Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kvůli krtečkovi jsem nutil svoje dcerky plakat, vzpomíná Zdeněk Miler

Kdysi si prý přál, aby našel nástupce, který by vdechoval krtečkovi život v nových příbězích. Pak ale zjistil, že to není možné. "Nechci, aby to znělo příliš sebevědomě, ale myslím, že krteček je spojen jen se mnou. Od jiného autora by byl docela jinou postavičkou," říká Zdeněk Miler.

Původně měl krteček i tři fousky, nakonec se ale musel obejít bez nich. "Z profilu mu neslušely," vysvětluje Zdeněk Miler. | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Poprvé se krtek objevil ve filmu v roce 1957. Tehdy jej Zdeněk Miler nechal vyrábět kalhotky, o osm let později ho však posadil rovnou do rakety. Letos vzlétl krteček do vesmíru skutečně, jako maskot amerického raketoplánu Endeavour. "Rád bych se setkal s kosmonautem Andrew Feustelem, který krtka do vesmíru vzal," říká Zdeněk Miler.

Jak jste přijal zprávu, že se váš krteček dostane skutečně do vesmíru?
Moc mě to potěšilo, nedá se to popsat. Byl to ten největší dárek k mým devadesátým narozeninám. Teď už zná krtečka celý svět.

Sledoval jste celé jeho putování s americkou posádkou?
Ano, byl jsem tím fascinovaný. Krtečka jsem sledoval na všech možných záběrech z vesmírné lodi. Evokoval mi spoustu vzpomínek.

Krtka jsem potkal při cestě domů

Vzpomínejme teď společně. Jak se vlastně krtek "narodil"?
Nebylo to vůbec jednoduché. Chtěl jsem vytvořit hrdinu, který bude dětem blízký, bude mít podobné vlastnosti jako oni, bude jejich kamarádem a taky je něco naučí.

Malíř a autor Krtečka Zdeněk Miler

Mělo to být zvířátko?
Ano, ale nemohl jsem přijít na to které. Jednou jsem se, celý zoufalý, vypravil do lesa, třeba si vyčistím hlavu a na něco přijdu, říkal jsem si. Jenže zase nic. Vzdal jsem to a vydal se zpátky domů… a cestou jsem zničehonic zakopl a upadl. Podíval jsem se pod nohy a tam krtina. Najednou jsem to věděl. Mým hrdinou bude krtek.

Nápad tedy byl, jak ale vznikala krtkova podoba?
Ani to nebylo jednoduché. Krtek nevidí, a to si můj hrdina nemohl dovolit. Oči přece promlouvají k ostatním, pomáhají vyjádřit emoce, pohnutky. Krtek tedy dostal krásné, výrazné, zvídavé oči. V prvních nákresech měl i tři fousky, ty jsem ale postupně vypustil, nevypadaly příliš dobře třeba z profilu. Nakreslil jsem mu i červený čumáček a říkal si, že se mi zoologové budou smát, protože tak krtek vůbec nevypadá. Víte ale, že jsem v jedné encyklopedii našel obrázek krtka s růžovým nosem?

Ví se, že krtečkovi daly hlas vaše malé dcery. Jak jste na to přišel?
Mělo to vlastně pragmatické důvody. Bylo jasné, že příběhy s krtečkem budou cestovat i do jiných zemí. Umíte si představit tu námahu, měl-li by se namlouvat do několika jazyků? Proto jsem zvolil nejjednodušší variantu, bude používat jen citoslovce. Jedné mé dcerce byly tehdy zhruba tři roky, druhé asi pět. Vzal jsem je do studia, říkal jim, ať se smějí, křičí, radují či pláčou, a celé hodiny jsem je nahrával.

Nebyl se "zakázkovým" pláčem problém?
To víte, že ano. Žádný z pokusů nebyl dost autentický. Jenže já potřeboval krtečka, který bude občas nešťastný.

Jak jste si jeho pláč opatřil?
Dodnes z toho mám trochu výčitky svědomí. Nechal jsem totiž jet záznam a svým holčičkám jsem hrozně nadával. Ony na to nebyly vůbec zvyklé, vždycky jsme měli a máme krásný vztah. A jak z toho byly překvapené, začaly plakat. Usedavě, nešťastně, opravdově. Až uslyšíte usedavý pláč kresleného krtka, vězte, že to jsou mé opravdově nešťastné dvě dcery.

Malíř a autor Krtečka Zdeněk Miler

Máte s krtečkem něco společného vy, kromě toho, že jste jeho otcem?
Přemýšlel jsem, jak by krtek prožíval radosti i starosti, chtěl jsem, aby to bylo co nejuvěřitelnější, nejautentičtější. A najednou jsem zjistil, že ten krtek jsem vlastně já. Musím přiznat, že máme společné asi úplně všechno. Zvědavost, touhu pustit se občas do mírných nebezpečí a taky potřebu být s lidmi, které máme rádi. Proto jsem taky nechtěl, aby byl krtek sám, proto jsem mu nakreslil kamarády, myšku, ježka nebo čápa.

Nikdo jiný by krtečka kreslit nemohl

Říká se, že děti jsou velmi pravdivé publikum. Je to tak?
Ano, děti nemůžete balamutit, poznají to. Tím šťastnější jsem, že krtka milují celé generace dětí. Sem do Institutu onkologie a rehabilitace na Pleši mi chodí dopisy a obrázky od dětí z mateřských školek, které krtka znají a jeho příběhy hltají. Moc rád se jimi probírám. Někdy si říkám, že je třeba mezi nimi někdo, kdo bude jednou taky výtvarník a přinese nového hrdinu a inspiraci pro další generace těch nejmenších.

Neměl jste chuť vychovat si nástupce, který by v příbězích krtka pokračoval?
Přál jsem si to. Trochu jsem snil o tom, že by po mně převzala krtečka moje dcera, která je výbornou výtvarnicí. Úplně jsem viděl, jak jí svoje bohatství předám a budu pozorovat, kam se můj hrdina ve svých příbězích podívá. Nakonec mi to ale všechno došlo. To zkrátka nejde, aby krtka kreslil dál někdo jiný.

Zdeněk Miler

Narodil se v roce 1921 v Kladně. Po válce nastoupil ve studiu Bratři v triku Jiřího Trnky, jemuž dal logo – tři kudrnaté kluky v námořnických trikách. Kromě tvorby animovaných filmů též ilustroval knihy pro děti, celkem jich má na kontě přes čtyřicet.

Jeho slavná chvíle na poli animovaného filmu přišla v roce 1954, když dostal zakázku na film o výrobě plátěné košile. Právě pro něj vymyslel postavu krtečka, která se nakonec objevila ve více než padesáti filmech a která došla celosvětového renomé. Mimo série s krtečkem má Zdeněk Miler na kontě též animované filmy se štěňátkem a cvrčkem.

V současné době je na léčení v Institutu onkologie a rehabilitace na Pleši. "Na pokoji mám krtečka jako plyšáka, okolo sebe obrázky s ním a jeho kamarády, které jsem mu namaloval. Největší legrace je, že na krtkovi vyrostla většina sestřiček a lékařů, kteří se tady o mě starají," usmívá se.

(podle csfd.cz)

Byl by to docela jiný krtek, tak to myslíte?
Právě tak, každý z nás má svůj rukopis, svůj pohled na svět. Krtek mé dcery by byl zase unikát, její unikát. Můj krtek tak zůstane tím, kým je, a bude jen v těch příbězích, které jsou na světě. Krásným důkazem toho, že to zkrátka nezlomíte, je třeba i Josef Lada. Chtěl, aby v jeho díle pokračovala jeho dcera, což se taky stalo. Ladovská poetika však byla rázem tatam. A to bych nechtěl.

Krtek se vrátil zpátky na zem. Stane se součástí vzdělávacího programu pro děti. Bude jim vyprávět o záhadách i novinkách z vesmíru. Co byste popřál jemu a co sám sobě?
Jemu, aby dobře pracoval, má před sebou ještě hodně úkolů. A taky aby ho děti měly rády stejně jako dosud. A sobě? Určitě zdraví. A také abych měl tady na Pleši kolem sebe pořád lékaře a sestřičky, kteří se o mě tak skvěle starají. Kdybych však měl být neskromný, rád bych se setkal s Andrew Feustelem, kosmonautem, který vzal mého krtka do kosmu. To by se mně splnil velký sen.

Je lepší Krteček, nebo Teletubbies?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 13. července 2011. Anketa je uzavřena.

Krteček
Krteček 2723
Teletubbies
Teletubbies 69
Autoři:
  • Nejčtenější

Masturbace má duševní přínos, a klitoris speciálně, říká studie

Byla tabuizovaná, ještě dnes se s ní nese stigma. Především v ženském podání. Masturbace má však přitom přínosné účinky, které sexuální vzrušení překračují. Dokládá to aktuální studie ze Švýcarska....

15. července 2024

Už to není, co dřív. Ta hyperkorektnost mě celkem štve, říká sedmdesátník Jahelka

Premium

Poslyšte baladu o mladíkovi, který kdysi coby student práv vzal do ruky kytaru, zrýmoval jeden kuriózní soudní případ a zazpíval ho lidem. Bylo to originální, vtipné, s vybroušenou pointou. Ten...

17. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejvyšší jihokorejskou horu ničí polévka. Park vyhlásil ramenu boj

Je působivou štítovou sopkou, v kráteru na jejím vrcholku se rozprostírá jezero s poetickým názvem „Místo, kam chodí pít bílí jeleni“. Jenže nejvyšší jihokorejská hora Halla-san bojuje s docela...

17. července 2024

Důkaz našli až po otevření hrobu. Do jídla dával manželce jed kvůli milence

Premium

Starší žena seděla na služebně VB v České Třebové a poněkud nervózně vysvětlovala důvod své návštěvy. „Víte, ona Anežka byla sice nemocná, ale já si myslím, že jí do hrobu pomohl on.“ Tím „oním“ měl...

15. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak posílit přesezený zadek. Věda našla tři nejlepší cviky

Je na něm vůbec největší sval našeho těla, už jen proto si zasluhuje speciální ohledy. Též proto, že bývá první obětí sedavého životního stylu. Pro posílení zadku si můžete vybírat z dlouhého seznamu...

18. července 2024

Pěkně vybarvení mafiáni. Historické snímky představují tváře zločinu

John Dillinger proslul bankovními loupežemi – se svým gangem jich provedl čtyřiadvacet – přepady policejních stanic a odvážnými útěky z vězení. Nakonec padl do léčky, zrazen společníky, byl zastřelen...

20. července 2024

Milovala převleky a záhrobí, nesnášela švindl. Slečna Rose lovila spiritisty

Premium

Věci ze záhrobí ji lákaly, ale bavilo ji odhalovat spiritistické švindlíře. Rose Mackenbergová se proti nim rozhodla bojovat. S pomocí důvtipných převleků se v Americe stala postrachem podvodných...

19. července 2024

Jak posílit přesezený zadek. Věda našla tři nejlepší cviky

Je na něm vůbec největší sval našeho těla, už jen proto si zasluhuje speciální ohledy. Též proto, že bývá první obětí sedavého životního stylu. Pro posílení zadku si můžete vybírat z dlouhého seznamu...

18. července 2024

Už to není, co dřív. Ta hyperkorektnost mě celkem štve, říká sedmdesátník Jahelka

Premium

Poslyšte baladu o mladíkovi, který kdysi coby student práv vzal do ruky kytaru, zrýmoval jeden kuriózní soudní případ a zazpíval ho lidem. Bylo to originální, vtipné, s vybroušenou pointou. Ten...

17. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...