Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. června 2023 Gita

Bizarní kapitoly z dějin lékařství

Pouštění žilou a vyvrtávání děr do mozku nebozezem jistě patří do temné a dávné historie medicíny. Jenže ještě v 60. letech se ve Spojených státech jistý doktor Freeman dobýval očními důlky do mozku dvanáctiletého chlapce jen proto, že ho k němu jeho nevlastní matka poslala kvůli jeho závadnému chování. A onen hoch nebyl jediný, kdo se obětí lobotomie v oné době stal.

Howard Dull podstoupil v 60. letech lobotomii ve Spojených státech jako dvanáctiletý. Choval se nevhodně.

Pár litrů pryč a bude lépe?
Pouštění žilou je jednou z nejstarších praktik, které lékařství používalo. Znala ji stará Mezopotámie, Egypt i Řecko, přežila však podivuhodně dlouho, až do druhého tisíciletí, kdy ji vykonávali nikoli lékaři, ale holiči a podomní "pouštěči žilou" – "baňkaři". Velmi populární byla v raných Spojených státech amerických, její obětí se stal i George Washington (verdikt zněl: minus 1, 7 litru krve), u nás měla přetrvávat až do poloviny 19. století.

Věřilo se, že odběr krve je léčbou či prevencí řady nemocí – a řeč není o několika kapkách! "Jestliže krev černá a hustá jest, tedy má se nechati běžet, dokud slabší a řidší neteče", znělo psané lékařské ponaučení v našich zemích.

Popravdě, jisté pozitivní účinky pouštění žilou mohlo dosáhnout v případě vysokého krevního tlaku, ovšem asi nejpozitivnější na ní byl její vedlejší efekt. Doporučení pacientům, aby po zákroku žili střídmě, neopíjeli se a vyvarovali se námahy a rozčilení, bylo asi největším přínosem téhle svérázné praxe.

Hlava otevřená
"Ve většině případů se jedná o bezpečný prostředek, jak přivést pacienta na onen svět," prohlásil v 19. století německý chirurg Johann Friedrich Dieffenbach. Naši předci se však na věc tak příkře nedívali.

Trepanace

Bolest hlavy? Epilepsie? Duševní poruchy? Právě tyhle potíže byly v neolitické Francii, Asii, severní Africe či Jižní Americe, ale i u nás, řešeny… vrtáním, vyříznutím otvoru v lebeční kosti, odškrabáním lebeční kosti. Ano, na řadu přicházely důmyslné nástroje podobné tesařskému nebozezu, nožíky a dláta.

Překvapivě nešlo o extra bolestivý zákrok, pronikání do lebeční kosti a mozkové pleny nebolí, nicméně to neznamená, že by za sebou éra otevírání hlav nenechala účet psaný v červených číslech. V době kamenné přežilo "operaci" zhruba 30 procent pacientů, do 19. století proporce nepřevýšila 50 procent na straně těch, kteří zákrok přežili. Byl to však až konec předminulého století, kdy byly položeny základy neurochirurgie a kdy nešťastná syntéza tesařství a chirurgie skončila.

Heroinem proti kašli
"Dcerka dostala kašel, asi z toho běhání venku o víkendu… A to jsem jí tolikrát říkala, ať nelítá! Vezmu ji k doktorovi, ať jí předepíše lahvičku heroinu."

Takto to na přelomu století skutečně chodilo, boj s kašlem v letech 1898 až 1910 opravdu nepodceňovali. Heroin se tehdy používal jako lék proti kašli pro děti a - poměrně bizarně - jako nenávyková náhražka morfinu.

Poprvé ho vyrobila německá společnost Bayer a její nápad mohl veřejnosti připadat smysluplný už jen proto, že to byla tatáž firma, která o pouhých jedenáct dní předtím vyrobila aspirin. Nicméně nebylo to jediné přešlápnutí společnosti, která se stala v roce 1925 jedním z článků IG Farben: konglomerátu, který vyráběl Cyklón B pro nacistické tábory smrti, využíval otrockou práci a úzce spolupracoval s nacisty.

Spojené státy v době temna
Sedíte v křesle u vašeho psychoterapeuta a pečlivě popisujete poslední depresivní měsíc. "Dobrá, zkusíme s tím něco udělat," říká on, místo vnímavého rozebírání vašeho problému či uklidňujících léků si však natahuje rukavice, na stůl jakoby mimochodem rozkládá chirurgické nástroje a chystá se odstranit problém přímo ve vašem mozku. Velmi "materialistický" přístup.

Lobotomii vydláždil cestu svými pokusy na psech německý vědec Friedrich Golz, její kapitolu v dějinách lékařství však začal psát v roce 1890 až Gottlieb Burkhardt a na výsluní ji v druhé polovině 30. let minulého století dovedl portugalský neurolog António Egas Moniz: přerušení spojení mezi mozkovým lalokem a ostatními částmi mozku prováděl s cílem uvést do klidu pacienty, kteří byli labilní a agresivní.

K dokonalosti, přímo teatrálně "americké", ji však dovedl v roce 1946 Walter Freeman. Vědec s povahou showmana zákrok zjednodušil: vrtat do pacientovy hlavy mu přišlo příliš zdlouhavé.

"Můj otec usoudil, že musí existovat lepší cesta," řekl serveru npr.org Freemanův syn Frank. A skutečně, našel ji a světu nadělil "desetiminutovou lobotomii", kdy se k mozku dostával skrze oční důlky. Celý zbytek života pak strávil snahou o doložení, že spáchal revoluci v medicíně.

Howard Dull

Howard Dull po zákroku

Pole působnosti měl naneštěstí neomezené, lobotomie požívala ve Spojených státech oné doby, ač je to k neuvěření, popularity, takže do své smrti v roce 1972 Freeman sám provedl lobotomii na 2 500 pacientech v psychiatrických léčebnách po celých USA.

Tisk Freemanův vynález popisoval jako operaci, která není obtížnější než vytrhnutí zubu – a Freeman s rozšafností showmana dělal vše pro to, aby to doložil. S oblibou šokoval publikum svou "dvouruční" lobotomií, kdy se dostával k mozku pacienta skrze oba oční důlky zároveň.

A rozhodně nezahálel: v roce 1952 provedl lobotomii na 228 pacientech za pouhé dva týdny! (Během jediného dne si na pomyslnou pažbu udělal zářezy za 25 "ošetřených" žen.)

Jedním z těch, kdo se doktoru Freemanovi dostal do ruky, byl Howard Dully. "Vždy jsem se cítil jako jiný, jako když mé duši něco schází," říká dnes, více než 40 let po zákroku, Dully.

A proč se na operační stůl doktora dostal? Zařídila to jeho macecha, které nepřirostl k srdci. Fremanovi jej předala s tím, že je nevyzpytatelný delikvent, nereaguje ani na projevy lásky, ani na potrestání, fantazíruje a je vzdorovitý.

Lobotomie byla předepisována zejména chudým duševně nemocným pacientům, dosáhla však i na jinak nemocné a na lidi z vyšších pater společnosti: nevyhnula se jí ani sestra budoucího prezidenta J. F. Kennedyho Rosemary. Výsledek? Z trudnomyslné zaostalé dívky se stala bytost na mentální úrovni dítěte, která se pomočovala.

První nesouhlasné hlasy se s kritikou lobotomie ozvaly už v roce 1950: poukazovaly na to, že vědeckých důkazů o prospěšnosti lobotomie se nedostávalo, dokonce i její stoupenci uznávali, že stav se zlepšil jen u třetiny pacientů, zatímco u  jiných zůstal stejný a u zbytku se zhoršil. (25-30 procent přitom činí poměr spontánního zlepšení u mnoha psychických onemocnění)

Trvalo však dlouho, než byla z piedestalu sesazena. Ve Spojených státech, kde byla nejoblíbenější, byla provedena na 40 tisících lidech, ve Velké Británii na 17 tisících. Do roku 1970 byla vytlačena na naprostý okraj medicíny: ve Francii se mezi lety 1980 a 1986 uskutečnilo 32 lobotomií, 15 se uskuteční každoročně v Anglii.

Tak docela s ní však historie nezúčtovala: více než půlstoletí poté, co dostal v roce 1949 otec této metody Moniz Nobelovu cenu, se rozhodnutí podle agentury BBC Nobelův výbor snažil obhájit textem na internetové stránce.

"Je těžké popsat slovy jak na nás váš článek zapůsobil. Za celá léta, co komunikujeme s pacienty, jsme nenalezli nikoho, komu by zmíněné operace pomohly. Mnozí z propuštěných pacientů žili dál v hrozném utrpení," odepsala výboru Christine Johnsonová ze sdružení Psychosurgery. org.

Autoři:
  • Nejčtenější

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

KVÍZ: Ironické, poučné, překvapivé. Znáte výroky známých osobností?

Poučí, pobaví, možná představí svého autora nebo autorku z neznámé strany. Některé jsou docela známé, jejich autora si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mystérium římských dvanáctistěnů. Artefakty trápí archeology i lovce záhad

Rituální předmět, hrací kostka, sofistikované zařízení, pouhá ozdoba… Nad významem oněch dvanáctistěnů si lámou hlavu...

Masturbace není náhoda. Má svůj přínos, naznačuje ho studie

Vyhlíží jako paradox, z evolučního hlediska působí jako neúsporná, rozmařilá, plýtvavá, nákladná aktivita. Aktuální...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Divoký spánek chobotnice Costella. Měl noční můry z bitky, naznačuje studie

Tak normální chování chobotnic nevypadá, nezastírali vědci. Jejich exemplář jménem Costello se ve spánku začal kroutit,...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Destrukční derby. Závody parníků na Mississippi přinášely i exploze

Vítěz bere vše. Stačí nehledět na nebezpečí a dorazit do cíle o minuty dříve než konkurence. Odměnou byla sláva lodi....

KOMENTÁŘ: Za chvíli vše bude v ženském rodě. Nedlužíme totéž i mužům?

Premium Slova, která existovala jen v mužském rodě, se upravují tak, aby mohla označit i ženy. V pořádku. Ale jak k tomu...

Fenomén hobby horsing. Na neživých koních se nadšenci prohánějí i volnou přírodou

Premium Hobby horsing. Tento sport napodobuje jízdu na skutečných koních. Děti se můžou naučit všechno, co patří k jezdeckému...

OBRAZEM: Feminismus dělá z žen čarodějnice, hlásal Pat Robertson

Věřil v boha a věřil v televizi. A především v politickou moc. Jeho náboženství hledalo nepřátele, jeho politika...

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...