Síla drahokamů a zlata ovládala lidi ve všech historických dobách, říká Martin Robert Kuncovsky

Síla drahokamů a zlata ovládala lidi ve všech historických dobách, říká Martin Robert Kuncovsky | foto: Rod Kodesh

Můj smaragd nosí i anglická královna, říká špičkový obchodník s diamanty

  • 9
Kolegové z branže o něm hovoří jako o Ametystovém králi, přátelé mu říkají Diamanťák. Martin Robert Kuncovsky patří mezi elitní odborníky na drahé kameny a šperky. Mezi jeho klienty je i britská královská rodina. "Současným trendem jsou přírodní kameny a netradiční, novátorské tvary," řekl nám na mnichovském veletrhu drahokamů, perel a zlata.

V čem spočívá vaše spolupráce s královskou rodinou?
Dodávám do Buckinghamského paláce drahokamy a šperky. Jeden kámen ode mě měla v broži na oslavě svých stých narozenin dokonce královna matka. Byl to překrásný smaragd.

Jaká přání mívá královská rodina?
Většinou se jedná o přebroušení drahého kamene či renovaci oblíbeného nebo drahocenného rodinného šperku. Sem tam také doporučím nákup nových drahokamů.

Jakému vkusu musíte vycházet vstříc?
Všichni členové rodiny mají vkus, jak jinak, konzervativní. Tím je určena i vysoká cena.

Kolik obchodů jste s těmito elitními klienty udělal?
Těch opravdu větších transakcí bylo za posledních deset let asi sedm osm. V úzkém kontaktu jsme ale stále, dále spolupracujeme.

Tady na veletrhu vám říkají obchodníci Ametystový král. Proč?
Asi před pěti lety se značně zvýšil trh s ametysty. Prodal jsem jich tehdy opravdu velké množství. Byla to trefa. Jak rychle to přišlo, tak to zase odešlo, přezdívka mi ale zůstala.

Na co byste si vsadil dnes, co podle vás stoupne v ceně?
Všeobecně stoupá v ceně všechno, co je přírodní. Je pro to mnoho důvodů. Hlavním je nedostatek kvalitního materiálu, stále ho ubývá. Naopak poptávka se enormně zvyšuje.

Jak by zněly vaše rady pro dobrou investici do drahých kamenů či šperků?
Máte na mysli finanční, nebo citovou investici? V prvém případě musíte vědět, co vlastně chcete. Zda peníze vydělat, nebo uložit. Dobře uložit peníze znamená časem nic neztratit. Když chcete ještě i vydělat, rozhodně se musíte poradit s renomovaným odborníkem. Nebo rovnou s několika. Když to uděláte, už jste dobře investovali.

A v případě investice citové?
Tady se nechejte vést skutečně jen svými pocity. Berte to, co vám padne do oka, co se vám líbí a zahřeje vás u srdce a na co vaše peněženka má. Takové kousky bývají často spojené s duševními hodnotami nebo vyvolávají vzpomínky na hezké chvíle s milovaným člověkem. V tom je jejich skutečná cena.

Martin Robert Kuncovsky

Měl by podle vás moderní muž nosit šperky, není to trochu anachronismus?
Často i u mocných mužů postrádám manžetové knoflíky. Ty mohou být vlastně i uměleckým šperkem a mají neomezené možnosti, jak co se týče tvaru, tak provedení, ale i symboliky. Je to podle mě nejflexibilnější mužský šperk. Něco do sebe má i spona na kravatu. Klasikou jsou kvalitní značkové mechanické hodinky s pořádným řemínkem, který musí být alespoň zčásti ze zlata.

Co je podle vás na světě opravdu drahé a krásné?
Krásná je skutečná láska a drahá je opravdová svoboda. K tomuto klišé pak patří každý drahokam, který je něčím výjimečný. Třeba i bezvýznamný kamínek, který byl darován z lásky nebo představuje rodinnou relikvii.

Jaké nové trendy jste tady na veletrhu zaznamenal?
V posledních letech se soustředí obchodníci na mládí. Letos tu vidíme nejméně čtyři velké firmy, které vnášejí do práce zcela nové styly, tvůrčí nápady a nové tvary. Mnoho dalších firem ale sází na plast a sklo. Vystavuje se tady spousta jednoduchých malých přívěšků, které se zavěsí třeba na kvalitní zlatý či stříbrný řetízek a dají se měnit.

Jaký šperk byste doporučil jako dárek pro ženu?
Rozhodl bych se pro přírodní kámen, opracovaný do nezvyklého tvaru.

A tip pro muže?
Zrovna mám pro sebe ve výrobě prsten ze vzácného barmského asterického safíru. Kámen bude zasazen v bílém zlatě opracovaném japonskou mokumovou technikou. Výsledný efekt tak trochu připomíná přírodní leštěné dřevo, ale těžko se to popisuje. Už se na něj moc těším. Vřele doporučuji každému, kdo chce být pro okolí bossem.

Martin Robert Kuncovsky

Narodil se v roce 1976 v Cardiffu ve Velké Británii. Vystudoval University College London a gemologický ústav. Začal jako obchodní cestující, postupně si vypracoval vlastní obchodní síť a dnes patří ke špičkovým odborníkům na drahé kameny a šperky. Od roku 1999 pobývá pracovně i v Praze.

Rád jezdí dlouhé túry na motorce a mezi jeho koníčky patří i hledání krystalických nerostů v přírodních nalezištích. Fandí vždy tomu týmu anglické ligy, který se potácí na konci tabulky, momentálně tedy družstvu Torquay United.