Sexuální jiskru do dlouhodobého vztahu dokáže vrátit každý, tvrdí studie

aktualizováno 
Je to jednodušší, než jste mysleli. Rutinu ze sexuálního života nemusíte vyhánět na drahé dovolené uprostřed Karibiku, ani kvůli ní nacvičovat tantru a platit si sexuální koučink. Prostě se svou partnerkou podnikněte něco nového, doporučuje studie.

Akrobacie v posteli netřeba, sex v posteli dlouhodobého páru oživí společně sdílené nové věci mimo ložnici. | foto: Profimedia.cz

Popravdě řečeno, její autoři spojují lepší sex s tím, co nazývají „seberozšiřujícími činnostmi“. A to zní samozřejmě přespříliš složitě a vlastně i vědecky odcizeně. Žádná věda to však není, mají jimi na mysli nové, dosud nevyzkoušené aktivity, které pomohou rozšířit pohled na svět. Činnosti, které nám dopřejí nové zkušenosti, dovednosti a perspektivu. A s tím i pocit vzrušení a osobního růstu, jak poznamenává server MBG

Spojení mezi takovými zážitky a oživením sexuálního života je pochopitelné. A autoři studie vydané v magazínu Journal of Social Psychology předkládají hned několik vysvětlení. „Seberozvoj zvyšuje jejich sexuální touhu například tak, že páry zažívají během oněch aktivit intimitu, která následně podporuje touhu,“ píší ve své práci. Jinými slovy, sdílení společného zážitku si najde cestu do ložnice a promítne se do touhy po sdílení sexuálních chvil.

Ovšem nejen to. Mechanismus vedoucí k revitalizaci intimního života může uvést v chod i fakt, že během nových aktivit se partneři vnímají vzájemně více nezávisle. Za dlouhé roky trvajícího vztahu spolu možná přespříliš srostli. Při nové aktivitě můžete zaznamenat jiné stránky své partnerky, můžete se o ní dovědět něco, co jste předtím nepostřehli, uvidíte ji v novém světle – a to může vyvolat touhu podobné té z počátečních fází vztahu.

A protože termín „seberozšiřující“ zní opravdu trochu výhružně, server Bustle dodává, že se novými zážitky rozhodně nemyslí výlet do And nebo výprava na raftech na Sibiři. Spoluautorka studie Amy Muise s ním souhlasí. „Nevyžaduje to spoustu peněz nebo podstupování šílených extrémních sportů,“ zdůrazňuje. Můžete ve dvou například navštívit část města, kde jste ještě nebyli, učit se cizí jazyk. Tak snadné to je. 

Návod podepřený výzkumem

A podle výzkumu to funguje. K ruce přitom měli několik stovek dlouhodobých párů. Ve dvou vlnách je přitom nechali každý den po dobu tří týdnů vyplňovat dotazníky, kde se každého jednotlivě ptali, do jaké míry se díky svému partnerovi či partnerce naučili, nebo zažili něco nového, jak šťastní ve vztahu onoho dne byli a zda měli sex, a pokud ano, jak uspokojivý byl. Výsledky byly přesvědčivé. Páry, které přes den vykázaly to, čemu autoři výzkumu říkají „seberozšiřující“ aktivity, měly onoho dne větší pravděpodobnost sexu. A větší šanci, že bude kvalitní.

Potvrdil to i následný pokus. Při něm dali vědci části párů za úkol, aby si přes den společně dopřál nového zážitku. Ukázalo se, že právě tyto dvojice měly více touhy a sexu než druhá skupina.

Server Bustle dodává, že nové aktivity a zážitky se dají hledat i přímo v posteli. Cesta přitom vede skrze opuštění omezeného pohledu na to, co je to sex. 

„Lidé se v ložnici začínají nudit proto, že mají úzký náhled na to, co to sexualita a sex je,“ uvedli sexuální odborníci Cristina Boschová a John Robinson z centra The Hormone Zone. „Pokud máte za to, že skvělý sex záleží na tom, jak tvrdě a rychle ho dokážete dělat, potom se připravujete o rozmanité vrstvy intimní zábavy a potěšení, které se ve zdravém vztahu mohou rozvinout.“ 

Ani v tomto případě to nemusí znamenat nic komplikovaného. Stačí zkusit novou sexuální hračku či vyměnit ložnici za hotelový pokoj.

Autor:

Nejčtenější

Podvrh s nahou fotkou kongresmanky neprošel. Odhalili ho fetišisté

Alexandria Ocasio-Cortezová je konzervativní Americe trnem v oku. Provokatéři...

Ona fotografie měla zdiskreditovat mladou levicovou americkou kongresmanku. Ale ukázalo se, že nahé nožky ve vaně a...

Náš bůh měl 24 druhů letadel, zaznělo na vědeckém kongresu v Indii

Z ohýbání vědy podle potřeb hinduistického nacionalismu viní kritici premiéra...

Newtonova teorie gravitace je mylná, její indická verze, pojmenovaná po tamním premiérovi, je dokonalá. Za objev...

Brzký sex pomůže navázat romantický vztah, tvrdí studie

Sexuální touha a žádostivost pár může postrčit k vážnému vztahu, soudí vědci.

Sexuální žádostivost a duševní blízkost jsou odlišné emoce, vývojové a společenské procesy je však propojily. Sex tak...

Extrémní gastronomie: nejdražší mořské okurky přijdou na 3 500 dolarů

Mořská okurka Apostichopus japonicus láká nejvíc.

Nevalná chuť, bizarní vzhled a ještě k tomu připočtěte fakt, že dýchají svým konečníkem. Přesto stojí stovky dolarů....

Vyhazovače dělám občas dál, adrenalin neškodí, říká MMA bojovník Martínek

Neporažený MMA fighter Michal Blackbeard Martínek

V zápasech organizace Oktagon je neporaženým šampionem těžké váhy. Začínal docela odzdola, místo rehabilitace...

Další z rubriky

I na orální sex je třeba inteligence. Erotické hračce pomohla ta umělá

Brian Sloan a Autoblow AI. Stroj vypadá tak trochu jako varná konvice, dokáže...

Nový orální masturbátor má nabídnout co nejlidštější sex. Vyžádal si spolupráci s vědci, kteří na základě 109 hodin...

Nejen tělesné ukojení. Náhodný sex může uspokojit i city, říká věda

Ani povyražením na jednu noc nemusí scházet city, tvrdí provokativní studie.

Má punc citově vyprázdněného, ryze tělesného nočního dobrodružství. Jenže takové vylíčení příležitostného sexu je...

Sex s vaší ex nemusí být destruktivní. Průkopnická studie boří mýtus

Sex po rozchodu možná není prohřešek, jak se dosud myslelo.

Dlouho se to tradovalo jako železné pravidlo: nespěte se ženou, s níž jste se rozešli. Sex oddálí vyrovnání se s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz