VIDEO: Falometrie odhalí i vaše nejhlubší sexuální preference

  • 96
Dokáže zjistit, zda vás vzrušují muži, ženy či obojí, upozorní na sexuální odchylky a rozpozná, zda nejsou vaše problémy s erekcí spíše psychického původu. Kromě toho napomohla dekriminalizaci homosexuality. Metoda falometrie vznikla v 50. letech v Československu a jejím otcem je Kurt Freund.

Světově známý sexuolog a psychiatr, který je dodnes nejcitovanější autoritou v oboru sexuologie, vyšel z toho, že při vzrušení směřuje do penisu více krve, což zvětšuje jeho objem.

V roce 1957 Freund poprvé použil falometrický přístroj, který prostřednictvím vzduchotěsného válce s nafukovací manžetou u kořene pohlavního údu měřil a zaznamenával změny objemu penisu, zatímco byl pacient zásobován sexuálními podněty. Zvětšil-li jeho pohlavní úd při prohlížení předloženého erotického obrázku objem, dával tak vědět, že podnět jeho majitele vzrušuje.

Odvolávám: homosexualita se nedá léčit

V Československu se falometrie (říká se jí též falopletysmografie či penilní pletysmografie) používala k prověřování sexuální orientace mužů, kteří usilovali o zproštění povinné vojenské služby kvůli homosexualitě. Změnila přitom postoj, který k homosexualitě zastával její zakladatel, a posléze dokonce i přístup státu.

Sexuolog českého původu Kurt Freund si díky falometrii opravil názor na homosexualitu.

Spirála sleduje změny objemu penisu.

Takhle vypadal falometrícký přístroj dřív.

Freund totiž původně pokládal homosexualitu za "léčitelnou" a pomocí terapie se ji pokoušel přeměnit v heterosexualitu. Právě falometrie mu odhalila, že se snaží o nemožné. Ukázala totiž, že muže, kteří "úspěšně" prošli jeho "léčbou" a přestali udržovat styky s pány, vzrušují víc obrázky mužů než žen i nadále.

Freund poté prokázal dostatek vědecké poctivosti i osobní statečnosti, na základě výzkumů odmítl převládající názor, že je homosexualita způsobena strachem či averzí k ženám, a trval na tom, že homosexuálové potřebují pochopení, ne terapii. Jeho studie nakonec přispěly též k tomu, že československý stát v roce 1961 homosexualitu dekriminalizoval.

Měří se i ve spánku

Dnes najdete falometrické přístroje v ordinacích nejen v Česku a na Slovensku, ale též ve Velké Británii, Spojených státech či ve Španělsku. U nás se falometrie používá jako pomocná metoda, slouží například při identifikaci příčin erektilní dysfunkce. Pokud totiž přístroj zaznamená erekci během spánku dotyčného, ukazuje to na příčinu psychogenního rázu.

Kritiky se falometrická metoda dočkala například proto, že zkoumaný subjekt může simulovat vzrušení tím, že ignoruje předkládané obrazy a promítá si vlastní sexuální představy ve své mysli. Selhat může penilní pletysmografie i u lidí, jejichž reakce jsou obecně slabší či jsou, například u osob vyšetřovaných kvůli sexuálnímu deliktu, utlumeny tísní z trestního stíhání. Výtečných výsledků podle studií dosahuje falometrické měření při identifikaci lidí s pedofilní poruchou sexuální orientace.

V roce 2010 kritizovala Evropská komise Českou republiku za to, že používá falometrii při zkoumání cizinců, kteří u nás žádali o azyl kvůli represím, jimž čelili jako homosexuálové ve svých domovských zemích. České úřady se bránily tím, že falometrie byla použita jen v několika případech a vždy se souhlasem zkoumaných.

,