usnadňuje geografická vzdálenost, domácí příspěvek k Darwinovým cenám však onen „airbag“ nemá. Ano, letos se ocenění dostalo i nešťastným hledačům kešek, kteří se i přes varovná meteorologická upozornění vydali do podzemního Motolského potoka v Praze. Jejich výprava za sebou nechala mladého muže a ženu.

Nedobrovolný a smrtící pasažér

„Bude za ni slušnej balík,“ pomyslel si, alespoň podle domněnky výboru Darwinových cen v lednu 2018 Zaim Kosnan, když na silnici uviděl obří krajtu. Zastavil motorku a vydal se hada ulovit.

První kolo vyhrál Zaim, popisuje výbor, hned však dodává, že zatímco v úvodním souboji byl evidentně šikovnější muž, transport krajty domů podcenil. Držet jednou rukou řídítka a druhou vysoko nad hlavou tři a půl metru dlouhého hada nesplňovalo ani nejzákladnější bezpečnostní hlediska pro převoz nebezpečných plazů.

Druhé kolo proto na sebe nenechalo dlouho čekat. Nedobrovolný pasažér se vzbouřil. Jak vše dopadlo, seznali řidiči následného rána. Krajtu, která byla kolem nebožákova těla stále ještě obmotaná, zabili, Zaimovi však již nepomohli.

Silniční nehoda nadvakrát

Dvě kola měla rovněž událost, za níž se dostali na darwinovskou soupisku dva muži z Polska. Nepotřebovali však soupeře, vystačili si sami. Nejprve do sebe narazili ve svých autech. Následně se do sebe rozhořčeně pustili, aby se v pranici přimotali do silničního provozu, kde oba srazilo nákladní auto.

Autoři:

Nejčtenější

Mával jsem mačetou a uvěřil na vúdú, říká český dědic trůnu v Nigérii

Vymoci si v Nigérii postavení a reputaci nebylo snadné ani pro královského...

Tátou kluka z Bruntálu byl nigerijský král. Poprvé se viděli, když bylo Obonetu Ubamovi 15 let. Po otcově smrti se...

Chceme víc sexu, říkají muži i ženy. Milostný život je přitom na ústupu

Toužíme po něm, ale schází nám. Podle výzkumů nás moderní život připravuje o...

Užíváme si méně sexu. A schází nám. Přes padesát procent žen a více než šedesát procent mužů by ho rádo mělo častěji,...

Univerzita pro prostitutky i klauny. Bizarní školy lákají zástupy studentů

Kvalifikace se vyplatí pro práci prostitutek i klaunů, první vzdělává škola ve...

Bizarní, ale prosperující. Studovat můžete na klauny, vzdělávat se lze také v oboru prodejné lásky i v umění přípravy...

OBRAZEM: Tady všude jsem byla mrtvola. Britka fotí anti-selfie

Byl, byla jsem tady, říkají módní selfie. I tady jsem jakoby umírala, říkají...

Byl, byla jsem tady, říkají módní selfie. I tady jsem jakoby umírala, říkají anti-selfie britské umělkyně Stephanie...

VIDEO: Má smysl třídit i plechovky? Toto se s nimi děje

Reportér Matěj Smlsal si zkusil práci třídiče. Úkolem je vyhazovat vše, co není...

Ke klasickým kontejnerům na tříděný odpad se postupně přidávají i šedé. Do nich mají lidé házet kovové obaly, mimo jiné...

Další z rubriky

KVÍZ: Jak dobře znáte pokrmy extrémní gastronomie?

Pavouka a podobnou havěť byste nikdy nevzali do úst? Gastronomie však zná i...

Některé vynikají velmi nestandardními ingrediencemi, jiné jsou výzvou pro specifickou přípravu. Další překračují etické...

Univerzita pro prostitutky i klauny. Bizarní školy lákají zástupy studentů

Kvalifikace se vyplatí pro práci prostitutek i klaunů, první vzdělává škola ve...

Bizarní, ale prosperující. Studovat můžete na klauny, vzdělávat se lze také v oboru prodejné lásky i v umění přípravy...

I láska k přírodě prochází žaludkem. Invazivní druhy končí v USA na talíři

Enviromentální gastronomie. Nebo gastronomický enviromentalismus? Ochrana...

Symbolem ochrany přírody se stalo vegetariánství. V mnoha ohledech právem. Konzumaci masa však není třeba zavrhovat....

Najdete na iDNES.cz