V centru pozornosti práce, kterou shrnuje text v magazínu JAMA Network Open, stojí biologický věk. Tedy ne ten stanovený časem, který uplynul od narození, ale určený stavem, kondicí našich buněk. Autorský kolektiv Dorothy Chiu z Kalifornské univerzity svou studii opřel o výzkum necelých 350 žen, jejich průměrný věk byl devětatřicet let.
Cukr přebije zdravé složky stravy
Vědecký tým je sledoval během pěti let, zjišťoval předně, kolik denně zkonzumují přidaného cukru. V průměru to bylo asi 62 gramů, rozptyl byl ovšem značný, od necelých tří gramů denně po neuvěřitelných 316 gramů. S pomocí rozborů vzorků ze slin a speciálního markeru nato výzkum určil jejich biologický věk.
Následně do srovnání autorský tým vložil zdravé stravovací režimy, středozemní dietu a specifický stravovací vzorec pro snížení rizika chronických nemocí. Jídelní návyky respondentek navrch porovnal s vlastním indexem, postaveným na živinách s protizánětlivým a antioxidačním účinkem a napomáhajících údržbě DNA.
Separátně se poté výzkum zaměřil na příjem přidaného cukru. Výsledky byly zřejmé a přesvědčivé. Ženy, které si dopřávaly potraviny s přidaným cukrem, za to byly trestány zrychleným biologickým stárnutím. A to i tehdy, pokud byla jejich strava v jiných ohledech docela zdravá a kvalitní. Cukr pozitiva vymazal.
„Dokonce i tělesné buňky lidí, kteří jedí zdravě, ale dopřávají si přidaný cukr, stárnou rychleji, než jak ubíhá jejich chronologický věk,“ zdůrazňuje centrální zjištění studie server Health.
Kalifornská práce však přináší i pozitivní zprávu.