Co dělat, když vám zemře herec při natáčení?

  16:00aktualizováno  16:00
Jak dokončit film, když herec v hlavní roli zemře před koncem natáčení - to je problém, který řešili filmoví tvůrci už od počátků kinematografie. Píše o tom na svých internetových stránkách britská zpravodajská stanice BBC.

Nedávno zesnulého herce Heathe Ledgera nahradí v novém filmu Terryho Gilliama Jude Law, Johnny Depp a Colin Farrell. | foto: Archiv

Když v roce 1981 nešťastně utonula krásná herečka Natalie Woodová uprostřed natáčení filmu Brainstorm, musel štáb najít rychle řešení, protože producenti začali chtít zpět své peníze.

Film tvůrci dotočili s pomocí náhradnice a rafinovaných snímacích úhlů, které zastřely nepřítomnost herecké hvězdy.

Nahrazení herce dublem filmaři použili už v roce 1937, když Jean Harlowová zemřela ve věku 26 let před dokončení filmu Saratoga. Protože už bylo natočeno 90 procent záběrů, angažovali tvůrci podobnou dívku a další dvě, které měly podobný hlas.

Dokončit film se záskokem tak, aby byl výsledek věrohodný, rozhodně není nic lehkého. Nejnáročnější to asi měl režisér Ed Wood při natáčení známého béčkového filmu Plan 9 From Outer Space. Jeho herec Bela Lugosi podlehl infarktu po natočení pouhých dvou minut filmového záznamu.

Johny Deep jako Ed Wood

Wooda, který bývá nazýván nejbizarnějším režisérem Hollywoodu, to však neodradilo a do svého sci-fi filmu s nadpřirozenými prvky angažoval chiropraktika Toma Masona.

Mason, protože byl o hlavu větší než Lugosi, se snažil fyzickou odlišnost zakrýt shrbenou chůzí. A jelikož si muži nebyli podobní ani v obličeji, nasadil Wood Masonovi upírskou kápi.

Film byl kritikou strhán, ale někteří odborníci tvrdí, že podivný způsob nahrazení hlavního herce přispěl k neopakovatelnému kouzlu Woodova filmu.

"Ed Wood byl originální režisér a nic by ho neodradilo od dokončení snímku, který chtěl udělat. Je to samozřejmě do očí bijící, že ten záskok je o hlavu větší. Ale do filmu, kde se kývají náhrobní kameny a na vlascích visí létající talíře, to vlastně zapadá," řekl redaktor britského filmového měsíčníku Empire magazine Dan Jolin.

Prvním filmem, kde byl zesnulý herec nahrazen počítačovou animací, byl zřejmě Wagons East režiséra Johna Candyho.

Nové možnosti přinesla digitální technologie. Prvním filmem, kde byl zesnulý herec nahrazen počítačovou animací, byl zřejmě Wagons East režiséra Johna Candyho. Podle Jolina to ale tehdy vypadalo podivně a nevěrohodně.

V roce 1999, když při snímání filmu Gladiátor umřel Oliver Reed, byly počítačové triky už na vyšší úrovni. To, že byl Reed zastoupen animací, už nebylo příliš nápadné.

Problém přineslo pouze to, že se scény filmu natáčely na přeskáčku, a tak se v závěrečné scéně filmu znovu objevil skutečný Reed, jehož výstup byl najednou nápadně strhující.

Nový přístup zvolil režisér Terry Gilliam, který v posledních týdnech stál před otázkou, jak dokončit film The Imaginarium of Doctor Parnassus bez australského herce Heathe Ledgera.

Ledger minulý měsíc zemřel poté, co se nešťastnou náhodou předávkoval prášky na spaní. Gilliam se rozhodl, že jeho roli převezmou tři jiní slavní herci: Jude Law, Johnny Depp a Colin Farrell. Záběry natočené Ledgerem přitom zůstanou zachovány.

Podle Gilliamova životopisce Boba McCabea je toto řešení záměrně se vyhýbající počítačové animaci brilantní nápad a je typické pro Gilliamovu fantastickou obrazotvornost. Podle BBC chce Gilliam každopádně film dotočit kvůli přátelství, které k zesnulému herci choval.

"Pokud jste autor, máte zodpovědnost za dokončení díla, ale také musíte zůstat věrný sám sobě," komentoval Gilliamovo rozhodnutí McCabe. Producenti do Gilliamova filmu investovali 30 milionů dolarů (přes 500 milionů korun).

Autoři: ,

Nejčtenější

Moje fantazie nejsou mládeži přístupné, říká MOgirl Mallghareth

„Že jsem lesba, jsem si poprvé uvědomila, když jsem se v dětství zamilovala do...

Vždy tušila, že je na holky, ani tak však nebylo přiznání jednoduché. „Dlouho jsem se mu bránila. Se svou přirozeností...

Tajemství nejbohatšího muže světa: Rockefellerův otec byl podvodník

Pěstoval si image muže čistých hodnot, jeho otec, který mu půjčil peníze do...

Svůj úspěch líčil jako příběh plný odříkání, píle. Jenže jeho kariéra obnášela též nemilosrdné potírání odborů, stávek,...

Velká Bertha obírala boháče ve vlacích. Stala se podvodnickou legendou

Dokázala využít i své korpulentní postavy. Vzbuzovala díky ní důvěru, protože...

Falešná jména, smyšlené tituly, především však skvostné řečnické schopnosti. Pohotové reakce, schopnost improvizovat. A...

I sexuální scény musí herci cvičit, nejen akční, říká trenérka

Film Život Adéle rozkrývá milostný vztah dvou dívek, hlavní role ztvárnily...

Jak se líbat, jak předstírat kopulaci, jak sadomasochistické praktiky a jak znásilnění. Hercům radí, hledá s nimi...

Bizarní bazar: indické tržiště s lodní veteší má na délku 11 kilometrů

Na každou loď se čeká s netrpělivostí, je cestou k obživě.

Svou poslední plavbu tu zakončily stovky lodí. Byly rozebrány na součástky a šrot a jejich vybavení slouží lidem dál. V...

Další z rubriky

Chipsy a pizza zabíjejí mužskou plodnost

Pro klesající kvalitu spermií se hledají vysvětlení od záření z mobilních

Buňky, které produkují sperma, vystaví oxidačnímu stresu a nakonec je zahubí. Výkonné zabijáky mužské plodnosti přitom...

Bizarní bazar: indické tržiště s lodní veteší má na délku 11 kilometrů

Na každou loď se čeká s netrpělivostí, je cestou k obživě.

Svou poslední plavbu tu zakončily stovky lodí. Byly rozebrány na součástky a šrot a jejich vybavení slouží lidem dál. V...

Uprchlická krize před sto lety. Češi se starali o Rusíny, Židy či Italy

Na cestě za záchranou holého života. I před sto lety vyhánělo uprchlíky z...

Mířily jich sem tisíce. Židovští, polští, romští, ale i italští nebožáci vyhnaní válkou, kterou nezavinili, hledali...

Najdete na iDNES.cz