Co tají ženatí muži: sex, peníze a blbosti...

aktualizováno 
Žádná země nevztyčila symbol mužských tajemství tak vysoko jako Česko. Myslím samozřejmě Karlštejn. Král Karel s Buškem z Velhartic a ještě dalšími pány se tam oddávali pánským jízdám. A povídali si o tom, o čem ženy nesmějí vědět. Co tají dnešní muži?

Jisté věci je lépe zamlčet | foto: Profimedia.cz

Jindřich byl nadmíru úspěšný pracovník reklamní agentury. Jako mnoho mužů na počátku středního věku se rozvedl se svou ženou a opustil i dvě děti kvůli nové lásce. I s tou si pořídil děti. Náhle, protože nechtěl čelit výčitkám, že je nejen špatný manžel, ale špatný otec, platil dvě rodiny. Dva domy, dva bazény, dvoje dovolené.

Jindřichova nová partnerka Marta ale chtěla mít všechno perfektní. Dokonce botičky od Diora a tašku (možná říkají dámy kabelka) od Louise Vuitona. Snad ji nechtěl zklamat, snad se bál, že ho opustí, snad cítil výčitky svědomí, ale Jindřich nakupoval a nakupoval. A i když vydělával skvěle, začal si půjčovat. Zprvu poznenáhlu, potom masivně.

Aby umořil dluhy, půjčoval si dál. Bývalá ani současná žena o ničem nevěděly.

Jednoho dne vzal Jindřich plynovou pistoli, kuklu na hlavu a v sázkové kanceláři klidným hlasem požádal o tržbu.

U soudu pak přiznal: "Bylo mi už úplně jedno, jak to dopadne, hlavně ať to skončí."

Možná je to vyhrocený, ale nijak zvláštní případ mužského tajemství. Psycholog Slavomil Hubálek říká: "Svět mužských tajemství se mění. Strašně dlouho patřil především sexu, tedy nevěrám či deviantním představám. Jenže dnes už sex není tabu, které lidi trápí. Dnes muži skrývají více to, co se týká peněz. Neschopnost vydělat, kolik bych chtěl. Nechtějí přiznat dluhy."

Josef, skoro geniální "ajťák", si otevřel firmu. Dělal internetové stránky, zařizoval firemní sítě. Zprvu jeho podnik běžel skvěle. Nenápadný, spíše přitloustlý a plešatějící chlapík měl díky penězům i spoustu nových příležitostí, jak lovit ženy. Nakonec ulovil tu pravou. Skutečnou krasavici na úrovni.

Jenže pak konkurence přitvrdila a Josef nebyl tak bystrý podnikatel jako počítačový odborník. Před svou ženou nedokázal přiznat neúspěch. I on si půjčoval. Začal pít. "Nemohl jsem myslet na nic jiného. Představoval jsem si, že vyhraju ve sportce, jindy, že zapálím naši rozestavěnou haciendu a podvedu pojišťovnu. Hrozně jsem si přál, abych onemocněl a nemusel se o nic starat..."

Chcete-li se vyhnout zděšení, o jistých věcech raději nemluvte

Josef nakonec udělal něco jiného. Jednoho dne se napil o něco víc a ženě se ke všemu přiznal.

Tento příběh má relativně šťastný konec. Žena ho neopustila. Přestěhovali se do malého bytu, sídlo i mercedes prodali. Josef sehnal dosti slušně placené místo a dluhy splácejí.

Hubálek to považuje za častý případ: "Mnoho mužů začalo podnikat a neuspělo. Do poslední chvíle se snaží před svou partnerkou předstírat, že to zvládnou, demonstrují úspěch. Jejich žena se pravdu dozví teprve ve chvíli, když před jejich dveřmi zazvoní exekutor."

Většinou však nedopadnou tak dobře jako Josef.

Velká kniha tajemství

Martin Jára je odborník na mužská tajemství, zakladatel Ligy otevřených mužů. Je to organizace, která není přímo antifeministická, ale má podporovat muže takové, jací skutečně jsou. Když jsem ho požádal o rozhovor na téma, co muži tají, sešel se s několika přáteli a udělali malý brainstorming. Z něho by se dal odvodit skoro jakýsi přírodopis mužských tajů.

Co hlavně skrývají před svými milovanými ženami?

Těžké vzpomínky a zážitky – problémy a dilemata života (muži se o nich se svými partnerkami neradi radí) – lásky bývalé a současné – dluhy a skutečný stav svého konta – úplatky (podané) a pokuty – kontakty (i nezávazné) s jinými ženami – kontakty s kamarády (ne v plné extenzi, informace ano, ale obsah hovoru ne) – počet vypitých piv (ona největší česká lež "jdu na jedno") – skutky, za které se sám stydím – neúspěchy a selhání (situace, kdy jsem byl na kolenou) – nad čím a nad kým masturbuji – "když jí to nesluší" – pochybnosti o vzájemném vztahu.

Je to úctyhodný seznam a skoro to vypadá, že muži nemluví se ženami prakticky o ničem. Je to spíš normální. Pro vztah jsou tajemství potřebná.

Psycholožka Dagmar Nováková dělí tajemství na ta, která jsou kořením vztahu, a na ta, která vztah ohrožují. Ohrožuje ho nevěra, vážné deviace, dluhy.

Nikoliv únik do vlastního světa. Oblast, do které nemůže vkročit ani nejbližší člověk, potřebuje každý.

Muži tají někdy i drobnosti, o kterých by se zdánlivě skvěle povídalo.

Zdá se však, že se jim sděluje těžko cokoliv, co by snížilo jejich obraz v očích partnerky.

Pavel Cmíral, scenárista, fejetonista a autor velmi otevřených básní o sexu, které vydává v knížce Unisex, vypráví kouzelnou příhodu ještě z dob socialismu.

"Trikem samoobsluh bylo smíchávání starých rohlíků s čerstvými. Strkal jsem je do sáčku bezmyšlenkovitě a přinesl domů směsku. Dva úterní, jeden středeční a dva čerstvé. Manželka se rozčilila a řekla, že takhle to už dál nejde a ať je hned odnesu zpátky a pořádně to vedoucímu vytmavím.

Učinil jsem. Cestou zpátky jsem staré rohlíky hodil do popelnice, spořádaně přikoupil tři čerstvé a doma můj mluvčí barvitě vylíčil scénu, kterou jsem v obchodě ztropil. To, co jsem mu řek, to si šéf za rámeček nedá!, ukončil jsem svou lež - a má rohlíková anabáze se stala mým tajemstvím."

Z jiné doby jsou také tajemné drobnosti, o nichž mluví o nich redaktor časopisu pro pány Maxim Ivan Brezina: "Účty za rumunské víno, za nůž z damascénské oceli, za hodinky s GPS a podobné hračky‘, kterými si každý muž občas udělá dětinskou radost. Ví, že jde o úplné zbytečnosti, v koutku duše se stydí, že nemá silnější vůli, a právě proto partnerce nikdy nepřizná, kolik ta blbost stála."

Odpočinek v hotelu

Jiný muž si velmi přál dítě. Když se mu a samozřejmě jeho milované ženě narodilo, byl šťastný, ale unavený až běda. Začal si vymýšlet služební cesty. Ne za milenkou! Zaplatil si hotel, tam se svalil na postel a dvanáct hodin spal a spal a spal.

Jsou muži tajnůstkáři?

Většina našinců si nemůže postavit hrad jako Karel IV., aby skryli svůj svět před ženami. Nemusí to být kamenná stavba, stačí kamenná tvář.

Je vůbec něco, co říkají muži upřímně? Mnoho toho není a platí to i o ženách. Hlavně se to týká kontaktů s druhým pohlavím. Sedíte s kolegyní a ona vám řekne, že vám to sluší. Určitě to nebude to, co své partnerce sdělíte.

Podobně ženy tají, když se líbí jinému muži, než je jejich manžel.

Když si uvědomíte, jak často se vám něco podobného přihodí, většinou si řeknete: a sakra.

Kdo je větší zatajovač, muži, nebo ženy? Martin Jára si myslí, že jednoznačně muži: "Žena si radši uleví a práskne na sebe cokoliv. Potřebuje úlevu. Muži to, co je trápí, zadržují v sobě."

Žena se potřebuje svěřit, muž ne. Víc ho trápí, co si o něm bude partnerka myslet. Chce vypadat co nejlépe. "Muž nechce mít před ženou průšvih," říká Dagmar Nováková.

Podle Martina Járy se muži občas chovají nedospěle. Některé věci, jako třeba dluhy, tají před partnerkami zbytečně.

Jindy cítí potřebu vrátit se ke své podstatě a takříkajíc odjet do divočiny. "Nechci být jen pes, ale také vlk a toho vlka nemůžu venčit doma," říká Martin Jára.

Jenže podle Slavomila Hubálka z toho venčení vlka zase vznikají hrozné věci: "Nedovedete si představit, co muži dokážou, když se sejdou v partě a ožerou se." Pak se rodí další tajemství...
Třeba výlet za nezletilými prostitutkami do Bangkoku.

Ne všichni se však shodují na tom, že muži jsou větší tajnůstkáři. Ivan Brezina si je jist, že jsou od přírody upřímnější.

Vrcholný manažer, jehož jsem oslovil, si také nemyslí, že muži tají víc: "Považuji ženy za tajemnější a záhadnější osoby než muže," odpověděl mi.

Rozhodnout, kdo se v partnerském vztahu skrývá víc, je patrně nemožné. Jisté jsou dvě věci: skutečné upřímnosti bývá jako šafránu.

A tajemství ke vztahu patří.

"Zamilovanost, kdy chtějí partneři všechno sdílet, je iluze," tvrdí Dagmar Nováková. "Dospělí lidé v partnerském vztahu potřebují svůj osobní prostor. Není důležité sdílet s tím druhým jeho tajemství, ale poznávat ho."

Sex až v první řadě

Sex je tajemstvím míň než dřív, ale zůstal jím. Na Slavomila Hubálka se obracejí kriminalisté jako na experta, když odhalují sítě obchodu s dětskou pornografií. "Devadesát devět procent chlapů, kteří to sledují, nejsou pedofilové," říká, "prostě jen potřebují větší míru vzrušení." A některé z nich udaly jejich ženy, když jejich nechutné tajemství v počítači odhalily.

Sex nebo skorosex přes počítač patří k moderním tajnostem. Někteří muži utíkají z nudy života do společenských her, kde si mění identitu. Z pohledu partnerky je skoro jedno, jestli trávíte dvě tři hodiny denně ve virtuálním světě, nebo jste skutečně nevěrný.

Bohatí či bohatší muži si mohou mnohá dřívější sexuální tabu "odžít" ve veřejných domech. Muž, který má sadomasochistické sklony, se často neodváží požádat partnerku o to, aby si s ním "na to zahrála". Není si jist, zda by jí to vyhovovalo. A pokud by škemral, ztratil by v jejích očích.

Jisté touhy se uspokojují potají

Tak často navštěvuje příslušné specializované pracoviště, kde je mu vyhověno. Jenže se rodí nové tajemství. Neznám žádného muže, který by se ráno pochlubil své ženě: "Má milá, tak jsem se dnes skvěle bavil v bordelu."

Jiní muži, a nemusí mít vůbec na poměrně drahý nevěstinec, loví na síti. V internetových seznamkách je překvapivé množství vdavekchtivých krásných a inteligentních žen. Stačí předstírat, že myslíte seznámení vážně, a máte vysokou pravděpodobnost, že dojde na sex.

Vaše stálá partnerka se nanejvýš podiví nad tím, že máte přesčasy či obchodní schůzky častěji než dřív.

Jsou známy případy, kdy je nevěra vzájemně tolerována. Patří to k moderní době, které sluší velkorysost. Říká se tomu otevřené manželství.

Ale i to má své meze. Nejen bulvární noviny zaujal příběh Radka Johna a Zlaty Adamovské. Oba si v otevřeném manželství do života mnoho nemluvili. Zlatu Adamovskou ale odrovnalo, když zjistila, že její manžel má sedmileté dítě s jinou, a nic jí o tom neřekl.

I klasická nevěra lidi, kteří se nad to nedokážou povznést, tíží. Novinář Petr se oženil se svou spolužačkou z gymnázia. Měli spolu dvě děti, rodina fungovala znamenitě, než se zamiloval do průvodkyně cizinců, kterou poznal v práci.

"Zprvu mi nedělalo vůbec problém celou věc tajit, dokonce mi dělalo dobře, že mám dvě ženy," říká. Když si však uvědomil, že i tu druhou miluje doopravdy, proměnil se jeho život ve štvanici.

Před manželkou předstíral, že chodí za kamarády, před milenkou zas zatajoval, že miluje i svou zákonitou manželku a nehodlá ji opustit.

Podobné dilema prožíval víc než deset let známý režisér Jiří Adamec.

Petrova žena na nevěru přišla díky tomu, že jí poslal omylem SMS adresovanou milence.

Místo aby se věci daly do pořádku, zkomplikovaly se. Nechtěla se ho vzdát. Několik let pak žil ve skutečném dvojženství. Podobně jako patrně dodnes žije středočeský hejtman David Rath.

Petrův kolotoč utajování skončil tragikomicky. "Zamiloval jsem se do třetí ženy," přiznává a je vidět, že se tím už nijak zvlášť netrápí.

Nejspíš jen do té doby, než kromě milenek začne tajit i dluhy...

TAJNÝ ŽIVOT ŽENATÝCH MUŽŮ

RADOVAN, 28 let: "Slavili jsme úspěch v práci, šli jsme ho zapít a už kolem desáté jsme byli v dost rozverné náladě. No jak to asi mohlo dopadnout... Nebyl to můj nápad, ale blbec jsem se nechal zlákat mladým, nezadaným kolegou, že si zajdeme do bordelu.

Přišli jsme tam, já si dlouho nemohl vybrat, žádná se mi nelíbila, měly takový, jak to říct, vulgární obličej a oči. Když už i kolega zapadl na pokoj, nechal jsem se taky jednou z holek odvléct. Nejdřív mě poslala do sprchy, pak se mi pokoušela nasadit kondom... Celou dobu jsem koukal do stropu a myslel na to, kolik jich už asi měla přede mnou a že jsem právě vyhodil dva tácy. A nejvíc mě štve, že byla ošklivější než moje žena. Pochopitelně to manželce nikdy neřeknu. Na to ji mám příliš rád. Ale může si být jistá, že do bordelu už mě nikdy nikdo nedostane."

LUBOMÍR, 31 let: "Když v noci žena s dítětem spí, tvářím se, že musím ještě dokončit nějakou práci na počítači. Ve skutečnosti chatuju. Ne o sexu, jak každého hned napadne, i když i do těchto místností rád občas zabloudím. Spíš je to takové plkání s lidmi o životě, politice, ženských, chlapech, sportu...

Občas se zapomenu a pak se plížím do postele nad ránem. Proč? Prostě je to pro mě relax po náročném dni, něco jako hospoda s kamarádem, akorát takhle si můžu dát nepředraženou whisky z domácího baru a sedět na gauči v teplácích. Manželce to tajím proto, že by nebyla ráda, že si vyměňuju názory s cizími ženami na internetu. Nevěřila by, že je to jen nevinná zábava."

HONZA, 40 let: "Kamarád mi před dvěma lety půjčil na ježdění motorku, do které jsem se zamiloval. Když mi nabídl, že mi ji prodá, prostě nešlo říct ne. Jenže rodinné finance obstarává manželka, tak jsem si na ni musil půjčit - že to nějak dopadne. No, nedopadlo to dobře. Půjčil jsem si u tchyně, která to manželce pochopitelně ihned nahlásila. Manželka pak,vyslechla‘ toho mého kamaráda, který vyklopil pravdu, a nakonec jsem se málem stěhoval z domu. Momentálně stojí motorka v garáži a čeká na kupce. Udělal jsem blbost, ty samé peníze už za ni nikdy nedostanu - tedy dokud z ní nebude veterán..."

MAREK, 36 let: "Pravidelně chodím na squash, akorát ho jednou za měsíc vyměním za pedikúru a manikúru, aniž by to žena věděla. Mám rád, když se mě někdo dotýká, a pedikérky a manikérky jsou hezké ženy. Navíc je strašně příjemná masáž rukou, kterou dělají na konci. Tu hodinu slintám blahem. Manželce to neříkám, protože nemá ráda metrosexuály a smála by se mi pokaždé, když bych na manikúru odcházel."

Jisté věci je lépe zamlčet

ALEŠ, 42 let: "Když jsem byl malý, hrál jsem rád počítačové hry. Jenže taková grafi ka a animace, jaké jsou dnes, o tom jsme si s klukama mohli nechat jen zdát. Bohužel, žena je těžce proti takovým hrám, považuje je za slabomyslnou zábavu, takže ani synovi nesmím koupit nic, kde se střílí, leda tak něco poučného, budovatelského... No a to je houby sranda.

Takže občas v práci místo papírování hraju. Nebo doma - když žena odjede k rodičům, nebo v noci, když vím, že spí a neprobudí se. Mám hry uložené a zaheslované v tajné složce v počítači, aby se k nim ani náš osmiletý syn náhodou nedostal. Žena by se zbláznila, kdyby to zjistila, takže nejenže mě to baví, ale je tam i prvek vzrušení, že mě u hraní jednou nachytá. Ženská nikdy nemůže pochopit, jaká je to radost, vyvraždit půl vesnice, takhle v noci před termínem prezentace klientovi..."

MAREK, 31 let: "Jsem tři roky ženatý a máme doma rok a půl letou dceru. Přesněji řečeno živel, takže se po nocích moc nevyspíme. Měl jsem za sebou několik bezesných nocí prochozených s miminkem v náručí a přes den v práci jsem měl řídit firmu. Do toho ekonomické problémy, protože nastoupila krize a zakázek ubývalo. Když jsem na dítě jednou ráno vyjel, uvědomil jsem si, že už jsem za hranicí. Navíc se samozřejmě dcera lekla a začala brečet ještě víc. Blesklo mi tehdy hlavou, že je škoda, že nemám v plánu žádnou pracovní cestu, protože jak sladká bývala rána v hotelu, kdy vám někdo až pod nos přistrčí míchaná vajíčka...

A vtom mě to napadlo: proč bych nemohl odjet na služebku jenom JAKO a všechno tohle si užít, včetně luxusu nerušeného spánku? Hned jsem začal jednat a za tři dny jsem se probudil odpočatý, po desetihodinovém spánku v hotelu asi hodinu cesty od domova. Byla to nejlépe investovaná tisícovka v mém životě.

Snídani jsem si vychutnával hodinu, pozoroval chodce za oknem hotelu a spokojeně nemyslel na nic. Domů jsem se vrátil jako nový člověk. Dělal jsem to tak pravidelně každý měsíc, hned jak jsem cítil, že už toho mám dost a potřebuju odpočinek. Ženě jsem to nikdy neřekl a neřeknu, právem by byla uražená, že já si můžu jít odpočinout, a ona ne. Ne, myslím, že by to nepochopila. Přitom nám to dost možná i zachránilo manželství."

MARTIN, 49 let: "Manželka nemá ráda sport. Ne, přímo ho nenávidí. Kdybych se na něj díval doma, tak bychom měli zbytek dne tichou domácnost. To byste se divili, co jsem měl teď při mistrovství světa v hokeji přesčasů v práci. A za pár dní začíná fotbal..."

JAROSLAV, 39 let: "V manželství jsem toho tajil hodně. Že jsem se cestou z práce stavil na jedno, že jsem dostal odměny, že jsem čas od času naházel pár stovek do hracího automatu. Nic z toho neměla žena ráda a následovala by zbytečná scéna. Později přibyly podobné konspirační tajnosti s dětmi - syn i dcera chodili podepisovat žákovskou, když tam byla třídní důtka.

Největší tajemství však byla moje škola - vysoká. Měl jsem snahu s ní o tom mluvit, ale ona se mi smála, že na to nemám, po těch letech. Tak jsem se zaťal, naučil se na přijímačky a začal dálkově studovat. Nic jsem neřekl, měl bych to denně na talíři. Trvalo to tři roky, kdy jsem dřel po nocích a tvářil se, že normálně pracuju a dodělávám projekty. A pak jsem to měl v kapse. Byla to největší slast a nejlepší zadostiučinění v životě, když jsem jí předával pozvánku na promoce."

Nejčtenější

Vyzývavá krása. Nejhezčí MOgirl roku 2018 volte do konce ledna

Zvolte MOgirl, která vás okouzlila v roce 2018

Je mezi nimi striptérka i zdravotní sestra, jsou extrovertní i samotářské, v mnoha ohledech však především své. Slečny...

Náš bůh měl 24 druhů letadel, zaznělo na vědeckém kongresu v Indii

Z ohýbání vědy podle potřeb hinduistického nacionalismu viní kritici premiéra...

Newtonova teorie gravitace je mylná, její indická verze, pojmenovaná po tamním premiérovi, je dokonalá. Za objev...

Brzký sex pomůže navázat romantický vztah, tvrdí studie

Sexuální touha a žádostivost pár může postrčit k vážnému vztahu, soudí vědci.

Sexuální žádostivost a duševní blízkost jsou odlišné emoce, vývojové a společenské procesy je však propojily. Sex tak...

Tradiční maskulinita ohrožuje mužské životy, tvrdí psychologové

Drsňácké chování a machistická role může být i vězením, připomínají...

Soutěživost, diktát úspěchu a moci, potlačování a nesdělování emocí, protiženské postoje, vyhýbání se projevům...

Porno trendy 2019: rostoucí ženské publikum a návrat placených videí

Letos v květnu bude mít premiéru pornografická verze  seriálu Sex ve městě....

Dívky a dámy budou tvořit třetinu klientely a kvůli cenzuře a mileniálům bude větší ochota za porno zase platit. A...

Další z rubriky

Bitva o Sidney Street: obří přestřelku v Londýně provází fáma o Stalinovi

Skotská garda zaujala pozice a zvrátila situaci, které do té doby kralovali...

Modernizovala policejní zbraně, zastavila imigraci do země a ukázala, jakou podívanou dokážou nabídnout média....

Náš bůh měl 24 druhů letadel, zaznělo na vědeckém kongresu v Indii

Z ohýbání vědy podle potřeb hinduistického nacionalismu viní kritici premiéra...

Newtonova teorie gravitace je mylná, její indická verze, pojmenovaná po tamním premiérovi, je dokonalá. Za objev...

Extrémní gastronomie: pepřové dřevo je klenotem laoské kuchyně

To je ono, pepřové dřevo. V Laosu vám ho naservírují i jako přílohu.

Leckde v Africe domorodci dochucují pokrmy kůrou z dřevin, bambusové výhonky známe i my, stejně jako kůru skořicovníku....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz