Podle údajů Českého statistického úřadu z roku 2006 vypijí Češi ročně víc než

Podle údajů Českého statistického úřadu z roku 2006 vypijí Češi ročně víc než deset litrů čistého lihu na hlavu, a to včetně nemluvňat. | foto: Profimedia.cz

Játra jako kámen: co se děje s tělem alkoholika

  • 62
Zmenšující se mozek, zjizvená tkáň jater, zanícená slinivka, selhávající paměť, poškozený žaludek. Vítejte ve světě alkoholiků.

Alkoholismus je typickou plíživou závislostí, v prvních stadiích konzumujete alkohol jen pro zlepšení nálady nebo k tomu, abyste poněkud zapomněli na své aktuální problémy. Spolu s tím, jak si vaše tělo na alkohol zvyká, zvyšujete postupně jeho dávky a myšlenky na další drink zaujímají ve vašem životě stále větší místo. V tomto stadiu však ještě tělo není alkoholem poškozeno a pokud se rozhodnete přestat pít, mělo by se vám to podařit bez většího úsilí.

Jestliže se však své záliby v alkoholu nehodláte vzdát, přejdete do dalšího stadia, v němž už je touha a potřeba alkoholu mnohem větší. Začnete pít častěji a budete konzumovat větší množství. Může se začít objevovat pravidelné pití ráno nebo dopoledne, nebo naopak pozdě večer a v noci. Nad pitím začnete ztrácet kontrolu a pokud byste se rozhodli přestat až nyní, bude vás to stát mnohem větší úsilí. Alkohol se začne pomalu projevovat na vašich mezilidských vztazích, práci nebo na finanční situaci.

Poté vstoupíte do posledního stadia alkoholismu, kdy už v hlavě nebudete mít v podstatě nic jiného než alkohol a budete žít od drinku k drinku. Začnete mít výpadky paměti, problémy se žaludkem, výrazně se sníží vaše tělesná i duševní kondice, to vše spolu s tím, jak pokračuje poškození orgánů.

Zmenšený mozek a zjizvená játra

Když se napijete alkoholického nápoje, přibližně dvacet procent alkoholu absorbuje váš žaludek a zbylých osmdesát procent tenké střevo. To, jak rychle se alkohol absorbuje, záleží na koncentraci alkoholu v nápoji i na tom, zda jste se před popíjením najedli. Poté, co se alkohol absorbuje, dostane se do krevního oběhu, který jej roznese do celého těla. Vaše tělo si ovšem s alkoholem příliš nerozumí a udělá všechno pro to, aby jej co nejrychleji odbouralo. Přibližně deset procent alkoholu zvládnou odbourat ledviny (v moči) a plíce (v dechu), zbytek dostanou na starost játra.

Právě játra jsou proto vůči působení alkoholu mimořádně zranitelná. Tím, že je budete jeho permanentním přísunem neustále přetěžovat, si přivodíte nejprve hepatitidu, zánět jater (u alkoholiků je výskyt hepatitidy desetkrát vyšší než u ostatní populace). Poznáte ji podle nevolností, zvracení, horečky, nechutenství a bolestí podbřišku. U sedmdesáti procent alkoholiků se s hepatitidou postupem času rozvine cirhóza. V podstatě jde o stav, kdy nad zdravou tkání jater začne převažovat tkáň zjizvená, která jim znemožňuje, aby fungovala tak, jak by měla.

Pokud budete popíjet pravidelně a dlouhodobě, podepíše se to i na vašem mozku. Začne se poněkud zmenšovat (v důsledku změn neuronů) a komunikace mezi mozkovými buňkami nebude už zdaleka tak efektivní jako v minulosti. Spolu s tím, jak se bude zpomalovat přenos vzruchů mezi neurony, se budete cítit otupělí a malátní. Alkoholici také často trpí takzvaným Wenickeho syndromem, který vyplývá z neschopnosti jejich těla absorbovat vitamin B. Jeho projevem jsou typické výpadky paměti, třes, problémy s chůzí, poruchy řeči či zmatenost.

Podvyživení alkoholici

Objeví se u vás též příznaky podvýživy, protože velké množství alkoholu negativně ovlivňuje trávení a snižuje průchod živin do krevního oběhu. Dlouhodobé popíjení oslabí srdeční sval, který nebude schopný potřebné kontrakce. V důsledku toho poklesne krevní zásobení, a tím i výživa důležitých orgánů. Sami na sobě to poznáte, když začnete mít potíže s dýcháním, únavou, oteklými končetinami či nepravidelným srdečním tepem.

Ušetřena nezůstane ani vaše slinivka. Konzumací alkoholu ji nutíte, aby produkovala nadměrné množství trávicích enzymů. Jejich úkolem je sice odbourávání alkoholu, nicméně pokud se aktivují ještě ve slinivce, jak tomu u alkoholiků bývá, začnou ji poškozovat a při dlouhodobém působení způsobí její zánět.

V důsledku dlouhodobé konzumace alkoholu začne klesat i produkce testosteronu, což se projeví potížemi s erekcí nebo přímo impotencí. Na druhou stranu vás to nejspíš nebude moc mrzet, protože postupně ztratíte na sex chuť. Alkohol se podepíše i na vašich dalších orgánech, jako jsou ledviny nebo plíce a postupně zasáhne bez nadsázky každý milimetr vašeho organismu.

Na permanentní přítomnost alkoholu si tělo po nějaké době zvykne a přizpůsobí se mu (například v produkci neurotransmiterů). Když se potom rozhodnete přestat s pitím a žádný alkohol už mu nedodáte, během čtyřiadvaceti až dvaasedmdesáti hodinách se začnou objevovat abstinenční příznaky (dezorientace, halucinace, pocení, nevolnost, křeče), které vlastně nejsou ničím jiným, než velmi bolestivým pokusem vašeho těla o znovunastolení chemické rovnováhy.


Témata: Cirhóza