I tak se dá vydělávat: peníze za čekání ve frontě i za ležení v posteli

aktualizováno 
Profesionální čekání ve frontách chce trpělivost, ale též důvěryhodnost. Učitel může být placený, i když je „na hanbě“. Americká NASA platí nicnedělání, to však nesvědčí vašemu zdraví. Prozkoumejte s námi bizarní zákoutí pracovního trhu.

Čekání je úmorné. Profesionální „čekači“ se ho však zhostí za vás, najdete je v Itálii, Rusku i USA. | foto: Profimedia.cz

Atmosféra napjatého očekávání a nervozity, ale také frustrace a pro někoho možná i spousta nechtěného sociálního kontaktu. Důvod, proč neradi čekáme ve frontách, si každý najde sám. Zvlášť, když se řada kupředu zrovna nehýbe.

Evropskými přeborníky v čekání ve frontách jsou Italové, kteří v průměru tráví na úřadech ročně 400 hodin vyčkáváním, až na ně konečně přijde řada. Mimochodem, ročně Itálii přijde tahle čekací mánie na nějakých 44 miliard dolarů ztráty ekonomické produktivity. Snad i proto tu vznikla profese profesionálního čekajícího, osoby, která vám drží místo. Říká se jí codista.

Zastávají ji většinou důchodci, kteří mají volného času nazbyt. Podrží vám flek, vyzvednou lístek, vystojí nekonečnou frontu. Když je vybavíte plnou mocí, mohou za vás zajít na poštu pro balík nebo zaplatit účty. V lehce chaotickém prostředí administrativních institucí se dokonale orientují a trpělivě zdolávají jednu frontu za druhou. Ozvou se vám, až se přiblíží moment, ve kterém už vás sami zastoupit nedokážou. Třeba v ordinaci u zubaře.

Profesionální „čekače“ však najdete i ve Spojených státech amerických. Fungují to celé organizované gildy, které za vás vystojí frontu na lístky na sportovní utkání nebo koncert. V Polsku ční mezi profesionálními „čekači“ pan Tadeusz Żak. K jeho profesi, vypočítává, patří samozřejmě trpělivost, ale též důvěryhodnost, upřímnost, vytrvalost. Nejdéle ve frontě čekal čtyřicet hodin.

Odměna za rizikové nicnedělání

Napsat si do životopisu „Pracoval jsem pro americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku“ zní honosně. NASA, to jsou přece špičkoví inženýři, počítačoví experti, fyzikové, astronomové a hlavně kosmonauti, že? Ano, jenže kromě téhle ligy je tu i řada lidských pokusných králíků.

Někteří jsou placeni doslova za nicnedělání. To proto, že při něm jde o zdraví. Experti ve vedení NASA se totiž usilovně snaží odhalit, jaká rizika by mohl vesmírným posádkám přinést dlouhodobý klid na lůžku, například při misi na Mars. A zkouší to na lidech na Zemi.

Nejde jen o proleženiny. Dlouhodobá fyzická nečinnost se projevuje i na poruchách trávení a příjmu potravy, stejně jako na schopnosti orientace v prostoru. Po pár týdnech strávených víceméně vleže je problém dát si obyčejnou sprchu. I proto jsou lidští pokusní králíci pod bedlivým dozorem lékařů.

V roce 2017 pak pro podobně nastavený výzkumný program rekrutovala dobrovolníky i Francie. Úkol? Ležet v kuse 60 dní. Za odměnu v přepočtu 425 tisíc korun. Rozhodně je to prý menší zábava, než jak to zní.

Pasivní účastí na nejrůznějších experimentech si rádi přivydělávají studenti. Na 12 tisíc dolarů za 11 dní jste si mohli přijít ve studii Harvardské lékařské univerzity. Výzkumníky zajímalo, jak se proměňuje vaše tepová frekvence a množství spotřebovaného kyslíku během různých spánkových režimů. Lidští pokusní králíci tak museli, utlumeni léky, jedenáct dní v kuse spát. Byli na tom nejspíš lépe než ti, kteří museli stejnou dobu pod dohledem lékařů zůstat vzhůru.

Když jde učitel na hanbu

Zavání to lacinou senzací, ale zrovna v New Yorku to není neobvyklý případ: Učitel je nařčený, například žáky, rodiči nebo nějakou organizací, z nepřístojného chování. Měl například uhodit žáka, osahávat studentky, přijít do hodiny opilý nebo podat učební výklad zvláště pobuřujícím způsobem.

Co teď s ním? Než podanou žalobu vyhodnotí soud, nemůže ředitel školy kontroverzního učitele vyhodit, přinejmenším z obavy další žaloby, ale současně jej nemůže nechat působit mezi žáky. A tak nastupuje instituce přezdívaná „rubber room“.

Zmíněný učitel pobírá dál plat, ale neučí. Sedí v oddělené sborovně nebo v kanceláři, do které musí každý den stejně jako do zaměstnání, přičemž tam nedělá nic. Zaměstnavatel se ho pochopitelně snaží něčím zaměstnat, ale většinou to nefunguje. Není přitom neobvyklé, že přehlceným soudům trvá vyřešení případu tři až čtyři roky. Podobnou praxi aplikují i státní instituce u svých úředníků, kteří se stanou předmětem vyšetřování. Ti však většinou dostanou „domácí vězení“.

Úředníci v Kuvajtu to s prací nepřehánějí

K osobní reputaci patří v Kuvajtu kromě dobrého rodinného původu i práce pro vládu. Stát se v monarchii královským úředníkem dodá vašemu jménu patřičný zvuk a váhu. Přijít tu k nějaké funkci není s patřičnými konexemi vůbec složité. Neznamená to však, že byste nutně museli potupně pracovat jako ostatní. Mnohdy prostě jen pobíráte plat, aniž byste se obtěžovali do svého zaměstnání někdy zavítat.

V roce 2016 to odhalilo vyšetřování, motivované investigativními žurnalisty a posílené o protesty rozbouřených občanů. Jeho výsledkem bylo ukončení zaměstnaneckého poměru s 900 zaměstnanci úřadů, kteří se za předchozí rok a půl v práci vůbec neobjevili. I když samozřejmě pobírali plat. Byla to však jen špička ledovce. V tiskovém prohlášení pak kuvajtská komise pro veřejné služby uvedla, že počty úředníků, které nikdy nebyli v práci, jdou do tisíců.

Zápasník za miliony

Profesionální zápasníci wrestlingu prodávají v ringu spíše herecké výkony a podobně jako filmové hvězdy jsou opravdu i placeni. Skutečně úspěšné ikony tohoto divácky vděčného spektáklu se však nenechávají otloukat každý den, zazáří jen několikrát do roka na vyhlášených turnajích. Plat však pobírají po celou dobu.

Kuriozitou byl v tomto ohledu Lanny Poffo, přezdívaný na wrestlerském kolbišti Génius. Asociace WCW si jej najala v roce 1995 a až do roku 1999 mu každoročně vyplácela v přepočtu 3,75 milionů korun. Ani jednou ho však nepostavila do ringu, nikdy jej neoslovila, jeho telefony prý nezvedala. Mimochodem, krátce po ukončení jeho smlouvy vyhlásila asociace bankrot.

Autoři:

Nejčtenější

Jsem hravá a výstřední, přátelská a nekonfliktní, říká MOgirl Loo

Den zlepší i pouhý úsměv, říká Mogirl Loo.

Jejím dětským snem bylo prý užívat si život a mít kolem sebe přátele. „Zatím mi to jde,“ usmívá se MOgirl Loo.

Mával jsem mačetou a uvěřil na vúdú, říká český dědic trůnu v Nigérii

Vymoci si v Nigérii postavení a reputaci nebylo snadné ani pro královského...

Tátou kluka z Bruntálu byl nigerijský král. Poprvé se viděli, když bylo Obonetu Ubamovi 15 let. Po otcově smrti se...

Chceme víc sexu, říkají muži i ženy. Milostný život je přitom na ústupu

Toužíme po něm, ale schází nám. Podle výzkumů nás moderní život připravuje o...

Užíváme si méně sexu. A schází nám. Přes padesát procent žen a více než šedesát procent mužů by ho rádo mělo častěji,...

OBRAZEM: Tady všude jsem byla mrtvola. Britka fotí anti-selfie

Byl, byla jsem tady, říkají módní selfie. I tady jsem jakoby umírala, říkají...

Byl, byla jsem tady, říkají módní selfie. I tady jsem jakoby umírala, říkají anti-selfie britské umělkyně Stephanie...

Univerzita pro prostitutky i klauny. Bizarní školy lákají zástupy studentů

Kvalifikace se vyplatí pro práci prostitutek i klaunů, první vzdělává škola ve...

Bizarní, ale prosperující. Studovat můžete na klauny, vzdělávat se lze také v oboru prodejné lásky i v umění přípravy...

Další z rubriky

KVÍZ: Jak dobře znáte pokrmy extrémní gastronomie?

Pavouka a podobnou havěť byste nikdy nevzali do úst? Gastronomie však zná i...

Některé vynikají velmi nestandardními ingrediencemi, jiné jsou výzvou pro specifickou přípravu. Další překračují etické...

Kalendář Pirelli 2020 fotí poprvé Ital. Ve Veroně Romea a Julie

Roversiho snímky jsou křehké, s nádechem tajemství.

Proslavil se intimními, tajuplnými, nadčasovými fotografiemi, které spojují realismus s iluzí, prostý obraz s magií....

VIDEO: Cítím stud, mrazení, vzrušení, popisuje pocity exhibicionistka

Modelka Irena si libuje ve svazování

Ráda se vystavuje nahá a ráda předvádí, jak je objektem hrátek s dominancí a podřízeností. „Nejsem však ryzí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz