James Marshall "Jimi" Hendrix se narodil v roce 1942. Navzdory svému krátkém u

James Marshall "Jimi" Hendrix se narodil v roce 1942. Navzdory svému krátkém u životu a tomu, že v hudebním mainstreamu působil jen čtyři roky, se stal jedním z nejvlivnějších muzikantů své éry. | foto: Profimedia.cz

Brian Jones i Hendrix. Úmrtí celebrit opředená konspiračními teoriemi

  • 35
Briana Jonese měl zabít jeho stavitel, Jimiho Hendrixe manažer. Elvis Presley nezemřel vůbec a kytaristu Manic Street Preachers rodina prohlásila za mrtvého, ale svými fanoušky byl údajně několikrát spatřen živý. Představujeme vám nejpodivnější úmrtí celebrit, která nebyla uspokojivě vysvětlena.

Brian Jones: neobjasněná smrt v bazénu

Když Brian Jones na začátku šedesátých let zakládal hudební skupinu, netušil, že právě přepisuje historii a že jeho band vejde do hudebních dějin. Zrodili se totiž Rolling Stones.

Hvězdnou dráhu kapely však její zakladatel a multiinstrumentalista bohužel nesdílel. Pozornost na sebe totiž záhy začali strhávat Mick Jagger a Keith Richards a role Briana Jonese postupně slábla. Kromě toho podlehl nadějný hudebník svodům hvězdného života a stával se stále více závislým na alkoholu a drogách.

Hlavními nástroji Briana Jonese, který se narodil v roce 1942, byla kytara a
Pomník na hrobu Briana Jonese

Osmého června 1969 se se spoluhráči definitivně rozešel a jen o necelý měsíc později byl mrtvý. Jonesovo tělo nalezla jeho tehdejší přítelkyně v bazénu. Poté, co ho vytáhla, měl údajně ještě znatelný slabý pulz, ten se však do příjezdu záchranky ztratil a kdysi slavného hudebníka se už nepodařilo oživit.

Jeho smrt byla původně uzavřena jako nehoda, o pětadvacet let později však získala nečekanou tečku. V roce 1994 totiž umíral stavitel, který u Jonese v době jeho úmrtí pracoval, a těsně před smrtí se přiznal, že se se svým zaměstnavatelem nepohodl a v hádce ho zabil. Policie se ale rozhodla kauzu znovu neotevřít. Byla to přitom jen jedna z několika teorií o tom, co se onoho osudného dne mohlo stát. Ty nejdivočejší předpokládaly, že do věci mohli být zapleteni i Jagger s Richardsem.

Jimi Hendrix: vražda?

Legendárnímu kytaristovi Jimi Hendrixovi bylo pouhých sedmadvacet let, když svět zdrtila v roce 1970 zpráva o jeho náhlé smrti. Podle oficiální verze se udusil vlastními zvratky poté, co zkonzumoval příliš velkou dávku prášků na spaní.

S touto verzí však nesouhlasí celá řada jeho fanoušků, podle nejznámější teorie jej měl zavraždit jeho manažer, který se obával toho, že ho jeho hvězda opustí. "Větší cenu má pro mě mrtvý než živý," měl prý říci na Hendrixovu adresu.

Podle výpovědi jednoho z lékařů, kteří kytaristovo tělo pitvali, měl hudebník v krvi jen minimum alkoholu, o to víc však měl červeného vína v žaludku a plicích. Tato skutečnost nahrává spekulacím, že mu někdo nalil víno do krku násilím a v podstatě jej v něm utopil.

Elvis Presley: vyměněný nebožtík?

Pravděpodobně žádné úmrtí celebrity neotřáslo světem tolik, jako když bylo v roce 1977 nalezeno tělo Elvise Presleyho. Král rock´n´rollu zemřel podle oficiální verze na předávkování léky a tělo objevila jeho snoubenka na podlaze koupelny v honosném sídle Graceland.

Okamžitě po jeho smrti se objevila spousta dohadů a námitek, které vrhaly na Elvisovu smrt podivné světlo. Předně prý nemocniční personál nemohl v dodaném nebožtíkovi poznat světoznámou hvězdu. Pitvané tělo v krvi údajně žádné léky nemělo, zatímco Presley užíval medikamenty ve značném množství, a podle zprávy zemřel muž na "obyčejný" infarkt.

Král rock´n´rollu se narodil v roce 1935, pro mnohé dodnes nezemřel.
Elvisova zeď. Zeď Elvisova Gracelandu pokrývají nápisy fanoušků.

Nejrůznějším konspiračním teoriím nahrála i skutečnost, že byl slavný zpěvák pohřben s mimořádnou rychlostí, pohřeb se konal už dva dny po jeho skonu. Když se potom na veřejnost dostala zpráva, že je jeho hrobka ve skutečnosti prázdná (jeho ostatky byly prý uloženy v zahradě Gracelandu, aby fanoušci nerušili pietní místo), dosáhla hysterie vrcholu. Dodnes jsou tisíce lidí ochotny přísahat na to, že Elvis ve skutečnosti nezemřel, ale stáhl se do ústraní, kde si dodnes užívá nerušeného soukromí.

Richey Edwards: záhadné zmizení

Kytarista a především fenomenální textař skupiny Manic Street Preachers Richey Edwards nebyl rozhodně nikdy nenápadnou osobností. Trpěl anorexií a depresemi, ve velkém konzumoval alkohol a měl silné sebedestruktivní sklony.

Když se v průběhu rozhovoru pořezal na ruce tak hluboko, že rány vyžadovaly šití, nebo když sám sebe běhen turné pobodal, skončil vždy v péči odborníků. Jeho psychický stav stále připomínal jízdu na horské dráze.

Richard James Edwards se narodil v roce 1967, když zmizel, bylo mu osmadvacet.
Sestra Richeyho Edwardse Rachel Eliasová (druhá zleva) se v roce 2011

V roce 1995 si ze svého účtu vybral 2 800 liber a pak zmizel ze světa. Jeho auto bylo nalezeno u Severn Bridge, známého mostu sebevrahů, jeho tělo však nikdy nalezeno nebylo. V roce 2008 se jeho rodina vzdala jakékoli naděje a nechala Edwardse prohlásit za mrtvého. I přesto se čas od času objeví zprávy o tom, že bývalou hvězdu někdo někde zahlédl. Hudebník tak byl údajně viděn na trhu v indickém státu Goa či na ostrovech Lanzarote a Fuerteventura. Novinář Simon Price ve své knize Everything kritizuje samotné policejní vyšetřování Edwardsova zmizení.