Úterý 18. února 2020, svátek má Gizela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. února 2020 Gizela

Když vám praská hlava: co se děje při migréně

aktualizováno 
Za očima vám bodají tisíce jehliček, hlava pulzuje, spánky svírá svěrák a přestáváte vidět. Jakékoli silnější světlo nebo hlasitější zvuk vaše obtíže ještě znásobí. Máte potíže s řečí, brní vám v rukou. Přečtěte si, co probíhá ve vašem těle při migréně.

Obrovská bolest, pocity na zvracení a brnění rukou, i to je migréna. | foto: Profimedia.cz

I když je migréna spojována se ženami, ve skutečnosti jí trpí i šest procent mužů. A ten, kdo s ní má osobní zkušenosti, už o ní zcela jistě jako o ženské výmluvě, proč nechtít sex, nikdy žertovat nebude. Podle statistik není jednadevadesát procent postižených při záchvatu migrény schopno normálně pracovat a sedmdesát procent udává, že migréna negativně ovlivňuje jejich mezilidské vztahy.

Stres, káva a čokoláda

Ještě před několika lety se lékaři domnívali, že příčinou migrény je zúžení a následné rozšíření cév, které přivádějí krev do mozku. V současné době se od tohoto názoru upouští, respektive se tento jev považuje jen za jeden z faktorů, které mají na vzniku migrény podíl. Při pátrání po tom, co se při migréně s tělem vlastně děje, je totiž potřeba začít od jejích spouštěčů.

Skutečnost, že se vaše hlava ocitne za pár hodin v pomyslném svěráku, začne celkem nenápadně souběhem několika faktorů. Řekněme, že máte k migréně genetické sklony, protože už jí trpěl někdo ve vaší rodině. K tomu se přidá změna počasí a například skutečnost, že jste v práci momentálně pod velkým tlakem a ve stresu, což řešíte několika kávami za den či náruživou konzumací čokolády. A samozřejmě se to podepíše i na vašem spánku, který není nijak valný.

Souběhem těchto okolností dojde ve vašem těle ke změně produkce hormonů, konkrétně serotoninu. Pokud máte tu smůlu, že jste se narodili se zvláštní citlivostí na náhlé změny nervového systému, začíná vaše jízda peklem.

Stav podobný mrtvici

Serotonin je takzvaným neurotransmiterem, který se váže v těle na různé receptory. Obrazně si ho lze představit jako univerzální klíč, který se hodí do různých zámků. Podle toho, na který receptor se naváže, se liší i jeho účinky, takže zatímco v některých případech může vznik migrény vyvolat, v jiných ho zase dokáže účinně potlačit.

Pokud však nastane první případ, serotonin způsobí zúžení cév. Čím užší jsou cévy zásobující mozek krví, tím méně kyslíku se do něj dostává a nastává stav vzdáleně podobný mozkové mrtvici. Právě v této fázi se u vás objeví rozostřené vidění nebo takzvaná aura, protože omezení krevního zásobení zasáhne nejčastěji týlní lalok mozku, kde je umístěno zrakové centrum.

Mozek se samozřejmě začne bránit a vysílá do zbytku těla zoufalé signály, že okamžitě potřebuje zvýšit přísun kyslíku. Cévy se v důsledku toho velmi rychle rozšíří, aby jimi mohlo protékat více krve. Jenže toto rozšíření proběhne příliš rychle a je příliš velké, tudíž se stěny cévy stanou propustnější a začne jimi prosakovat více tekutin do okolních tkání. Tak vznikne otok, který utlačuje okolní nervová zakončení, podráždí je a způsobí pocit bolesti, na který nikdy nezapomenete.

Novější teorie k tomu však dodávají, že k této situaci může dojít pouze v případě, že se narodíte s určitými drobnými odchylkami mozku. Právě ty způsobí přecitlivělost na okolní podněty, což posléze vede k popsanému řetězci chemických reakcí.

Autor:
  • Nejčtenější

Teorie životního štěstí. Krize vrcholí ve 47 letech, následují lepší zítřky

Vrchol krize středního věku dostal časové vymezení. Nastává v 47. roku života. Potom se vše obrací, etapu životní...

Dvojitá krása a sex-appeal. Představují se MOgirl Nikol a Marie

S oběma se již z webu Xman.cz dobře znáte a obě vás zaujaly. Tmavovlásku Marii jste aktuálně zvolili MOgirl roku 2019....

Premium

Zabíjet lze různě. Chtěli novou kuchařku, domů si přivedli biologickou zbraň

Nemusíte mít u sebe dýku ani brokovnici, stačí, když se sami proměníte v biologickou zbraň – a můžete v pohodě šířit...

Extrémní gastronomie: V Tokiu vaří polévku ze základu recyklovaného 75 let

Větší hold vyzrálé chuti kuchař snad ani vzdát nemůže. Japonský pokrm oden se připravuje ze základu vývaru, který zbyl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

700 sexuálních partnerů. Atraktivní stevard však nebyl prvním HIV pozitivním

Ne každé prvenství je rovnou vítězství. Stát se prvním HIV pozitivním pacientem je docela problém, zvláště tehdy, když...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Premium

Podivné zrcadlo z Turnova letí ke Slunci. Česká laboratoř se musela ukázat

Ke Slunci odstartovala sonda se speciálním zrcadlem pro sledování korony. Vyvinuli jej čeští výzkumníci v Turnově....

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

  • Další z rubriky

Pocit závislosti na pornu posiluje víra a morálka, říká výzkum

O její existenci vede věda ještě pořád líté spory, lidé se však k závislosti na pornografii hlásí. A to především ti, u...

Zbavte se chuti na maso, pomůže vám náplast s vůní slaniny

Vyškrtnutí masa z jídelníčku se stává trendem z mnoha důvodů. Těm, kteří se k němu rozhodli přidat, chce pomoci firma...

Evoluce přála pěstím. Mužské tělo se vyvinulo, aby dávalo rány

Boj, praní se, agrese k lidstvu patří. A svědčí o tom i to, jak se násilí promítlo do evoluce mužského těla. Zatímco...

Premium

Zabíjet lze různě. Chtěli novou kuchařku, domů si přivedli biologickou zbraň

Nemusíte mít u sebe dýku ani brokovnici, stačí, když se sami proměníte v biologickou zbraň – a můžete v pohodě šířit...

Najdete na iDNES.cz