Co se líbí ženám na mužích: jizvy a červená trička

aktualizováno  18:50
Široká ramena, útlý pas, symetrický obličej, zjizvené tělo a červené tričko. Tohle by u žen mělo zabrat. Shromáždili jsme pro vás výzkumy, které mapují, co ženy přitahuje na mužském vzhledu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Asi nikoho nepřekvapí tvrzení psychologů, že největší roli hraje v atraktivitě člověka obličej. Reprezentuje osobní identitu a navíc je to jediná část našeho těla, kterou nosíme prakticky stále vystavenou na odiv. I když se měřítka krásy v jednotlivých kulturách liší, jedno pravidlo lze uplatnit napříč všemi: čím je tvář symetričtější, tím častěji je vnímána jako atraktivní.

Jak jste na tom v tomhle ohledu, si můžete otestovat sami. Stoupněte si před zrcadlo a ke špičce nosu si přiložte list papíru tak, aby vám zakrýval přesně polovinu obličeje. Pak ho přesuňte na druhou stranu. Pokud se na vás dívají dva zcela rozdílní lidé, máme pro vás špatnou zprávu.

Další uvedená měřítka krásy jsou už poplatná západní kultuře a například africké Masajky byste jimi zřejmě příliš neokouzlili. Evropanky považují za přitažlivé muže, jejichž obličej respektuje určité proporce. Podle vědců záleží nejvíce na očích, nosu a ústech. Žádná z těchto částí nesmí být oproti ostatním příliš velká nebo naopak příliš malá. Oči nesmí být příliš blízko ani daleko od sebe a musí ležet v lince s ústy, čímž se dosáhne vytoužené symetrie. Navíc by oči, nos a ústa měly ideálně rozdělovat obličej na třetiny.

Jizvy a dlouhé končetiny

Výzkum, který provedli vědci na New York University v roce 2004 a jehož závěry zveřejnil magazín Science Daily však tvrdí, že pro posuzování atraktivity je mnohem důležitější tvar těla než obličej. Ženy prý totiž při kontaktu s vámi podvědomě vyhodnocují poměr boků, ramen a pasu, který je pro ně ukazatelem mužnosti a plodnosti. Studie zahrnující odpovědi sedmi set respondentů mimo jiné zjistila, že jednou z prvních věcí, jimž ženy věnují pozornost, jsou ramena. Čím jsou širší, tím jste pro druhé pohlaví atraktivnější.

Vědci z Austrálie a Hongkongu se zase v rámci svého výzkumu, který publikovali v magazínu Journal of Evolutionary Biology, pokoušeli zjistit, jak je to s fyzickou přitažlivostí mužů napříč kulturami. Odhalili, že celosvětově jsou považováni za nejatraktivnější mladí, vysocí muži s dlouhými končetinami.

Výzkumů o tom, co na mužích ženy přitahuje, jsou desítky. Nejpraktičtější je možná ten, podle něhož ženy osloví, když má muž úsměv na tváři

Podle vědců z University of Liverpool vaší přitažlivosti nejvíce pomohou jizvy. Výzkum, který provedli v roce 2009, totiž prozradil, že jizvy na vašem těle či obličeji si ženy automaticky spojují se sílou, schopností ochránit a se statečností. To všechno jsou charakteristiky, které činí muže v očích žen velmi přitažlivými. Na druhou stranu prý jizvy evokují v ženách touhu po krátkodobé aférce, protože vám dodávají vysoce maskulinní zjev, který je vhodnější pro krátkodobé vztahy.

Oblečte se do červené

Chcete-li svou fyzickou atraktivitu podpořit ještě víc, poučte se výzkumem vědců z rochesterské univerzity, publikovaném loni v srpnu v magazínu Journal of Experimental Psychology. Doporučuje nakoupit si plnou skříň červeného oblečení.

Studie totiž odhalila, že muži oblečení do červeného trička nebo košile působí sebevědomějším dojmem a ženy je vnímají jako úspěšné, bohaté a vzrušující. Výzkumu se zúčastnily tři stovky žen, které posuzovaly fotografii stejného muže oblečeného do červeného, modrého, bílého nebo šedého trička. Mimochodem, obráceně to neplatí, červená barva u žen na muže nijak zvlášť nezabírá.

Co ale dělat, když dokonale symetrický obličej nevlastníte, široká ramena si ne a ne vybudovat a červená vám nesluší? Pak pro vás máme poslední utěšující výzkum. Provedli ho odborníci z Wake Forest University v roce 2009 a závěry zveřejnili v magazínu Journal of Personality and Social Psychology. Zúčastnily se ho víc než čtyři tisíce osob, které posuzovaly atraktivitu žen a mužů na fotografiích.

Zatímco kritéria, podle nichž posuzovali přitažlivost vyfocených žen muži, byla víceméně stejná (jako atraktivní označili štíhlé, mladé ženy s podobnými tělesnými rysy), u žen byl rozptyl atraktivních charakteristik mimořádně velký. Část žen považovala za atraktivní muže, kteří u ostatních respondentek zcela propadli, a naopak. A ještě k jednomu zajímavému závěru výzkum dospěl: starší muži jsou tím atraktivnější, čím častěji se usmívají.

Autor:

Nejčtenější

Vyzývavá krása. Nejhezčí MOgirl roku 2018 volte do konce ledna

Zvolte MOgirl, která vás okouzlila v roce 2018

Je mezi nimi striptérka i zdravotní sestra, jsou extrovertní i samotářské, v mnoha ohledech však především své. Slečny...

Náš bůh měl 24 druhů letadel, zaznělo na vědeckém kongresu v Indii

Z ohýbání vědy podle potřeb hinduistického nacionalismu viní kritici premiéra...

Newtonova teorie gravitace je mylná, její indická verze, pojmenovaná po tamním premiérovi, je dokonalá. Za objev...

Brzký sex pomůže navázat romantický vztah, tvrdí studie

Sexuální touha a žádostivost pár může postrčit k vážnému vztahu, soudí vědci.

Sexuální žádostivost a duševní blízkost jsou odlišné emoce, vývojové a společenské procesy je však propojily. Sex tak...

Extrémní gastronomie: nejdražší mořské okurky přijdou na 3 500 dolarů

Mořská okurka Apostichopus japonicus láká nejvíc.

Nevalná chuť, bizarní vzhled a ještě k tomu připočtěte fakt, že dýchají svým konečníkem. Přesto stojí stovky dolarů....

Vyhazovače dělám občas dál, adrenalin neškodí, říká MMA bojovník Martínek

Neporažený MMA fighter Michal Blackbeard Martínek

V zápasech organizace Oktagon je neporaženým šampionem těžké váhy. Začínal docela odzdola, místo rehabilitace...

Další z rubriky

Náš bůh měl 24 druhů letadel, zaznělo na vědeckém kongresu v Indii

Z ohýbání vědy podle potřeb hinduistického nacionalismu viní kritici premiéra...

Newtonova teorie gravitace je mylná, její indická verze, pojmenovaná po tamním premiérovi, je dokonalá. Za objev...

Brzký sex pomůže navázat romantický vztah, tvrdí studie

Sexuální touha a žádostivost pár může postrčit k vážnému vztahu, soudí vědci.

Sexuální žádostivost a duševní blízkost jsou odlišné emoce, vývojové a společenské procesy je však propojily. Sex tak...

Podvrh s nahou fotkou kongresmanky neprošel. Odhalili ho fetišisté

Alexandria Ocasio-Cortezová je konzervativní Americe trnem v oku. Provokatéři...

Ona fotografie měla zdiskreditovat mladou levicovou americkou kongresmanku. Ale ukázalo se, že nahé nožky ve vaně a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz