Lopatkou a kartáčem musela pořádně zabrat, než pod vrstvou hlíny probleskl kámen náhrobku a vytesaný nápis. Čiperná blondýnka, s culíky a růžovém topíku, se hned pustila nahlas do jejich čtení. „Že se jmenovala Bienvenida? To španělsky znamená vítejte,“ pousmála se. „A vypadá to, že se narodila ve znamení Berana. V takovém se narodila i moje nejlepší kamarádka, báječné!“
Zhruba tak začíná čtyřicetivteřinové video, které si na sociálních sítích vysloužilo přes třicet milionů zhlédnutí. A vyvolalo bezpočet kontroverzí. Ona usměvavá dáma, která s působivým zápalem čistí hrob neznámé ženy, diváky nešetří často až prostoduchými průpovídkami a komentáři.
Když například vytrhne zvláště velký trs trávy i s kořeny, zamyslí se nahlas nad tím, zda měla Bienvenida ráda čokoládové dortíky, stejně jako její nejlepší kamarádka ve znamení Berana. „Určitě ano,“ odpoví si sama, posilní se čokoládovým dortíkem a pokračuje v práci dál. Ostatně, dílo už je skoro hotové a v prostřihu do dalšího záběru už do okolí září bělostně čistým mramorem.
Kráska okouzluje sociální sítě, vydělává miliony. Jenže ji stvořila AI |
Změna je to výrazná, dříve skoro neviditelný a v rohu hřbitova skrytý hrob je teď jako nový. Proč však slečna něco takového dělala? A jaký je skutečně její vztah k ženě, která podle nápisu zemřela 23. července 1980?
I to ve videu zazní. Zesnulou vůbec neznala, a do čištění náhrobku se dala proto, že „každý si přeci zaslouží nádherné místo posledního odpočinku“.
Svou práci odvedla.
Nejen z hlediska úpravy hrobového místa, ale i pokud jde o vlastní sledovanost na sociálních sítích. Že byl celý počin naprosto mechanickým úkonem, zbaveným piety a veškerého respektu, stejně jako když uklízečka drhne toalety v hudebním klubu po koncertu?
Ano, to platí též. A současně se to i vyplácí.
Sledujícím se takové partyzánské počiny Clean Girl nesmírně líbí.