Sex bude jen pro zábavu. K plození potomků už prý nebude potřeba

Sexuální styk přestane být pro těhotenství důležitý, partnerství se stane přežitkem. Ženy si pořídí pseudosperma z vlastního vajíčka, muži si vypěstují dítě v umělé děloze. Otázkou prý není zda, ale kdy k tomu dojde. Vědkyně Aarathi Prasadová přepisuje pravidla lidského rozmnožování.

Novorozeně rovná se muž plus žena. Tenhle vzoreček má podle Aarathi Prasadové přestat platit. | foto: Profimedia.cz

Její vize, jimž věnovala knihu Like a Virgin: How Science is Redesigning the Rules of Sex, vyvolávají tak rozhořčené odsudky, že raději rovnou uveďme, jak se brání proti nařčení, že ničí přirozený běh věcí. "Je legrační, když lidi říkají, že něco je, nebo není přirozené. Ve srovnání s čím? S jakou dobou? Pořád se přece adaptujeme," říká a dodává: "Díky technologii jsme se naučili létat i maskovat se."

Ona sama by tímhle směrem ráda udělala opravdu velký krok dál.

Obraz budoucnosti je pro ni neodmyslitelně spojen s existencí dítěte, které bude mít jen jednoho biologického rodiče. Žena si zkrátka ze své vlastní kmenové buňky a umělého chromozomu Y pořídí v jakémkoli věku vajíčko a sperma nebo se jako pseudo-sperma začne chovat jedno z jejích vajíček, jímž se oplodní. A aby se vývoj plodu nezatěžoval, umístí oplodněné vajíčko do sofistikovaného inkubátoru, který bude fungovat jako umělá děloha.

A Prasadová nemyslí jen na ženy, tyto technologie se podle ní stanou "velkým biologickým a sociálním kompenzátorem". Umělou dělohu budou moci využít i muži, kteří si plod vyrobí ze své DNA. "Sperma můžete vygenerovat z mužské kostní dřeně, ale stejně tak může dát muž vzniknout vajíčku. To je velmi zajímavé. Není to žádná magie," říká vědkyně.

I starší ženy chtějí mít děti. I já chci mít děti

Mluví tiše a přemýšlivě, zapsala si při rozhovoru s Prasadovou redaktorka listu The Guardian. A zaznamenala i to, že se ambice kontroverzní autorky nezrodily z čistě vědecké meditace. Souvisí s jejím osobním životem.

Narodila se v Trinidadu a vždy si přála mít velkou rodinu. V Londýně si ale vybudovala slibnou kariéru, stala se odbornicí na genetiku, ve věci zdravotní politiky spolupracovala s britským parlamentem, stala se nepřehlédnutelnou publicistkou. Narodila se jí dcera, ale kariéra ji hnala kupředu a navíc se rozešla s partnerem.

Po třicítce si uvědomila, že sen o široké rodině se jí asi rozplyne. Její matka zaznamenala velmi brzkou menopauzu a ona předpokládala, že ji postihne též.

Jednou ráno se probudila a napadlo ji: "Když mohou mít některá zvířata potomky bez samečků, proč by nemohli lidé? Vždyť kolik žen je na tom jako já, je nám po třicítce, máme kariéry… a hledáme toho pravého. A pak najednou zestárnete a vše je ještě méně pravděpodobné."

Proto se vrhla na studium lidského i zvířecího rozmnožování.

Po žraloku člověk?

Zjistila mimo jiné, že v roce 2008 vyrobili australští vědci umělou dělohu, aby zabránili vymírání populace žraloka vouskatého. A fungovala. Pro server salon.com prozradila, že nyní se laboratorně pěstují v umělé děloze embrya koz. A vědci ve Spojených státech a Japonsku zjišťují, zda podobné zařízení může fungovat i pro lidský plod.

Povedlo se jim vytvořit dělohu zkonstruovanou z uměle znásobených buněk ženské dělohy a oplodněné vajíčko v ní vyrůstalo osm dní. Pak musel být pokus zastaven, vědci totiž mohou podle mezinárodních regulí kultivovat lidské embryo jen po omezenou dobu.

Samozřejmě, vývoj lidského plodu v umělé děloze zatím nenaráží jen na etické a právní omezené, ale i na technologické. Prasadová si však myslí, že do čtyřiceti let to rozvoj vědy umožní.

Nejde jí přitom jen o ženy, které předběhl tikot biologických hodin. Její vize by vyšly vstříc i dámám, které nechtějí muže a odmítají využít byť jen jejich sperma.

Ženy sice mají jen chromozom X, proto jsou jejich vyhlídky na reprodukční nezávislost omezenější než mužů, kteří mají X i Y, pořád je ale možné vyrobit embryo spojením DNA ze dvou vajíček. V roce 2004 se bez použití spermatu od samce narodila vědcům myš Kagua, dokládá Prasadová. Proč by to tedy po mnoha výzkumech nešlo i u žen?

A aby dokázala, že příroda není k jejím vizím tak docela odměřená, mluví o teratomech vaječníku. To jsou ženská vajíčka, která jsou sice neoplodněná, rozvíjejí se však a získávají lidské rysy. "Máte v nich kůži, vlasy, nehty, všechny části těla. Vývoj se však nedostane daleko, nikdy nevyrostou ve skutečná miminka, protože nejsou schopna zformovat placentu, schází jim totiž otcova DNA," vysvětluje.

Nakonec jsme jen stroje

Prasadová si je přitom vědoma, jak dalekosáhlé důsledky by realizace jejích vizí měla.

Totálně by přepsala rodičovství. Cit k dítěti by se podle ní neztratil, ten je podle ní možné replikovat. "Signály, které dělají lidi šťastnými, jsou chemické a takové je možné uměle napodobit," říká a dodává: "Nakonec jsme jen stroje. Máme všechny ty etické a sociální nadstavby, ale tělo je stroj."

Připouští ale, že má-li pravdu a budoucnost její představy naplní, zahýbe to s pozicí otce a matky. Jaký bude mezi nimi rozdíl, budou-li mít muži a ženy tváří v tvář umělé děloze, v níž roste jejich embryo, šanci prožívat "těhotenství" úplně stejně? Zvlášť, když mužům autorka slibuje, že jim věda umožní i kojit? A zejména, když bude pro muže dokonce snadnější pořídit si pro oplodnění z vlastních zdrojů vajíčko než pro ženy obstarat si spermii?

Prasadová říká, že si nemyslí, že jí popisované technologie budou používat všichni a všechny. "Budou se o ně zajímat ti, kteří mají problémy s tím, mít dítě," říká. Redaktorka Guardianu je ale skeptičtější, podle ní není obtížné představit si, že například umělá děloha najde mnohem širší uplatnění: "Když bude existovat funkční a naprosto zdravá alternativa, proč by si ženy měly volit těhotenství?"

Vědkyně však trvá na tom, že přírodě je třeba pomoci či ji rovnou zastoupit. "Děloha může být pro miminka i špatným místem," vysvětluje s poukazem na kouření, alkohol či drogy a dodává: "Celá ta myšlenka, že příroda je skvělá… příroda není skvělá. Můžeme se z ní učit, ale můžeme ji též zlepšit. A existují situace, kdy je lépe, aby plod vyrůstal mimo ženskou dělohu."

Nakonec, když se začínalo s mimoděložním oplodněním, vzbudilo také poprask. "A pak si lidé řekli: Pokud to pomůže bezdětným lidem…" naznačuje, na jaké reakce sází.

"Jeden z vědců, s nímž jsem mluvila, říkal, že pokaždé, když se objeví zpráva o tom, že vědci vyrobili vajíčko či sperma, nepřestane mu zvonit telefon. Všichni ti velkohubí lidé se ptají na etiku a morálku. Pak ale zavolají lidé, kteří jsou neplodní a zeptají se: Můžete mi pomoci?" říká Prasadová.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

S vyléčeným sadistou chodil na ryby. Markovič nebyl jen postrachem vrahů

26. března 2024

Chytil spartakiádního vraha Jiřího Straku, díky minisérii Metoda Markovič: Hojer se nám do povědomí...

Uzlování je sice stará škola, objasňuje ale současné krimi případy

23. března 2024

Zločinci zastírají svou totožnost, pracují v kuklách a s rukavicemi. Dopadeni však bývají kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Říkali, že je to stydlivý kluk. Dívkám přitom ubližoval chladně a bez lítosti

23. března 2024

Premium Půlnoc už odbila. S posledním úderem zvonu přikryl měsíc, který ještě před chvílí ozařoval pustou...

Přesvědčí vaše svaly, že cvičí. Pilulka má simulovat účinky tělesné aktivity

22. března 2024

Má umět namluvit vašim svalům, že cvičíte. I když přitom budete sedět v křesle, ležet na gauči,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Legenda trapnosti. Mistr Ashida Kim prostě věří, že je nindžou

27. března 2024

Na instruktážních videích komicky nadskakuje, třepe rukama, kope nožkama, hopsá kolem svých...

Umělá inteligence ladila piva. Podle degustátorů úspěšně

29. března 2024

Premium Vyškolili ji v ingrediencích, nechali ji studovat posudky z pivních testování profesionálů i...

Návykový obal. Dějiny bublinkové fólie začaly nepovedeným vynálezem

28. března 2024

Premium Její praskání nabízí neodolatelně svůdné uspokojení, především však způsobila obalovou revoluci....

Policie dopadla zloděje kočárku. Byl jsem opilý a nic si nepamatuji, tvrdí muž

18. března 2024  12:56,  aktualizováno  27.3 13:51

Pražští policisté ve středu 27. března zadrželi cizince, který v polovině ledna ukradl z chodby...

Legenda trapnosti. Mistr Ashida Kim prostě věří, že je nindžou

27. března 2024

Na instruktážních videích komicky nadskakuje, třepe rukama, kope nožkama, hopsá kolem svých...

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...