Porod, definitivní konec sexu?

  10:01aktualizováno  10:01
Možná jste se na narození svého potomka těšili. Nicméně po porodu se mnoho věcí změnilo a jednou z nich je možná i v podstatě úplná absence sexu. Dá se s tím něco dělat, nebo jste odsouzeni k celoživotnímu půstu?

S ochladnutím či úplným vyhasnutím sexuálního života po porodu se potýká velké množství párů | foto: Profimedia.cz

Než otěhotněla, milovali jste se v podstatě každou druhou hodinu a ve vašem bytě neexistovalo místo, kde byste to nevyzkoušeli.

V těhotenství vaše sexuální frekvence poněkud opadla, ale pořád šlo ještě o uragán vášní v porovnání s tím, co přišlo po porodu. Jakmile jste si z porodnice přivezli ten vřískající uzlíček, zjistili jste, že jde o nejdokonalejší antikoncepci na světě.

Jen žádnou paniku. Minimální útěchou pro vás může být skutečnost, že s tímto problémem rozhodně nejste sami.

"S ochladnutím či úplným vyhasnutím sexuálního života po porodu se potýká velké množství párů," říká psycholožka Marcela Vojířová. "Pokud je mi známo, neexistují na toto téma přesné statistiky už proto, že jde o poměrně citlivé téma. Nicméně ze své praxe vím, že s tímto problémem přichází řada klientů."

Když sex bolí

Psychologové se shodují, že příčinou citelně snížené frekvence mohou být problémy na straně ženy i muže. U ženy jsou obvyklou příčinou v období těsně po porodu především tělesné změny a případná bolestivost sexu. Lékaři běžně ženám doporučují počkat s prvním milováním minimálně tři až šest týdnů po porodu.

V tomto období totiž dochází k postupnému zotavování těla, zavinuje se děloha a rodidla i prsy ženy jsou mimořádně citlivé a bolestivé. U žen, které rodily za pomoci kleští, se dokonce doporučuje se sexem počkat alespoň deset týdnů.

Například výzkum, který provedl Birminghamský porodnický institut, prokázal, že téměř třetina žen trpí po porodu bolestivou souloží.

Těhotenství

"V období šestinedělí byste měli své partnerce projevovat trpělivost a pochopení," říká psycholožka. "Dítě pro ni znamená spoustu změn a velkou psychickou zátěž, navíc se její tělo hojí po porodu a ve většině případů není na sex prostě ještě připraveno. Na druhou stranu však jen poměrně malé procento mužů má chuť milovat se se svou partnerkou v období šestinedělí, protože malé miminko představuje velkou zátěž i pro ně samotné."

Zabijáci sexu

Dobře, projevíte tedy tolik trpělivosti, kolik dokážete, tolerance z vás jen prýští, šestinedělí už je dávno za vámi, ale vášeň bohužel také. Skutečnost, že společně bez výraznější duševní újmy přežijete šestinedělí, totiž rozhodně není automatickou vstupenkou do světa sexuálních orgií.

Na scénu nyní nastupují každodenní povinnosti, o jejichž existenci jste doposud neměli ani tušení. Přebalování, kojení, uspávání, koupání a asi deset tisíc dalších se ukazuje být vlastně tou největší překážkou jakéhokoli náznaku sblížení.

Kromě toho možná čím dál tím víc pojímáte podezření, že se vaše partnerka začíná měnit. Už o sebe tolik nedbá a místo sexy minišatů, které vás kdysi tak vzrušovaly, ji pravidelně nacházíte v teplákách a mikině pokecané mixovanou mrkví, kterou měl váš potomek k obědu.

"Rodičovství s sebou nese spoustu nových povinností, a pokud je jejich plnění svěřeno pouze jednomu z partnerů, vztah takovou zátěž nemusí vůbec vydržet," varuje psycholožka.

"Nezapomínejte, že jde o váš společný úkol, a povinnosti si rozdělte. Stejně tak je důležité, aby každý z vás měl v průběhu týdne alespoň několik hodin, kdy si může dělat to, co uzná za vhodné, a měl své soukromí. V takových okamžicích psychika relaxuje a má čas přepnout se, obrazně řečeno, do jiného režimu, než je rodičovský."

Madonin komplex

Anebo jinak. Vaše partnerka by byla ochotna plazit se za trochu sexu po střepinách skla a podniká směrem k vám stále zoufalejší sexuální výpady, ale vám se prostě tak nějak nechce.

Možná jste byl u porodu a vaše psychika se s tímto zážitkem pořád nemůže srovnat. Nebo jste třeba ani porod neviděl, ale po porodu pro vás vaše partnerka ztratila přitažlivost.

Těhotenství

"Stavu, kdy se muž se svou partnerkou po porodu nedokáže milovat, se říká Madonin komplex," vysvětluje psycholožka. "Jde o to, že muž po porodu ve své ženě vidí především matku a nedokáže ji už znovu vnímat jako milenku. Někteří odborníci se domnívají, že tuto poruchu provokuje především přítomnost muže u porodu, ale tato souvislost nikdy nebyla přesvědčivě dokázána."

Madoniným komplexem údajně trpěl i Elvis Presley, který se se svou ženou Priscillou po narození jejich dcery už nedokázal milovat. Prý mu začala příliš připomínat jeho vlastní matku.

 "Toto ochladnutí sexuální přitažlivosti ze strany muže může být jen dočasnou záležitostí, která po určité době sama odezní. Pokud jste však o stav, který trvá půl roku a déle, je čas na odbornou pomoc."

Autor:

Nejčtenější

Podvrh s nahou fotkou kongresmanky neprošel. Odhalili ho fetišisté

Alexandria Ocasio-Cortezová je konzervativní Americe trnem v oku. Provokatéři...

Ona fotografie měla zdiskreditovat mladou levicovou americkou kongresmanku. Ale ukázalo se, že nahé nožky ve vaně a...

Náš bůh měl 24 druhů letadel, zaznělo na vědeckém kongresu v Indii

Z ohýbání vědy podle potřeb hinduistického nacionalismu viní kritici premiéra...

Newtonova teorie gravitace je mylná, její indická verze, pojmenovaná po tamním premiérovi, je dokonalá. Za objev...

Brzký sex pomůže navázat romantický vztah, tvrdí studie

Sexuální touha a žádostivost pár může postrčit k vážnému vztahu, soudí vědci.

Sexuální žádostivost a duševní blízkost jsou odlišné emoce, vývojové a společenské procesy je však propojily. Sex tak...

Extrémní gastronomie: nejdražší mořské okurky přijdou na 3 500 dolarů

Mořská okurka Apostichopus japonicus láká nejvíc.

Nevalná chuť, bizarní vzhled a ještě k tomu připočtěte fakt, že dýchají svým konečníkem. Přesto stojí stovky dolarů....

Vyhazovače dělám občas dál, adrenalin neškodí, říká MMA bojovník Martínek

Neporažený MMA fighter Michal Blackbeard Martínek

V zápasech organizace Oktagon je neporaženým šampionem těžké váhy. Začínal docela odzdola, místo rehabilitace...

Další z rubriky

Sexuální fantazie: sny o skupinovém sexu přicházejí až s věkem

Mezi mužskými a ženskými fantaziemi není tak velký rozdíl, jak tvrdí...

Nejde jen o pohlaví. Roli hraje i věk, vztah k víře, politická orientace. To vše souvisí s našimi sexuálními...

Chlapi nejsou snadná kořist, říká domina a striptérka Majkelína

Majkelina

Je striptérkou, jako rázná domina má sadomasochistický projekt, se svou přítelkyní vystupuje jako bondage modelka. Pro...

VIDEA ROKU: Paruky na vaginy, nahá kráska ve sněhu i sebevražedný skok

Videa roku: modelky s parukami na vagině i sebevražda skokem ze stezky

Nejen nahá kráska ve sněhu, ale i modelky zakrývající si intimní partie parukami. Právě tato videa váz zaujala v roce...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz