Jen si popovídat. Muži předstírají nezájem, aby se jim dostalo sexu

aktualizováno 
Taktizování, předstírání, skrývání opravdových představ, tužeb a cílů. Přinejmenším jde-li o sex. Aktuální studie popisuje dostaveníčka a flirtování mužů a žen jako velmi strategické hrátky.

Nezájem? Dost možná je hraný. Podle norské studie muži při náhodných seznámeních jako například u baru rozhodně nedávají najevo, na co pomýšlejí. | foto: Profimedia.cz

Věda onen mechanismus nazývá reverzní psychologií. S jeho pomocí lidé, i nevědomky, směrují ostatní k jistému jednání tím, že o ono jednání předstírají nezájem. A jak zjistila studie Norské univerzity vědy a technologie, v oblasti příležitostného sexu má technika reverzní psychologie pevné místo.

Skryté záměry, falešné signály. A funguje to

Autoři práce předznamenávají, že podle předchozích výzkumů určuje hranice, kam až náhodné heterosexuální seznámení dojde, obvykle žena. A na základě svého vlastního zjišťování vedoucí autor norské studie Mons Bendixen dodává, že ženy mají při spontánním setkání zájem o sex jen malý. Pomineme-li tedy případy, kdy dotyčného muže, jehož jim osud přihrál do cesty, shledávají opravdu neodolatelně atraktivním.

Už vůbec prý na slečny a paní nezapůsobí, když muž dává nepokrytě najevo, že mu právě o společnou návštěvu ložnice jde. „Muži, kteří jsou příliš dychtiví, nedočkaví, z toho nevycházejí jako atraktivní,“ shrnuje otevřeně Leif Edward z autorského kolektivu.

Máme právo být coury, říká provokatérka

Je inteligentní, sebevědomá, nenapodobitelná. A hlásá „Všechnu moc courám“. Na...

Chce zbavit slovo běhna špatných konotací. „Coura je někdo, kdo nestaví mezi sebe a svou touhu užít si sex morální zábrany,“ říká Karley Sciortino. Kampaň MeToo podporuje. Varuje však, aby z žen nedělala křehké oběti. Ženy by podle ní měly být sexuálně silné a nezávislé. „Nejsme oběti, jsme predátorky,“ hlásá.

Právě proto podle jejich studie muži, kteří mají v dané situaci největší zájem o sex, zároveň největší měrou snižují, zmírňují, zastírají signály, které by společnici o jejich zájmu informovaly.

Tak docela upřímné však nejsou podle norské práce ani dámy. Důkazy studie totiž naznačují, že ženy naopak předstírají, že mají o sex zájem o trochu víc, než je pravda. „Máme za to, že to je proto, aby si udržely mužovu pozornost o něco déle,“ uvádějí autoři v tiskové zprávě na serveru EurekAlert!. To jim následně umožní prověřit si dotyčného pečlivěji. Je to docela praktické, muž má specifický důvod strávit s dámou více času, čímž žena získá více prostoru na to, aby prozkoumala, zda by byl dobrou volbou.

Aby přitom nebylo pochyb o tom, že taktizování je do „oťukávacích“ etud včleněno velmi pevně, dodávají autoři studie další poznatek. Pokud má o sex hned zkraje náhodného setkání zájem i žena, uchyluje se k téže taktice, která se obvykle nachází v pánském arzenálu. Ano, předstírá, že o sex nestojí.

„Když je na jejich straně skutečný zájem o intimní chvilky s tím druhým, zaujímají strategicky chladnější postoj jak muži, tak ženy,“ dodává spoluautorka studie Martie Haseltonová z Kalifornské univerzity v Los Angeles. A vysvětluje to ekonomicky: „Je to věc nabídky a poptávky. Nejžádanější lidé nejsou ti, kteří jsou nejdostupnější. Jsou jimi ti, kteří jsou v namlouvací hře vzácným zbožím.“

A je tu ještě jeden faktor. Předstírání chladnějšího zájmu dotyčné ženy i muže chrání před následky případného odmítnutí. Je v tom kus sebeochranného pudu.

Znáte jednání popisované studií z vlastní zkušenosti? Předstíráte též nezájem, když při náhodném setkání pomýšlíte na sex?

celkem hlasů: 2181
Autoři:

Nejčtenější

Jsem hravá a výstřední, přátelská a nekonfliktní, říká MOgirl Loo

Den zlepší i pouhý úsměv, říká Mogirl Loo.

Jejím dětským snem bylo prý užívat si život a mít kolem sebe přátele. „Zatím mi to jde,“ usmívá se MOgirl Loo.

Mával jsem mačetou a uvěřil na vúdú, říká český dědic trůnu v Nigérii

Vymoci si v Nigérii postavení a reputaci nebylo snadné ani pro královského...

Tátou kluka z Bruntálu byl nigerijský král. Poprvé se viděli, když bylo Obonetu Ubamovi 15 let. Po otcově smrti se...

Chceme víc sexu, říkají muži i ženy. Milostný život je přitom na ústupu

Toužíme po něm, ale schází nám. Podle výzkumů nás moderní život připravuje o...

Užíváme si méně sexu. A schází nám. Přes padesát procent žen a více než šedesát procent mužů by ho rádo mělo častěji,...

Univerzita pro prostitutky i klauny. Bizarní školy lákají zástupy studentů

Kvalifikace se vyplatí pro práci prostitutek i klaunů, první vzdělává škola ve...

Bizarní, ale prosperující. Studovat můžete na klauny, vzdělávat se lze také v oboru prodejné lásky i v umění přípravy...

OBRAZEM: Tady všude jsem byla mrtvola. Britka fotí anti-selfie

Byl, byla jsem tady, říkají módní selfie. I tady jsem jakoby umírala, říkají...

Byl, byla jsem tady, říkají módní selfie. I tady jsem jakoby umírala, říkají anti-selfie britské umělkyně Stephanie...

Další z rubriky

Nejen tělesné ukojení. Náhodný sex může uspokojit i city, říká věda

Ani povyražením na jednu noc nemusí scházet city, tvrdí provokativní studie.

Má punc citově vyprázdněného, ryze tělesného nočního dobrodružství. Jenže takové vylíčení příležitostného sexu je...

VIDEA ROKU: Paruky na vaginy, nahá kráska ve sněhu i sebevražedný skok

Videa roku: modelky s parukami na vagině i sebevražda skokem ze stezky

Nejen nahá kráska ve sněhu, ale i modelky zakrývající si intimní partie parukami. Právě tato videa váz zaujala v roce...

Ne, muži nejsou roboti na sex. I oni mají své „migrény“, tvrdí kniha

Ne, ani muži nemají někdy na sex náladu.

Myslí pouze na jedno a k sexu jsou připraveni neustále. Dobývají, začínají si, iniciují, jsou ti aktivnější, jde jim o...

Najdete na iDNES.cz