Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Veselé Velikonoce, knihovnice. Zloděj vrátil po 22 letech Darwinovy bloky

Obsahují náčrt slavného „stromu života“ a zaznamenávají myšlenkový proces slavného přírodovědce, který vedl například k teorii přirozeného výběru. Po dvaadvacet let však o blocích Charlese Darwina svět nevěděl, kdosi je z knihovny Univerzity v Cambridgi ukradl. Nyní se do ní vrátily, s lístečkem „Knihovnice, veselé Velikonoce“.
Na těchto stránkách se rodila teorie evoluce.

Na těchto stránkách se rodila teorie evoluce. | foto: Profimedia.cz

Vystihnout pocity, které univerzitní knihovnici Jessicu Gardnerovou ovládaly, když prozkoumávala růžovou dárkovou tašku, kterou kdosi položil na veřejné prostranství u knihovny, kde nejsou bezpečnostní kamery, je však složitější. „Chvěla jsem se,“ přiznala Gardnerová listu The New York Times.

Právě ona přitom má v příběhu, který skončil pro lidstvo dobrým koncem, důležitou roli. Prim však hraje to, co se v tašce ukrývalo. Dva zápisníky pohlednicového formátu.

Okno do vývoje myšlení a teorie

Charles Darwin si je začal psát v roce 1837 po návratu z cesty lodí HMS Beagle, nesou označení Zápisník B a C a spolu se Zápisníkem C se jim říká Transmutační zápisníky. Běžné bloky, které se v jeho době daly koupit v každém papírnictví, jsou oknem do jeho myšlenkového procesu, nabízejí výjimečný vhled do jeho pátrání po řešení záhady záhad, odpovědi na otázku, jak vznikají nové druhy.

Bloky ukazují, jak Darwin vycházel z bezpočtu zdrojů, četby nejen přírodovědné, ale též filozofické a ekonomické literatury, ovšem také ze svých diskuzí s chovateli psů, koní, drůbeže. Jak z toho všeho postupně splétal svou vlastní teorii.

Zápisník B zachycuje jeho přeslavný strom života, náčrtek, který ilustruje rozvětvený systém linií vysvětlující existující a vyhynulé druhy. „Linie druhů, které se dobře adaptovaly svým podmínkám, pokračuje, zatímco ostatní druhy čeká vyhynutí,“ komentuje transmutační obrazec knihovna Univerzity v Cambridgi. Druhý z bloků se zabývá otázkami křížení druhů, dědičnosti. Rozvařuje však též nad otázkami ohledně života, smrti, náboženství a materialistického světonázoru.

Zápisníky se ukrývaly v modré krabičce, v níž byly i v univerzitním archivu.

„Tyto dva zápisníky jsou snad nejzásadnějším dokladem vědeckého objevu teorie evoluce,“ podtrhuje Gardnerová pro Washington Post. Jim Second, který vede Darwin Correspondence Project Univerzity v Cambridge, zdůrazňuje, že zápisníky umožňují „bezprecedentní vhled do toho, jak jedinec dospívá k objevu“.

Dlouhé úsilí neúnavné knihovnice

Po dvaadvacet let však svět nevěděl, kde jsou. Bývaly pečlivě uloženy ve speciálních sbírkách knihovny, kde se ukrývají nejcennější a nejhodnotnější kusy. V září 2020 byly vyňaty, kvůli fotografování – a když se v lednu 2001 konala rutinní kontrola materiálů, nebyla malá modrá krabička, v níž byly uloženy, k nalezení.

Nejprve se mělo za to, že se při návratu pouze zatoulaly, někdo je uložil do špatného archivu, ztratily se v moři deseti milionů knih, map a předmětů, jimž je knihovna domovem, popisuje magazín The Smitshonian. Jenže hledání bylo neúspěšné. A trvalo dlouho, archiv speciálních sbírek sám představuje miliony dokumentů a 45 kilometrů polic, celá univerzitní knihovna potom více než 210 kilometrů.

Nevzdávala to. Jessica Gardnerová měla nápad, vůli, trpělivost. A nakonec k dobrému konci příběhu zápisníků jistě přispěla.

To je on, strom života. Je uvozen slovy „Myslím“.

V roce 2017 se vedoucí knihovnicí stala v Univerzity v Cambridgi paní Gardnerová a rozhodla se pro ráznější přístup. Při pátrání v knihovně se spojila s experty, jejich závěr zněl, že cenné zápisníky byly s největší pravděpodobností ukradeny. Jenže marné bylo i policejní vyšetřování i zapojení Interpolu.

Proto se Gardnerová rozhodla vyzkoušet ještě intervenci jiného druhu. Vsadila na vysvětlování, jak cenné zápisníky jsou, co pro lidstvo znamenají. Bylo to doslova informační tažení, popisuje Washington Post.

V roce 2020 se na veřejnost obrátila silným apelem, písemným i na videozáznamu. Gardnerová ho vydala symbolicky 24. listopadu, který je známý jako „Den evoluce“, protože právě onoho dne roku 1859 vyšlo Darwinovo dílo O původu druhů. „S ohledem na jejich unikátní povahu je obtížné odhadnout cenu oněch zápisníků, pravděpodobně však půjde do milionů liber,“ přiznávala všem, včetně toho, kdo měl zápisníky v držení. Hned však zdůrazňovala, že jejich hodnota spočívá v jejich přínosu pro lidstvo, a že proto by měly být dostupné všem.

Vysvětlovala, že „před dvaceti lety byly bezpečností postupy jiné“. „Dnes bychom tak významnou ztrátu předmětu odhalili hned, hned by byla nahlášena jako potenciální krádež a začalo by široké pátrání,“ líčila. Především se obracela na současné i dřívější zaměstnance knihovny, na badatele, antikváře, ale též na nejširší veřejnost, žádala o jakoukoli informaci.

I její apely však byly bezvýsledné, experti ji však vyzývali, ať neustává, popisovali příklady, kdy se předměty vrátily po desetiletích. A Jessica Gardnerová byla neúnavná.

A pak u knihovny přistála 9. března letošního roku ona růžová taška.

Chtěli jsme vidět ty dvě stránky

Kromě modré krabičky v ní byl i vzkaz, který zřejmě patřil právě Gardnerové: „Knihovnice, veselé Velikonoce“. A „X“ jako anonymní podpis. V krabičce byla hnědá obálka a v ní oba zápisníky v potravinářské folii. Gardnerová a její kolegyně a kolegové však byli obezřetní, z folie bloky nevyňali, nejprve kontaktovali policii.

Když od ní dostali povolení, zápisníky vyjmuli odborníci na konzervaci knih. Poté si zápisníky prohlíželi, stranu po stránce. Jedné se však nemohli dočkat, za stranou 36 zápisníku B pospíchala Gardnerová nejvíc. Ano, na ní Darwin v létě roku 1837 načrtl strom života, aby zachytil ideu, podle níž mají rozmanité druhy tytéž předchůdce. „Třásla jsem se, než jsem tu stranu uviděla,“ přiznávala Gardnerová.

Zevrubná inspekce přinesla uklidnění, obě díla byla bez poškození. Ať je měl kdokoli, pečoval o ně pečlivě a dobře. Jsou v „neuvěřitelně dobrém stavu“, mohla konstatovat Gardnerová. A s úlevou komentovala i neobvyklý způsob jejich návratu v růžové taštičce a s darebáckým vzkazem. „Hravé,“ odtušila.

Pravost navrácených zápisníků potvrdila čtyři kola zkoumání expertů na kulturní dědictví, Darwinovo dílo a starožitnosti.

Knihovna soudí, že k dobrému konci celého příběhu přispěly i její apely. „Věříme, že naše rozhodnutí mělo přímý dopad na návrat zápisníků. Rádi bychom využili této příležitosti a z celého srdce veřejnosti poděkovali,“ uvedla Gardnerová v prohlášení. Dodala, že zápisníky „mohou být tenké, ale jejich dopad na vědní historii a jejich význam pro naše světové sbírky nelze přecenit.“ Přepsané navrácené zápisníky jsou dostupné v elektronické formě tady a tady, všechny Darwinovy poznámkové bloky zde.

Autoři:

Nejčtenější

Sex dvacetkrát týdně. Každá milenecká láska je jiná, říká studie

Přelomová, průkopnická. Nad novou studií zkoumající mileneckou lásku, v době začátku vztahu, létají superlativy. Má být vůbec první, která čistě empiricky dokládá, že univerzální milenecká partnerská...

Vlastnil harém, obchodoval s drogami i zbraněmi. Nakonec se však přepočítal

Premium

V době, kdy jen hrstka lidí tušila, co je počítačový virus, naprogramoval John McAfee antivirový program a během pár let díky němu vydělal závratné jmění. Stal se jednou z prvních známých osobností...

Netušil, že hostí svého vraha. Z mladého souseda se vyklubal psychopat

Premium

Ubírala se po úzké pěšině, kterou zasypal sníh. Nebylo moc lidí, kteří tudy chodili. Na jejím konci stál domek. Byl stejně osamělý jako jeho majitel Ján K., pětašedesátiletý důchodce. Právě jemu...

Zbraň jako investice. Veletrh nabídl pistoli za 50 tisíc eur

Nástup zbrojovek z Číny i Turecka, inovace v kategorii pistolí pro skryté nošení, novinky mezi krátkými zbraněmi s optikou. Norimberský veletrh IWA OutdoorClassics byl výletem do aktuálních trendů ve...

Haló, tady rozpustilá příroda. Fotosoutěž otevírá další ročník

Vyhlížejí zlomyslně, dobrácky, přihlouple, zaskočeně. Komicky. Také láskyplně. Fotky soutěže Comedy Wildlife nabízejí obdobné emoce. Vždycky však pobaví. Rovněž oslavují divokou přírodu, upozorňují...

Herr Leutnant, to není Dijon! Jak luftwaffe bombardovala Německo

Premium

První velký nálet na západní frontě, který ospravedlnil pozdější ničení měst, si omylem provedli Němci sami sobě. Netrefili se „jen“ o 180 kilometrů a hned to hodili na Brity.

16. března 2025

Vlastnil harém, obchodoval s drogami i zbraněmi. Nakonec se však přepočítal

Premium

V době, kdy jen hrstka lidí tušila, co je počítačový virus, naprogramoval John McAfee antivirový program a během pár let díky němu vydělal závratné jmění. Stal se jednou z prvních známých osobností...

15. března 2025

Poslal manželku za potrat na smrt. Jindřich VIII. byl králem žen i poprav

Premium

Na počátku to vypadalo nadějně, takový milý král... Jeho krutost jej však záhy předcházela. Přece jen – kdo dokáže nechat popravit ženu, se kterou sdílí lože. Anglický král Jindřich VIII. to udělal...

15. března 2025

Zbraň jako investice. Veletrh nabídl pistoli za 50 tisíc eur

Nástup zbrojovek z Číny i Turecka, inovace v kategorii pistolí pro skryté nošení, novinky mezi krátkými zbraněmi s optikou. Norimberský veletrh IWA OutdoorClassics byl výletem do aktuálních trendů ve...

15. března 2025

Ve skutečnosti chtějí pekáč buchet. AI zjišťovala, proč lidé cvičí

Nabízejí se zásadní motivace, zejména zdravotní. Rovněž ty povrchnější, marnivá snaha o krásné tělo. Co konkrétně nás vede k pravidelnému cvičení, prověřovala izraelská studie. Zkoumala též, co nám...

14. března 2025

Haló, tady rozpustilá příroda. Fotosoutěž otevírá další ročník

Vyhlížejí zlomyslně, dobrácky, přihlouple, zaskočeně. Komicky. Také láskyplně. Fotky soutěže Comedy Wildlife nabízejí obdobné emoce. Vždycky však pobaví. Rovněž oslavují divokou přírodu, upozorňují...

13. března 2025

DoReMi v rukou šarlatánů. Frekvence Solfeggio měly opravovat DNA

Premium

Byl to svérázný příspěvek zapáleného šarlatánského nevzdělance do hudební teorie. Odhaloval, že za slabikami označujícími výšku tónů diatonické stupnice stojí božské vnuknutí. Proto mělo mít ono...

12. března 2025

Pomsta aztéckého boha. Poslední císař předpověděl pád dobyvateli Cortésovi

Premium

Hernán Cortés, španělský dobyvatel zodpovědný za zánik Aztécké říše, ho nechal před 500 lety popravit. Poslední aztécký vládce Cuauhtémoc, svým lidem považovaný za božské vtělení, však přežil...

11. března 2025

Pozor, epidemie. Obezita a nadváha postihne do roku 2050 většinu dospělých

Ona zpráva volá po změně kurzu. Během nadcházejících dvaceti pěti let bude na světě většina dospělých trpět nadváhou, nebo dokonce obezitou. Stejně tak třetina dětí, popisuje magazín The Lancet....

11. března 2025

Sex dvacetkrát týdně. Každá milenecká láska je jiná, říká studie

Přelomová, průkopnická. Nad novou studií zkoumající mileneckou lásku, v době začátku vztahu, létají superlativy. Má být vůbec první, která čistě empiricky dokládá, že univerzální milenecká partnerská...

10. března 2025

Netušil, že hostí svého vraha. Z mladého souseda se vyklubal psychopat

Premium

Ubírala se po úzké pěšině, kterou zasypal sníh. Nebylo moc lidí, kteří tudy chodili. Na jejím konci stál domek. Byl stejně osamělý jako jeho majitel Ján K., pětašedesátiletý důchodce. Právě jemu...

9. března 2025

Z tajných sejfů: Ten lepší Kennedy padl roku 1944 v předchůdci dronu

Premium

Byl to vlastně velký staromódní dron. Onen letoun byl jednou velkou bombou, napěchovaný více než deseti tunami trhaviny. Seděl v něm Joe Kennedy. Skončilo to tragédií, která nakonec nasměrovala chod...

9. března 2025