Když se cévy ucpou: co se děje s tělem při infarktu a co mu předchází

aktualizováno 
Tlak na hrudníku, dušnost, slabost, pocity úzkosti a paniky, to všechno jsou příznaky infarktu. Zkornatěné tepny přestanou do srdce dodávat okysličenou krev a po dvaceti minutách kvůli tomu začíná odumírat srdeční tkáň.

Infarkt. Na tuhle situaci si zakládáte konzumací tučného jídla, kouřením a alkoholem. | foto: Profimedia.cz

Máte den blbec. Ráno zaspíte, ujede vám autobus a na důležitou schůzku přijdete pozdě. Šéf si na vás smlsne, vynadá vám před všemi kolegy a k dovršení všeho volá manželka, že vám sousedi vytopili byt.

Už chvíli máte pocit, že nejste úplně ve své kůži, ale s dalšími špatnými zprávami cítíte, jako by vám v hrudníku rostlo nedefinovatelné napětí. K tomu se přidruží pocit, že ve vaší kanceláři je naprosto vydýchaný vzduch. Otevřete okno a snažíte se dýchat zhluboka čerstvý vzduch, ale stále se cítíte, jako kdybyste se dusili. Zachvátí vás pochopitelně úzkost, která jen zvětší dojem, že vám na hrudníku leží něco velkého a těžkého, co vám zabraňuje dýchat. Poprvé vás napadne, že máte asi infarkt.

Než se však dopracujete do stadia, kdy vás infarkt skutečně skolí, předchází tomu poměrně dlouhý proces, během něhož můžete hrozící srdeční záchvat zažehnat.

Zabijáci: tuk a alkohol

Lidské srdce je vlastně mimořádně výkonným svalem, jehož úkolem je pumpovat krev do celého těla. Ta potom nejen okysličuje tkáně a orgány, ale nese s sebou i živiny a odvádí odpadní látky. Pokud všechno funguje, jak má, nejspíš si ani pořádně neuvědomujete, co všechno pro vás vaše srdce dělá. Zprávy o zvyšujícím se počtu kardiovaskulárních onemocnění vnímáte jako něco, co je vám podobně vzdálené jako ekonomická situace v Etiopii, a přítomnost svého srdce si uvědomujete v podstatě jen tehdy, když se vám rozbuší při dobíhání autobusu.

Jestliže jste na tom navíc stejně jako většina lidí, nemyslíte na ně ani při své životosprávě. Proto se bez problémů ládujete tučnými jídly, zeleninou rozumíte oblohu u smaženého řízku, občas to proložíte alkoholem nebo cigaretou a sportování považujete za zdraví nebezpečnou aktivitu. A vaše srdce to dlouhou dobu snáší bez větších námitek, takže to jen potvrdí váš dojem, že zdravý životní styl je výmysl, bez něhož se klidně obejdete.

Jenže vaše tělo se ošidit nedá, takže s každým dalším bůčkem, panákem vodky nebo sladkým dortem posíláte svým cévám další dávku takzvaného LDL cholesterolu (low density lipoprotein). Cholesterol je látkou tukové povahy a naše tělo bez něj nemůže fungovat. Je však velký rozdíl mezi zdraví prospěšným HDL cholesterolem a škodlivým LDL cholesterolem, který má víc tuků než bílkovin a ukládá se na stěnách cév.

Časovaná bomba ve vašich cévách

Skutečnost, že se vám z tukových buněk vytvořily takzvané aterosklerotické pláty na stěnách cév, sami na sobě nepoznáte, protože kornatění tepen nebolí. Pokud nenavštívíte lékaře, který vás na hrozící nebezpečí upozorní, pravděpodobně vůbec nezjistíte, že se připravuje infarkt. Jenže zatím se s vašimi cévami děje to samé, jako když se vodovodní trubky zanáší nečistotami. Jejich průměr se zužuje a průtok krve je čím dál obtížnější.

Tento stav může trvat celé roky, aniž byste na sobě cokoli zpozorovali. Ale pak jednoho dne dojde k prasknutí onoho aterosklerotického plátu, na jeho povrchu se začnou shlukovat krevní destičky, čímž se céva úplně uzavře. K prasknutí plátu dochází nejčastěji v situacích, kdy srdce potřebuje víc kyslíku, takže například ve stresu, při fyzicky obtížných úkonech a podobně.

A teď začíná to pravé drama. Krev, která nemůže protékat, se vrací zpátky a hledá alternativní cesty. Srdeční sval však nemůže existovat bez kyslíku a ta část, která zůstává bez přísunu krve, proto začíná odumírat. K odumírání srdeční tkáně začíná docházet přibližně po dvaceti minutách, a pokud postižený člověk nevyhledá včas lékařskou pomoc, po několika hodinách tkáň kompletně odumře. Nejčastěji je infarktem postižena levá srdeční komora.

Postižená část srdečního svalu přestává pumpovat do těla krev. Jestliže ani tehdy nezakročí lékař, čerpací funkce srdce je stále oslabenější a ve finále už nezvládá dodávat dost krve ani samo sobě. Den blbec tak končí smrtí.

Autor:

Nejčtenější

Jsem hravá a výstřední, přátelská a nekonfliktní, říká MOgirl Loo

Den zlepší i pouhý úsměv, říká Mogirl Loo.

Jejím dětským snem bylo prý užívat si život a mít kolem sebe přátele. „Zatím mi to jde,“ usmívá se MOgirl Loo.

Za radostí a rozkoší. Řádová sestra uprchla z klášterní nudy, říká archiv

Svůj život v benediktinském klášteře středověká Johanka ukončila v roce 1318...

Není to jen příběh o touze po tělesném chtíči. Je to příběh o vzdoru, nepřizpůsobivosti, síle. V době, kdy si ženy...

Mával jsem mačetou a uvěřil na vúdú, říká český dědic trůnu v Nigérii

Vymoci si v Nigérii postavení a reputaci nebylo snadné ani pro královského...

Tátou kluka z Bruntálu byl nigerijský král. Poprvé se viděli, když bylo Obonetu Ubamovi 15 let. Po otcově smrti se...

I láska k přírodě prochází žaludkem. Invazivní druhy končí v USA na talíři

Enviromentální gastronomie. Nebo gastronomický enviromentalismus? Ochrana...

Symbolem ochrany přírody se stalo vegetariánství. V mnoha ohledech právem. Konzumaci masa však není třeba zavrhovat....

OBRAZEM: Tady všude jsem byla mrtvola. Britka fotí anti-selfie

Byl, byla jsem tady, říkají módní selfie. I tady jsem jakoby umírala, říkají...

Byl, byla jsem tady, říkají módní selfie. I tady jsem jakoby umírala, říkají anti-selfie britské umělkyně Stephanie...

Další z rubriky

Kalendář Pirelli 2020 fotí poprvé Ital. Ve Veroně Romea a Julie

Roversiho snímky jsou křehké, s nádechem tajemství.

Proslavil se intimními, tajuplnými, nadčasovými fotografiemi, které spojují realismus s iluzí, prostý obraz s magií....

OBRAZEM: Tady všude jsem byla mrtvola. Britka fotí anti-selfie

Byl, byla jsem tady, říkají módní selfie. I tady jsem jakoby umírala, říkají...

Byl, byla jsem tady, říkají módní selfie. I tady jsem jakoby umírala, říkají anti-selfie britské umělkyně Stephanie...

Poslat kulky do laborky? Té filmové hlášce se smějeme, říká policista

Kriminálky zcela věrné realitě by byly pro diváky nuda, říká Jaromír Badin.

Rychlé akce, geniální práce expertů i počítačů. Život seriálových kriminalistů je hodně dramatický, ovšem k realitě má...

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz