

Zanedbaný stadion, ruina. Fatálně nepovedené rozdělení fanoušků. Nedomyšlený policejní postup. A především chuligánské násilí. Jeho erupce za sebou nechala na bruselském stadionu Heysel 39 mrtvých. Zápas Juventusu proti Liverpoolu se před 40 lety, 29. května 1985, přesto dohrál.
Autor: Profimedia.cz
Měl to být fotbalový svátek. Událost. Na jedné straně Liverpool v čele s Kennym Dalglishem, na druhé Juventus Turín hvězdného Michela Platiniho. Finále Evropského poháru!
Autor: ČTK
Velká věc. Souboj přirozeně magnetizoval emoce, zájem fanoušků. Tábory obou týmů měly renomé těch, kdo byli do fotbalu dočista, nepříčetně pobláznění. V klubové červené se do Bruselu řítili liverpoolští.
Autor: Profimedia.cz
UPOZORNĚNÍ: Následující fotografie obsahují drastické záběry.
Autor: iDNES.cz
Právě fanouškovská nepříčetnost udělala z onoho večera na bruselském stadionu apokalypsu plnou bolesti a smrti. „Den, který chci zapomenout,“ odtušil po letech Phil Neal, který do zápasu vedl liverpoolský tým. Takto zkáza vyhlížela.
Autor: ČTK
Tragédie měla kontext. Rok předtím dostalo tvrdé jádro liverpoolských fanoušků výprask od chuligánů Říma. Když přijeli do Bruselu, měli pěsti sevřené apetýtem Italům ponížení vrátit.
Autor: Profimedia.cz
A na mnoha místech to začalo už před fotbalem. Chlastání, násilí, bitky s pěstmi i tyčemi – a naprosté šílenství, vzpomínal na portálu TheAnfieldWrap účastník bruselského řádění Tony Evans. Potyčky zachycuje i tato fotka, černo-bílé barvy přivezli fanoušci Juventusu.
Autor: Profimedia.cz
Všechna svědectví přiznávají šok z příchodu na stadion. Byl neudržovaný, rozpadal se, pořadatelská služba nefunkční, bez autority, fanoušci mnohdy ani neukazovali vstupenky, jiní prolézali skrze díry ve zdi. Ke katastrofě však otevřela cesta distribuce fanoušků obou týmů v ochozech.
Autor: Profimedia.cz
Juventus měl tři sektory. Liverpool na druhé straně stadionu dva, X a Y. Sousední sektor Z měl být neutrální, pro belgické diváky. Jenže lístky do něj se prodávaly italským migrantským pracujícím z dolů u Charleroi a Liege. A skrze přeprodeje agentur se dostaly až do Itálie. Na jejich majitele čekala tragédie.
Autor: ČTK
Sektor Z tak zaplavily černo-bílé barvy Juventusu. Nepřinesli si je však hooligans, ale běžní fanoušci, mnohdy rodiny. Ocitli se vedle tvrdého jádra liverpoolských chuligánů. Takto vypadal sektor Z po násilí.
Autor: Profimedia.cz
Mezi sektorem Z a liverpoolskými hooligans stál drátěný plot. A při začátku incidentů jeden jediný policista. Zbylých osm se momentálně zabývalo tím, že prodavači párků někdo ukradl pár set korun.
Autor: Profimedia.cz
Násilí nestálo nic v cestě. Začalo házením. Na fanoušky Juventusu létaly pivní lahve, kusy betonu z rozpadajícího se stadionu. Tento mladík snad měl patřit mezi první útočníky.
Autor: ČTK
Poté plot padl. Nejprve do sektoru Z vpadlo pár britských chuligánů, měla být mezi nimi i parta na snímku. Pak celé skupiny, se železnými tyčemi, rozbitými lahvemi. S rozlícenou agresivitou.
Autor: ČTK
Oficiálně neutrální sektor, ve skutečnosti plný italských fanoušků, se změnil v zaskočenou, vyděšenou lavinu těl. V panice utíkala od běsnících britských chuligánů dál.
Autor: Profimedia.cz
Nejprve se vyhánění Italové snažili směřovat na hřiště, tam je nepustil policejní kordon. Nepovedlo se jim ani sektor opustit branou, pořadatelé ji neotevřeli.
Autor: Profimedia.cz
Zbývalo před útočníky ustupovat dozadu. Tam na fanoušky Juventusu čekala zeď stadionu a postranní mezisektorová.
Autor: Profimedia.cz
Řeka lidských těl se stala smrtící. V tlačenici proti zdi umírali první lidé. Udušením, pod těly těch, co se snažili udržet nahoře.
Autor: ČTK
Další zemřeli, když tlak nevydržela ani zeď a zřítila se. Mnohým to otevřelo cestu na svobodu, na volné prostranství, kde se dá dýchat. Pro mnohé to znamenalo smrt, ruiny zdi je zavalily.
Autor: Profimedia.cz
Na místě přišlo o život dvaatřicet lidí italské národnosti, čtyři Belgičané, dva Francouzi, jeden muž ze Severního Irska. Devětatřicátá oběť zemřela v nemocnici, italský fanoušek podlehl vnitřním poraněním.
Autor: Profimedia.cz
Většina obětí byla umačkána nebo udušena pod stovkami těl, někteří nebožáci umírali po deset minut, uvedl šéf zdravotnických záchranářů Alain Gibson.
Autor: Profimedia.cz
Na stadionu, v němž bylo 58 tisíc diváků, byl jeden jediný lékař a 150 dobrovolníků Červeného kříže. Do masakrální scenérie vyrazil i zdravotní tým Juventusu.
Autor: ČTK
Italští fanoušci ze svých oficiálních sektorů se pak pokusili k sektoru Z probít přes stadion. Neúspěšně
Autor: Profimedia.cz
Tím však fotbalová apokalypsa nekončila. Završilo ji rozhodnutí organizačního týmu UEFA, že zápas se dohraje. V surreálné, tísnivé atmosféře plné zkázy tak dvě jedenáctky hrály fotbal. Jako v transu, proti své vůli. Zápas vyhrál 1:0 Juventus po Platiniho pochybně nařízené penaltě.
Autor: Profimedia.cz
V kulisách plných násilí, zatímco záchranáři stále sčítali oběti a zraněné – těch nakonec bylo na čtyři sta.
Autor: ČTK
A dál? Jakkoli šokující výjevy se na stadionu Heysel odehrály, jakoby se za nimi rozhostila ztráta paměti. Všichni aktéři se rozhodli, že nejlepší bude zapomenout.
Autor: Profimedia.cz
UEFA nechtěla uznat vinu na zpackaném výběru stadionu a organizaci. Británie se nesla na vlně vlasteneckého třeštění po válce na Falklandách a mnohé tamní reakce byly šokující.
Autor: Profimedia.cz
A amnézie překvapivě postihla i Juventus, jak shrnuje kniha Tragédie, na kterou se Juventus snažil zapomenout.
Autor: ČTK
Trvalo roky, než se ledy mlčení a popírání prolomily. Vyžádalo si to úsilí pozůstalých italských obětí, fanouškovských iniciativ. UEFA byla pohnána k zodpovědnosti. Vyjevila se pochybení ostatních.
Autor: Profimedia.cz
V roce 2005, dvacet let od tragédie, se potkaly oba týmy v Lize mistrů. Jejich zástupci přečetli jména všech devětatřiceti obětí. Pod mottem „Amicizia“, „Přátelství“.
Autor: ČTK