Pavel Jelínek z Fyzikálního ústavu akademie věd | foto: Michal Sváček, MAFRA

Fyzik Jelínek: Kdy elektrony tančí kankán a kdy se chovají jako řidiči na D1

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
„Představte si, že jste elektron a chcete projít z horní části Václavského náměstí až na Můstek...“ I takhle dokáže vysvětlovat svoje převratné výzkumy jeden z předních tuzemských vědců Pavel Jelínek, z Fyzikálního ústavu akademie věd.

V jednom z rozhovorů jste říkal, že v důchodu si čipem necháte rozšířit paměť, abyste si vzpomněl, jak se jmenuje vaše dcera. Už si na to šetříte?
Samozřejmě jsem to myslel v žertu. Chtěl jsem s nadsázkou vysvětlit, k čemu by v budoucnu mohla sloužit možnost manipulace s atomy, kterou jsme se v té době zabývali. Je fascinující pracovat na téhle úrovni s objekty, které nejsme normálně schopni vidět. Sice v horizontu 10–20 let nelze očekávat žádnou reálnou aplikaci, která by zásadně ovlivnila náš každodenní život jako např. počítače. Nicméně z hlediska základního výzkumu nám to otvírá nové možnosti vytvářet v laboratorních podmínkách přesně definované struktury s daným počtem atomů a jejich uspořádáním, které vykazují zajímavé fyzikální vlastnosti vycházející z kvantové mechaniky (jedna ze základních fyzikálních teorií, která zkoumá zejména zákonitosti a vztahy mezi atomy a jejich částicemi, pozn. red.). Což možná jednou povede k novým materiálům a zařízením umožňujícím i takové futuristické rozšíření paměti.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
, Téma