Jsem magor, maniak, Hell Boy, říká fotbalový rabiát Řepka

aktualizováno 
Jen neuhni zbaběle pohledem, nakazuji si v duchu, když Tomáši Řepkovi do očí říkám, že mi přijde, že se občas chová jako smyslů zbavený blázen. Obránce Sparty, o němž kvůli jeho aférám slyšel nyní asi i ten, kdo netuší, že se fotbal hraje s míčem, se lehce usměje: „Blázen? Jo, to asi jsem.“

Že je bouřlivák, Tomáš Řepka nezapírá. Žijeme ale v džungli, dodává. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Nejsem si jistý, zda je to taktické, přesto sám na sebe něco prozradím.
Poslouchám.

Jeden z vašich průšvihů jsem rozpoutal i já. Popsal jsem, jak jste tehdejšího jihlavského trenéra nazval v průběhu zápasu kreténem.
To já vím.

Vážně? Moc by mě zajímalo, co jste si o mně tehdy myslel.
Co jsem si myslel? Těžko říct, nic extra špatného. Dělal jste svoji práci a na tom hřišti se to takhle stalo. Ale byl jste přímo u toho?

Ano, seděl jsem na tribuně a slyšel vás.
Pak vám muselo utéct, že i pan Večeřa urážel.

Z tribuny bylo slyšet jen vás.
Pana Večeři si vážím, nic proti němu nemám. Ale tehdy nás urážel v jednom kuse, tak jsem na rozhodčího zařval: Vyhoď toho kreténa! Já nikoho nenapadnu bezdůvodně.

Byl jsem pak ve vašich očích kretén i já?
Ne, vždyť říkám, že to byla vaše práce. I když jsem kvůli vám platil pokutu a seděl v trestu nějaké zápasy. A s panem Večeřou jsme si pak vše v dobrém vyříkali.

Víte, že jste mě docela překvapil, když jste souhlasil s tímhle rozhovorem?
Proč? Neměl jsem důvod ho nedat.

KAPITÁN. Tomáš Řepka je pro Spartu hodně důležitý. Ukázal to i v derby se Slavií

Před minutou jsem byl svědkem, jak jste odmítl rozhovor do televize.
Protože to bylo do pořadu o prominentech, VIP osobách. A to já nejsem, proto takové rozhovory nedělám. Divím se, že mi z takových pořadů volají.

Já se nedivím vůbec. Jste vděčný objekt.
Jo? Přitom se chci bavit jen o fotbale.

To dost dobře nejde. Nabíháte si i mimo fotbal, třeba teď je kolem vás pořádně rušno.
Rušno... Asi jo, ale jen proto, že jsem víc vidět. Vy asi máte na mysli mé poslední excesy, mé údajné opilecké stavy a podobně. Přitom zrovna tahle opilecká rádoby aféra je celá nesmysl.

Je nesmysl, že jste se den po domácí porážce se Žilinou v jedné pražské restauraci opil?
Samozřejmě. Když už o tom někdo píše, ať si aspoň vymýšlí tak, aby tomu lidi uvěřili. Když se ale napíše, že jsem vypil tři flašky vodky, to je přece pitomost! Kdyby napsali půl flašky nebo flašku, dobře, lidi jim to zbaští. Takhle bulvár svou špionskou práci sám znehodnotil. Navíc to bylo vymyšlené celé, protože já se chovám jako profesionál, nejsem si vědom, že bych se tak v poslední době nechoval.

Tomáš Řepka ze Sparty slaví s fanoušky mistrovský titul

Tak třeba kouříte.
Dobře, kouřím. A víte, kolik profesionálních sportovců dneska hulí? To je každého věc. Rozhodující je, jak ve své práci obstojíte, to by mělo být měřítko. Ne to, co děláte ve volném čase.

Ve volném čase si tedy například dáte pár panáků vodky?
Když je příležitost, tak klidně jo. Ale po Žilině se nic takového nestalo. Přesto mě začali pranýřovat, celé mi to přišlo srandovní. Noc po tom zápase jsem skoro vůbec nespal, byl jsem rozpumpovanej, zápas mi běžel hlavou, a proto jsem na těch údajně usvědčujících fotkách nevypadal zrovna čerstvě. Do toho podniku jsem šel za kamarádem, který ho vlastní. Původně jen na oběd, ale on tam měl rodinnou sešlost, tak jsem tam zůstal šest sedm hodin a klábosil. Ale žádá vodka nebyla, natož tři flašky!

Vůbec nic jste nepil?
Na oběd jsem měl něco se zelím, tak jsem to spláchl pivem. Třetinkou, v tom podniku ani velké pivo netočí. Večer na mě padla únava a zklamání z prohry, uznávám, že jsem vypadal strašně. Ale že bych vypil tři flašky vodky a sedl za volant, jak se psalo, to určitě ne. Nedělám to, a navíc podnik, kde jsem seděl, je provařený a já čekal, že by mě někdo mohl špiclovat.

Jestli to nebyla pravda, proč jste se nebránil?
K čemu by to bylo?

KONEC STOPERŮ. V utkání se Žilinou viděli Tomáš Řepka (vpravo) i Erich Brabec své druhé žluté karty v soutěži. V odvetě tak hrát nebudou.

Kdyby někdo nakydal špínu na mě, měl bych tendenci se bránit.
Na mě kdekdo plive pořád. Nedělal bych nic jiného, než se pořád proti něčemu ohrazoval, musel bych se soudit snad každý týden. To nemá smysl.

Automaty, vděčné téma

K plivání se ještě dostaneme. Teď by mě zajímalo, proč dáváte kdekomu příležitost, aby se po vás vozil. Třeba když chodíte do herny, kde vás taky často fotí.
Stejně by si zase něco našli. A měnit se, to by ode mě bylo stupidní. Tohle je můj styl života.

Házet peníze do automatů?
Automaty, to je taky vděčné téma.

Zase se není čemu divit.
Jenže zase je všechno jinak. Je pravda, že do té herny chodím a budu chodit, protože její majitel je můj kamarád. Nerozlišuju kamarády, že tenhle má autosalon, tenhle třeba Hilton, tenhle zase tohle. Neumím to. Mám snad říct: Hele, Martine, nemůžu za tebou chodit, máš hernu, musíme se stýkat někde jinde? Cítíte, jak by to by bylo falešný? Ale každý vidí: Ha, Řepka a herna, skandál! Nikdo už neví, že tam sedím na baru a kecám s lidma.

Nikdy nehrajete?
Nechci ze sebe dělat blbce a lhát, že nikdy nehraju. Ale že bych tam házel miliony? Blbost, směju se tomu.

A vaši blízcí?
Ubližuje to dětem, to je horší. Dceři je patnáct a kluk půjde do čtvrté třídy.

Tomáš Řepka (vlevo) ze Sparty se ve společnosti svých spoluhráčů raduje z gólu do teplické sítě

Co s tím?
Snažím se jim říkat pravdu, ale je to složité. Dětem všichni okolo motají šišku. Třeba mladej chodí na fotbal a rodiče spoluhráčů se o mně někdy doma baví, takže kluci se pak vyptávají na tréninku. Nechtějí mu ublížit, ale ublíží. Je těžké ho vychovávat, když může říct: Tati, co mi budeš vykládat, když seš takovej a makovej.

Obrečel někdy vaše průšvihy?
Asi jo, i když přede mnou moc brečet nechce. Lituju ho, že je Řepka, asi to bude mít v životě těžký.

Jednou jste se porval, když jste byl na turnaji, kde syn hrál...
To mělo právě souvislost s tím, že má příjmení Řepka. Byl jsem s ním na turnaji a narazil tam na blbce z Jablonce, teda na rodiče, kteří už byli dopoledne ožralí a měli hrozný řeči. A pak tam synovi jeden jimi vyhecovaný kluk málem utrhl koleno, šlápl do něj jen proto, že je Řepka.

O tom jste přesvědčen?
Jasně. Kolikrát s hrůzou přemýšlím: Ježíšmarja, co jsem klukovi všechno do života připravil! Ale věřím, že se změní doba, že tady věčně nebude závidět jeden druhému.

Když si myslíte, že je to tady špatné, proč jste nezůstal v Itálii nebo Anglii, kde jste dřív hrál?
To také slyším: prý ať táhnu, prý proč tady vůbec žiju. Já kdysi odešel hrát do ciziny, protože to by udělal každý, kdo něco umí. Jasně, neodejde jeřábník, kam by také šel? Ten bude tady v té šedi, bude si kupovat bulváry a smát se neštěstí druhých, i když má doma to samý, ne-li horší.

Tomáš Řepka ze Sparty se pokouší vystřelit na teplickou branku

Ale vy jste se pak z ciziny vrátil.
Uvažoval jsem, že zůstanu v Itálii. Pak jsem si to rozmyslel. Ale v Česku po vás šlapou, plivou, v cizině si nedovolí to, co tady.

Řekněte příklad.
Když se nám nedařilo v Itálii, podpalovali nám fanoušci popelnice, pomalovali mi barák, ale tím to skončilo. Navíc nás potrestali za něco, co se opravdu stalo, zato tady vás trestají za úspěch.

Tady je to džungle

Jenže mně se zdá, že jste se tam choval jinak. Že jste si nedovolil to, co tady.
To je pravda. Určitě to tak je.

Proč?
Je to tím prostředím, tady je to džungle.

To má být obhajoba? Je tady džungle, tak Řepka zvlčil?
Není to obhajoba, uznávám. Obhajoba ne, jen říkám fakta.

GRATULACE. Tomáš Řepka (vlevo) chválí Libora Sionka, který právě dal gól Slavii.

Pořád nerozumím tomu, proč se tady chováte jinak.
Prostředí mě provokuje. Když je kolem Řepky dlouho klid, tak se něco musí honem najít. Nechci se obhajovat, vůbec ne, ale svým způsobem do těch malérů padám, aniž chci.

Neuznáte, že si za mnohé můžete sám?
Ale jo, to je jasné. Třeba to plivnutí na Volešáka. Absolutní zkrat, neměl jsem to dělat.

Přišlo mi to jako podlost.
To také byla. Styděl jsem se za to.

Tak proč jste to udělal? Přišel váš pověstný blikanec, jak sám nazýváte vlastní zkraty?
Jo. Ujelo mi to. Nikdo už sice nevidí, že do mě Volešák zajel a že nebyl potrestán, ale dělat jsem to neměl. Udělat mi to na ulici, jednu mu vrazím, zbiju ho. Byla to podlost, to je pravda, ale...

Ale?
V zápase je iks plivanců a nikdo je nevidí. Ale Volešák hned musí žalovat (nasadí kňouravý tón): On na mě plivnul, podívejte, co mi to udělal!

I na vás někdy plivli?

říká se o něm...

... že je ostrý.

A to také je, i když na hřišti je to mnohem silnější káva než při rozhovoru. Při něm mluví klidným hlasem, nedělá hrůzostrašné grimasy. Neuhne však z žádné odpovědi a neschovává se za fráze, zlozvyk mnoha fotbalistů. Nemusíte volit diplomatická slova, můžete mluvit natvrdo, bez obavy, že se urazí, v tomhle je to velmi osvěžující dialog.

Při uvítání a loučení mi pevně stiskl ruku a mrknul pravým okem. Kdybych měl jmenovat jediného hráče, který miluje fotbal a za svou vášeň poměrně tvrdě platí, řeknu právě Řepku. A také – vzdor kupě výhrad vůči jeho chování – souhlasím s jeho slovy: "Teď jsem pro vás a pro spoustu lidí terč, do kterého se rádi trefujete. Ale až skončím, možná vám budu chybět."

Kolikrát! A dělali mi další věci, smáli se mi. Nikdy jsem nežaloval, to je skoro stejně ubohý jako to plivnutí. A na další zápas přijdou dva fotografové s obrovskými děly a zaměřují jen Řepku. Úkol byl jasný: odchytit Řepku při čemkoliv.

No a vy nevydržíte a napálíte ji kameramanovi při utkání v Teplicích...
Varoval jsem ho: Netočte mě, jsem nasranej, nechte mě bejt... Ale to se stává, jsou horší věci.

Přijde mi, že vám ta nálepka rebela a rabiáta až tak nevadí.
Prý jsem magor, maniak, Hell Boy, Jekyll a Hyde, ty vole, co já vím, co ještě. Ale jo, tyhle nálepky beru. Vlastně se v nich poznávám.

A poznáváte se, když se zpětně vidíte při řádění na hřišti?
Jo, to jsem já! Když jdu naplno, tak do všeho!

Neurazte se, ale z pohledu zvenčí kolikrát vypadáte jako blázen.
Vidím se na fotkách a sám se tomu směju. Masér mi pak říká: Řepo, ty jsi jako z ústavu!

Zato cizí lidé o vás teď na internetu píší jako o plivajícím opilci.
Ale do očí mi to neřekne nikdo, nikdy jsem se s tím nesetkal.

Myslíte, že mít jinou povahu, dokázal byste ve fotbale víc?
Asi jo. Disciplína je důležitá. I když já vlastně disciplínu mám, chodím včas na tréninky, plním si povinnosti. Horší je to v zápase: jdu do něj s tím, že hřiště je ring, ty vole, chci vyhrát za každou cenu. Zapomínám na pravidla a jsem úplný blázen.

Je vám šestatřicet, ale jak vás slyším, bude se vám těžko končit, že?
Nemyslím na to. Měl jsem období s myšlenkami, že bych toho nechal, že to moře tahanic a komentářů na svou osobu nemám zapotřebí. Všechno tohle ale převyšuje skutečnost, že mě fotbal obrovsky baví. Dokud budu zdravý a budu stačit, budu kopat. Nedokážu si představit konec.

PO STŘETU. Slávistický útočník Zdeněk Šenkeřík na kolenou, z výšky se na něj dívá sparťanský kapitán Tomáš Řepka. (15. dubna 2010)

Takže Řepka se nebojí žádného soupeře, ale vlastního konce?
Jo, to je můj největší strach. Jinak mě nic nemůže rozházet, ať se kdokoliv snaží o cokoliv, nedostane mě.

Vy mi asi nemůžete slíbit, že po všech těch excesech budete sekat latinu, že?
Co to je, sekat latinu?

Že nebudou blikance, že...
... že nepřijde další má blbost?

Ano, můžete to slíbit?
Slíbit vám to můžu, ale nevím, jestli to dodržím.

10 nejslavnějších blikanců

SRPEN 2010: Den po porážce se Žilinou v předkole Ligy mistrů se údajně opil v restauraci U Ševce Matouše poblíž Pražského hradu a poté odjel autem. On vše popírá, od Sparty přesto dostal za porušení životosprávy pokutu, mluví se o 150 tisících korun.

ČERVENEC 2010: V utkání se Slováckem plivl po Volešákovi, který ho předtím fauloval. Usvědčen byl díky televizi. Potrestali ho zákazem startu ve třech zápasech a tím, že do konce roku nesmí být kapitánem Sparty.

KVĚTEN 2009: Za ne zcela vyjasněných okolností se zamíchal do hádky a potyčky rodičů na mládežnickém turnaji v Praze poté, co byl faulován a zraněn jeho syn Tomasso. "Nemám se komu co zodpovídat a tomuto národu už vůbec ne," reagoval Řepka.

KVĚTEN 2008: V utkání s Brnem na Letné hodil míč do obličeje protihráče Besty a už ve druhé minutě byl vyloučen. Oslabená Sparta prohrála a i kvůli tomu přišla o titul, k němuž předtím jasně mířila. Fotbalová veřejnost se Řepkovi smála, že daroval Slavii titul.

ZÁŘÍ 2007: V Teplicích byl vyloučen po divoké hádce s rozhodčím a potyčce s pořadatelem. Červenou kartu neunesl a při odchodu ze hřiště praštil do kamery České televize. Dostal trest na sedm zápasů a zákaz výkonu funkce kapitána na patnáct měsíců.

ZÁŘÍ 2006: V Teplicích odpověděl na urážlivé pokřiky domácích fanoušků vztyčeným prostředníkem. Pokuta 80 tisíc korun.

KVĚTEN 2006: Při zápase v Jihlavě urazil domácího trenéra Karla Večeřu, řekl o něm rozhodčímu: "Tak už ho vyhoď, kreténa!" Dostal pokutu 50 tisíc korun.

LISTOPAD 2001: V prvním utkání baráže o postup na MS s Belgií udeřil protihráče loktem a byl vyloučen. Byl to jeden z důvodů, proč reprezentace nepostoupila na šampionát. Před odvetou Řepka kritizoval předsedu fotbalového svazu Obsta a nazval ho týpkem. Z týmu byl vyřazen.

ŘÍJEN 2000: V kvalifikaci o postup na MS na Maltě se ohnal po protihráči, byl vyloučen a reprezentace jen remizovala.

BŘEZEN 1996: Ve čtvrtfinále ME hráčů do 21 let proti Španělsku byl vyloučen za faul, dostal trest na dva zápasy a přišel o mistrovství Evropy 1996 v Anglii, kde národní tým získal stříbro.

Autor:

Nejčtenější

Arizona proti pornu. Je společenskou hrozbou, tvrdí parlament

Ilustrační snímek

Prostupuje celou společností, kazí mladistvé, vytváří toxické prostředí. Pornografie způsobuje zdravotní krizi,...

Žijeme jen jednou, ať to tedy stojí za to, říká MOgirl Týna

Věřím v osobitost, říká MOgirl Týna.

Pracuje jako zdravotní sestra v domově pro seniory a baví ji to. Považuje se za empatickou, přátelskou a realistickou....

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

VIDEO: Sexy česká trenérka amerických hokejistů uvedla zápas hymnou

Sexy Češka je nejen zpěvačka a tanečnice, ale i trenérka amerického hokejového...

V americké profesionální Federální hokejové lize kondičně trénuje tým Carolina Thunderbirds, šest zápasů ho však řídila...

Další z rubriky

Hodiny jeho práce smyje déšť. Život je taky jen dočasný, říká umělec

Sklad pro Sněhurku, Mogilovo, Bulharsko: Malba vznikla v prostorách vinařství...

Jezdí po světě a maluje na zdi a chodníky. Jeho projekty vedou diváky k úžasu, ale také nutí přemýšlet nad smyslem...

Suchý únor je šance ochutnat střízlivost, říká psycholog

Suchý únor dává šanci vyzkoušet si, jaké je to žít bez alkoholu, říká psycholog...

Únor je nejkratší měsíc v roce, navíc bez výzev, jako jsou vánoční večírky a letní zahrádky. Měsíc nepít a zbytek roku...

Uprostřed bojů s islamisty mi palba zevšedněla, říká dokumentaristka

„Samozřejmě jsem měla momenty, kdy jsem si pobrečela,“ přiznává.

Než si získala důvěru iráckých a kurdských vojáků, trvalo to. Poté s nimi však absolvovala řadu bojových akcí i v...

Najdete na iDNES.cz