Zkraje byli rodiče rozpačití, dnes fandí, říká burleska Cool Cat

aktualizováno 
Dnes už si ji splete se striptýzem málokdo. Výpravná divadelní show s okázalými kostýmy i tancem, který oslavuje ženskou krásu i v odhalené podobě, je už jako doma i v Česku. Je to i díky Terézii Bělčákové alias Cool Cat z Prague Burlesque Show.

Jste jedna ze zakladatelek burlesky v Česku, jaké ty začátky byly?
Rozhodně jsem jedna z prvních tanečnic, která burlesku začala dělat na profesionální úrovni. Zakladatelem je, řekla bych, David Jahn, který byl vlastně první, kdo burlesku do České republiky přivezl. Já ji začala fotit, a protože mě vizuálně hodně zaujala, hodně rychle jsem se do souboru přidala, chtěla jsem i vystupovat. V té době to bylo hodně punkové, kostýmy jsme si půjčovaly z Barrandova… až teď, po letech tvrdé práce, jsme se dostaly do stavu, kdy tady máme několik profesionálních tanečnic s vlastními kostýmy a čísly.

Prohlédněte si fotky tanečnice Cool Cat

Začít s burleskou jako profesionálka byla asi výzva, ne?
Nebylo to lehké rozhodnutí, ale jde to. Hodně vystupuji, nejen v Evropě, vlastně už i po celém světě. Byla jsem v Americe, v Africe. K tomu burlesku učím, vedu kurzy, Davidovi dělám asistentku, produkční. Máme stálé pódium, končíme již pátou sezonu v pražském divadlo Royal. Sezonu zahajujeme v říjnu, končí v červnu, vystupujeme každý pátek. V srpnu a září děláme malou sezonu pro turisty.

Celý rozhovor v pořadu Drive na Óčku

Terézie Bělčáková alias Cool Cat je přední českou tanečnicí burlesky, je součástí souboru Prague Burlesque Show a spolu s Davidem Jahnem (alias Sonny Vargas) stojí za Prague Burlesque Festival. Vystupuje po celém světě, letos ji fotil nejlepší světový fotograf burlesky Neil Kendall, ambasador Burlesque Hall of Fame.

Cool Cat bude jedním z hostů pořadu Drive na televizi Óčko v neděli 22. září ve 22:00 hodin. Povídat si s ní bude Ivo Rafan Traxmandl.

Na burlesku chodí páry, ženy dokonce víc než muži. Čím to je?
Tak tomu bylo i v minulosti, ve dvacátých letech minulého století, jimiž se inspirujeme, které byly opulentním obdobím burlesky. Tehdy chodily na burlesku do prvních řad hollywoodské hvězdy, zajímalo je, jaké kostýmy tanečnice mají. Ženy na burlesce hodně baví vizuálnost, nakonec však na pódiu bývají i chlapi.

Kde čerpáte nápady? Z filmů pro pamětníky?
Taky, ale já se burlesku snažím posouvat dál, jinam, například přes módu. Hodně mě inspirují světoví designéři, vizuální věci dnešní doby, nejen minulost. Může vás inspirovat krásný obraz.

Jaká hudba si s burleskou rozumí? Jací jsou vaši oblíbení interpreti?
IggyPop, David Bowie… to nikdy neomrzí. Ale poslouchám i hip hop a klasickou hudbu. V show používáme pestrou muziku, od orchestrálních věcí dvacátých let po sedmdesátá osmdesátá léta.

První striptýz moderní historie byl tak trochu lest

Striptýz tak, jak ho známe, má kořeny v Paříži konce 19. století.

Umělkyně se úplně donaha nesvlékla, show byla spíše promyšlenou léčkou na divákovu představivost a netrvala dlouho. Nestor francouzských varieté Paul Derval přesto konstatoval: Tehdy se narodil striptýz.

Připomeňte, jak daleko jde burleska při odhalování těla?
Pravidla říkají, že intimní partie zůstanou zakryté. Bradavky zahalují nálepky, kalhotky vždycky zůstávají. Kolikrát se nemusíte svléknout až tak moc, mnohdy se snažíme spíš vytvořit iluzi nahoty, používáme péřové vějíře, za nimiž se jakoby schováváme nahé… Svlékáme se do posledního momentu, ukážeme se například až v poslední sekundě.

Jaké jsou pro burlesku mantinely krásy?
Podle mě nejsou žádné. Burleska je oslava ženského těla. Při vystoupeních můžeme vidět různé křivky, hubenější i korpulentnější těla. Teď už máme i drag queens, trans vystupující a tak dále.

Jak se na vaše angažmá v burlesce dívali na začátku rodiče? Byli rozpačití?
Hodně rozpačití. Viděli to na sociálních sítích, já si za tím zkraje tak nestála, nebyla jsem si tak jistá. Jednou jsem poté přišla domů a řekla „hele, pojďte si promluvit“, protože jsem cítila, že něco je ve vzduchu… Ale když jsem vysvětlila, že to je divadelní žánr, popsala, jaký je nás záměr, budoucnost, pochopili to. A teď jsou největší fandové, sbírají články, chodí na show. Mám štěstí.

Autor:
  • Nejčtenější

Sex podle profesí: farmáři ho mají nejvíc, nejméně pak novináři

Na povolání záleží, i pokud jde o frekvenci sexu. Tvrdí to aktuální výzkum výrobce erotických pomůcek Lelo. Zjistil, že...

Jsem vesnická holka. A mám ráda uzené a pivko, směje se MOgirl Dona

Vidí se jako citlivka, vtipálek, mazel. „Ale taky jsem náladová a nervák,“ přiznává MOgirl Dona.

Podvod jako profese. V Číně hráli cizinci obchodní partnery

Dobrý první dojem napodruhé neuděláte, platí to i v podnikání. Ještě nedávno se proto v Číně držela velmi specifická...

Bohatýrské pití je sexuální signál. Jsem silný, neskolí mě to, naznačuje

Je to nemoudré a nebezpečné. Nestřídmým pitím alkoholu na večírcích se však muži podvědomě snaží vysílat signál ženám,...

Premium

Vražda tatínka dvou dětí. Alkohol, agrese a ukradené auto

„Proč ten pes zase štěká?“ říkal si v duchu nasupeně důchodce Hrouzek, když se snažil marně přivolat svého...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Podvod jako profese. V Číně hráli cizinci obchodní partnery

Dobrý první dojem napodruhé neuděláte, platí to i v podnikání. Ještě nedávno se proto v Číně držela velmi specifická...

Skleněné rakve. Jak se stala Amerika obětí touhy po vznešeném odpočinku

Byl to podvod na druhou. Samotný výrobek neexistoval, nikdo ho nevyráběl. A falešné byly i akcie, které tahaly peníze z...

Premium

Večery při svíčkách jako alibi. Yorkshirský rozparovač vraždil třináctkrát

Ve druhé polovině sedmdesátých let žila Velká Británie ve strachu ze sériového vraha, který zabil třináct prostitutek....

Šílené plány: operace druhé světové války, které se naštěstí neodehrály

Kdo je přítel, o tom neměly za druhé světové války spojenecké síly dlouho jasno. Francouzi a Britové připravovali útok...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz