Za radostí a rozkoší. Řádová sestra uprchla z klášterní nudy, říká archiv

aktualizováno 
Není to jen příběh o touze po tělesném chtíči. Je to příběh o vzdoru, nepřizpůsobivosti, síle. V době, kdy si ženy nemohly svobodně volit svou životní cestu, řádová sestra Johana z Leedsu předstírala vlastní smrt, nechala místo sebe v cele figurínu a uprchla zpoza klášterních zdí. Odhalil to výzkum archivů zkraje čtrnáctého století.

Svůj život v benediktinském klášteře středověká Johanka ukončila v roce 1318 předstíranou smrtí a útěkem. | foto: Profimedia.cz

„Je to výjimečný příběh, jako skeč z Monty Pythonů,“ nezastírá pobaveně a překvapeně profesorka Sarah Rees Jonesová, která se výzkumu arcibiskupských registrů v archivu University of York účastnila. Mladá řádová sestra Johanka, která dnes dostala přídomek z Leedsu, v roce 1318 seznala, že život v klášteře pro ni není. 

Možná kvůli klášterní nudě, možná jí začala scházet pozemská radost, láska, možná i živočišnější pudy. Rozhodla se svého slibu života v chudobě, neposkvrněnosti a poddajné poslušnosti zřeknout.

Fotogalerie

Realizace si však vyžádala riskantní a divoký plán. A groteskní. Nejprve simulovala nemoc. Co hůř, poté podle zápisu arcibiskupa Williama Meltona „s pomocí svých mnohých zločinných spolupachatelek, s předem promyšlenou zákeřností lstivě zhotovila figurínu podobající se jejímu tělu, aby pomýlila oddané věřící, a nestyděla se dosáhnout svého pohřbu na posvěceném místě mezi tamními jeptiškami“.

Pro to, co následovalo, neměl arcibiskup pražádné pochopení. Jen slova zděšení a odsouzení. S vychytralostí, hanebností se prý obrátila zády k mravopočestnosti a dobru víry. „Nechala se svést nemravností, nasměrovala svou životní cestu arogantně směrem k tělesnému chtíči a pryč od života v chudobě a v poslušnosti,“ hlásí v záznamech arcibiskup.

Zvěsti uprchlou řádovou sestru odhalily asi padesát kilometrů od kláštera, ve městě Beverley, kam nakonec arcibiskup vyslal církevního hodnostáře, aby ji dovedl zpět do jejího církevního vězení. Jenže u toho bohužel záznamy končí. „Jak to celé dopadlo, nevíme. A je to skutečně frustrující,“ přiznává Jonesová.

Dodává však, že Johančin příběh není v archivech tak docela ojedinělý. Server British History zmiňuje například kauzu řádové sestry jménem Cecily, která v roce 1301 uprchla z převorství, aby žila s jistým Gregorym. Jonesová připomíná, že nejčastějším důvodem útěků, jak v případě mnichů, tak řádových sester, byla touha po partnerském svazku. 

„Mnozí z nich byli posláni do církevních domů jako teenageři a životu ve víře vůbec nepřivykli,“ líčí. Mnozí dopadení dezertéři a dezertérky však byli tvrdě potrestáni, po jistou dobu jim bylo upíráno jídlo, bývali i biti.

Jonesová dodává, že slib života ve víře skládaly dívky od svých čtrnácti let. Pocházely přitom z rozličných sociálních vrstev, z rodin řemeslníků i panstva. Ne vždy do klášterů nastupovaly dobrovolně, jindy však pro ně život za klášterními zdmi znamenal jistotu jídla nebo způsob, jak se vyhnout manželství domluvenému za jejich zády rodiči nebo rizikům spojeným s porodem.

Autoři:

Nejčtenější

VIDEO: Má smysl třídit i plechovky? Toto se s nimi děje

Reportér Matěj Smlsal si zkusil práci třídiče. Úkolem je vyhazovat vše, co není...

Ke klasickým kontejnerům na tříděný odpad se postupně přidávají i šedé. Do nich mají lidé házet kovové obaly, mimo jiné...

Chceme víc sexu, říkají muži i ženy. Milostný život je přitom na ústupu

Toužíme po něm, ale schází nám. Podle výzkumů nás moderní život připravuje o...

Užíváme si méně sexu. A schází nám. Přes padesát procent žen a více než šedesát procent mužů by ho rádo mělo častěji,...

Univerzita pro prostitutky i klauny. Bizarní školy lákají zástupy studentů

Kvalifikace se vyplatí pro práci prostitutek i klaunů, první vzdělává škola ve...

Bizarní, ale prosperující. Studovat můžete na klauny, vzdělávat se lze také v oboru prodejné lásky i v umění přípravy...

OBRAZEM: Zločiny, sex, sláva. Bonnie a Clyde zemřeli před 85 lety

Stali se nejikoničtějšími gangstery období americké Velké deprese. Jejich...

Stali se nejikoničtějšími gangstery období americké Velké deprese. Jejich psanecký příběh byl totiž dochucen příchutí...

Dělnická chudoba: nouzové kolonie měla Praha i Brno

Zmar a špína. Nejchudší rodiny žily v podzemí, kde měly prostor na spaní...

Nouzové kolonie, které obepínaly v první polovině dvacátého století česká a moravská města, byly místy bídy a...

Další z rubriky

Arizona proti pornu. Je společenskou hrozbou, tvrdí parlament

Ilustrační snímek

Prostupuje celou společností, kazí mladistvé, vytváří toxické prostředí. Pornografie způsobuje zdravotní krizi,...

Nestyďte se spát v oddělených ložnicích. Zlepší se vám sex, říká studie

Sdílená ložnice je zavedeným stereotypem. Pokud je to však třeba, neměli by se...

Méně hádek, kvalitnější spánek, víc energie a navrch lepší sex. Britská studie přiznává spaní v oddělených ložnicích...

VIDEA ROKU: Paruky na vaginy, nahá kráska ve sněhu i sebevražedný skok

Videa roku: modelky s parukami na vagině i sebevražda skokem ze stezky

Nejen nahá kráska ve sněhu, ale i modelky zakrývající si intimní partie parukami. Právě tato videa váz zaujala v roce...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz