Skrze malování zkoumám vlastní život, říká výtvarník Jan Gemrot

  13:00aktualizováno  13:00
Jeho obrazy jsou v prestižních sbírkách, má svůj okruh sběratelů. Výstavní síně však jako metu nemá, rozhodující je pro něj kvalita díla. I proto mu s pokorou podřizuje i vlastní sebevědomí. „Při malování musím potlačit ego, jde o obraz, ne o mě,“ říká Jan Gemrot. V anketě Esquire Man 2019 je nominován v kategorii Art.

Tvůrčí proces je někdy bolestivej,“ říká malíř Jan Gemrot. | foto: Esquire Man

Měla na vaši uměleckou dráhu vliv rodina?
Na můj umělecký vývoj měla velký vliv. Táta studoval UMPRUM a je ředitelem legendární výtvarné školy Václava Hollara. Máma také studovala UMPRUM, textilní tvorbu, strejda je hudební skladatel a hudbě se profesionálně věnují i moje sestřenice.

Co je pro vás umění?
Umění je do jisté míry sdílení pocitů. Občas k tomu používám i sociální sítě, ty jsou zajímavým nástrojem. Píšu na ně většinou o tom, co mi přijde zajímavé, nemám v tom žádný systém, jen se snažím být upřímný. Podobným odhalením je pro mě i to, když vystavíte obraz, jde o komunikaci směrem ven.

Jak vnímají umění diváci?
S kulturním povědomím nebo vzděláním může být vnímání uměleckého díla hlubší, sofistikovanější. Taky záleží na ochotě se těmi divnými věcmi na výstavách prostě zabývat. Někdy člověk k něčemu přistoupí a není ochotný o tom moc přemýšlet. Lidé se jdou často na něco podívat s očekáváním, s už hotovým názorem a pak jsou zklamaní. To však nemusí nutně vypovídat o kvalitě díla, ale jen o naší neochotě ho vnímat.

EsquireMan 2019

Jaká byla vaše cesta mezi prodávané umělce?
Mám svůj okruh sběratelů, kteří mě podporují, čehož si velice vážím. Po studiích na Akademii výtvarných umění v Praze jsem měl štěstí, že moje diplomová práce zaujala a společensky to rezonovalo. Pak jsem se samozřejmě snažil využít všechny příležitosti, který onen zájem přinesl. Už v poměrně raném věku, ač mě to překvapuje, jsem si řešil témata, které se točí kolem lidské existence, a tomu se v obrazech věnuji často i nyní.

Chodíte do ateliéru denně?
Snažím se. Když se umění nemůžete věnovat naplno, schopnosti se nemohou úplně rozvinout. Snažím se být v atelieru téměř každý den. Z dlouhodobého hlediska to ani nejde dělat jinak. Když to chcete dělat celý život, řád mít musíte.

Máte nějaký vzor?
Mám spoustu lidí, kteří mě ovlivnili a jejichž práce si vážím, ale nemám mustr, ke kterému se chci přiblížit. Chci být primárně sám sebou, což je úkol každého člověka, ať už jste malíř, nebo astronaut. Vaším úkolem je zjistit, kdo jste. Pak to zjistíte a umřete.

Máte strach ze smrti?
Před smrtí mám velký respekt, ale v posledních letech převládá nad čirým strachem zvědavost.

Myslíte si, že tu svým uměním zanecháte nějakou stopu?
Pro někoho je obraz stopa, pro někoho ne. To je relativní. Já to nevnímám tak, že moje věci jsou zanechávání stop. Pro mě je to komunikace, kterou dělám teď a tady. Tvorba umění je asi taky trošku terapeutická činnost. Je to kompenzace něčeho. Mně to hodně pomáhá ve všech aspektech života a činí mě to šťastným. Když den nemaluju, něco mi chybí. A když je například nějaký zajímavý problém, tak si tak o něm při malování přemýšlím a nějak se to odrazí v tom, co dělám. Umělec má být citlivý, má být společenským senzorem a zaznamenávat, co se okolo něj děje.

Jan Gemrot

Narodil se v roce 1983, díky výjimce nastoupil na Akademii výtvarných uměné v Praze již po třetím ročníku Výtvarné školy Václava Hollara. Od roku 2011 jsou jeho díla v Národní galerii v Praze.

Esquire Man 2019 - Art

O titul Esquire Man 2019 se uchází v kategorii Art. Spolu s ním je nominovaný sklářský výtvarník Lukáš Novák a herec a režisér Jiří Mádl.

Jsou výtvarníci něčím výjimeční? Mohl byste dělat i něco jiného?
Většina lidí má vlohy na všechno, jsou schopni se naučit dost slušně kreslit a třeba i vystudovat umělecké školy, ale jde též hodně o to, aby u toho zůstali a bavilo je to. Já jsem od začátku věděl, že to chci dělat celý život. Kdybych nemaloval, myslím, že bych mohl dělat spoustu jiných věcí. Bavilo by mě například zahradničení, starat se o zvířata, dělat nějaké technické věci, pracovat v továrně na stíhačky, mohl bych být pilot... Malování mi však toto všechno umožňuje najednou v rámci síly imaginace.

Co děláte, když nemalujete?
Pokud nemaluju, tak dost času trávím přemýšlením o budoucím obraze. Nejde jen o to, že stojíte u plátna, musíte si to nejdřív nějak srovnat, dobře rozvážit jednotlivé kroky, které povedou k finálnímu dílu. Někdy pomáhá měnit prostředí, přijdete na něco jiného, vidíte to z jiného úhlu, relativizujete. Dělá mi dobře pracovat v kuse, technologicky to moje obrazy i vyžadují. Někdy je to velmi náročné, ale syndrom vyhoření neznám. Občas však fyzicky cítím, že si potřebuju odpočinout. Samozřejmě nežiju v žádným vakuu, mám sociální vazby, které musím udržovat, potřebuju být s někým. Nejsem poustevník. Někdy prostě maluju míň hodin denně a pak jdu a dělám něco jiného.

Esquire Man 2019

Už samotná nominace je oceněním. Je totiž certifikátem, že kandidát je:

aktivní ve svém profesním i soukromém životě ● slušný k druhým ● odpovědný za svá rozhodnutí a činy ● svobodný a samostatný, pro svá rozhodnutí nepotřebuje autority ● statečný, staví se k problémům čelem ● čestný, drží slovo  ● rovný rozený lídr s přirozenou autoritou.

Patnáct mužů, pět kategorií

Redakce časopisu Esquire vybrala patnáct mužů, kteří podle ní náročná kritéria splňují. Rozdělila je do pěti kategorií: Human, Sport, Byznys, Art a Kategorie do 35 let.

Hlasujte

O tom, který vám ve své kategorii personifikuje osobnost Esquire Man nejvíc, můžete hlasovat od 1. srpna do 5. listopadu 2019. Hlas můžete v každé kategorii dát vždy jednou, celkem tedy můžete hlasovat pětkrát.

Hlasujte na esquireman.cz, kde najdete též výčet všech nominovaných ve všech pěti kategoriích.

Patří k vašemu životu i bujaré večírky?
Na mejdany chodím tak jednou za měsíc, ale to pak jdu do plnejch a vracím se až druhý den dopoledne. Každodenní popíjení však nemusím, to by mě zdržovalo. Na malování potřebuju fungující tělo, takže se snažím o něj aspoň trochu starat.

Zvýšily vám úspěchy sebevědomí?
Myslím, že jsou lidi, pro které je sebevědomí důležité a něčemu pomůže. Ale já to tak nemám. Moje ego se musí malbě pokorně podřídit, nejde totiž o něj, ale o ty obrazy.

Jak k vám přicházejí nápady?
Výstavy mám tak na dva roky dopředu naplánované, takže mám zhruba představu, co budu kdy malovat, ale život člověka často překvapí. Na začátku je nápad nebo spíš jen myšlenka, impulz a tušená představa o tom, co by to mělo být, pak skica, ale trvá i několik měsíců, než se k ní dopracuju. Teprve když ten nápad nosím dlouho v hlavě, vím, že bych to měl udělat, že obstál v nějakém sítu mého vědomí. Pak si teprve udělám tu malou skicu a začnu to řešit dál. Během studií na akademii jsem si spoustu věcí zkoušel. Dělám to doteď a mimo malby se pouštím i do médií, jako je videoart nebo různé grafické techniky, experimentuju, abych neustrnul…

Máte nějaký nesplněný sen?
Mám sny, které se týkají úrovně toho, co dělám. Chci se zlepšovat, chci být schopen přenášet myšlenku na diváka v čím dál větší intenzitě, ale výstavní síně jako nějakou metu nemám. Rozhodující je pro mě kvalita díla, ne kde bude viset. I když dotáhnete osla do Říma, koně tam z něj neudělají.

Netísní vás, kolik je na světě tvořících umělců?
To, že jsou na světě asi miliony dalších umělců, mě vůbec netrápí, naopak jsem šťastný, že já sám vůbec nějaké umění dělat můžu. Je to obrovské privilegium, když uvážíme, kolik lidí se narodí do podmínek, kde tuhle šanci nedostanou. Všechno, co dělám, se snažím udělat nejlíp, jak to jde, respektive jak jsem v tu chvíli schopen to udělat. Ten tvůrčí proces je někdy bolestivej. Někdy to jde, někdy ne a musím dělat i razantní zásahy. To je prostě to kouzlo malování a to je na tom to krásný.

Časopis Esquire vyhlašuje 6. ročník ocenění Esquire Man

Ocenění Esquire Man uděluje na popud čtenářského hlasování redakce časopisu Esquire. Redakční rada vybere napříč všemi oblastmi lidského snažení patnáct mužů, rozdělí je do pěti kategorií a nechá čtenáře, aby si vybrali toho, kdo je jim nejsympatičtější. Z pohledu redakce je už samotná nominace oceněním práce a chování každého kandidáta. Jde nám o to, představit muže známé i méně známé, kteří mají pozitivní vliv na své okolí i na celou společnost, jejich práce nebo podnikání pozitivně ovlivňuje životy ostatních a jejich působení je pro druhé motivující.

human
53 let, spisovatel a nakladatel
33 let, producent
50 let, neurochirurg Nemocnice Na Homolce
sport
33 let, profesionální cyklista
54 let, handicapovaný sportovec
41 let, pilot
byznys
36 let, obchodní a marketingový ředitel R. Jelínek
42 let, radikální inovátor a městský hacker
30 let, majitel agentury Socialsharks
art
32 let, sklářský výtvarník
32 let, herec a režisér
35 let, vizuální umělec a malíř
do 35 let
31 let, reportér
30 let, podnikatel
33 let, spisovatel
HLASUJTE ZDE
Autor:
  • Nejčtenější

Jsem přítulná, nevyzpytatelná a křehká, říká MOgirl Nikol

Nemusíte nutně dělat velké věci, stačí maličkosti. Nestůjte však na místě a nečekejte, že se něco stane samo od sebe....

VIDEO: Krása živá i silikonová. Praha vzdala hold erotice

Krásné a většinou jen nepatrně oblečené dívky, pokud vůbec, nejroztodivnější erotické pomůcky. Představení, od...

Dušené maso podle Babylóňanů. Vědci oživili čtyři tisíce let starý recept

Nejsou příliš konkrétní a detailní, ale svědčí o tom, že už babylónskému starověku záleželo na pestrých,...

Premium

Nadia Comaneciová: sportovkyně století a „holčička, která se nesmála“

Nemohla normálně dospět, bylo jí to upřeno. Vyhrála olympiádu a stala se loutkou totalitního režimu. Rumunské sportovní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Inspirovala mě anglická divoká mládež, říká stavitel custom motorek

Vystudoval scénografii a animaci, propadl však světu custom motorek. Upravuje staré stroje, vdechuje jim nový život....

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky
Premium

Je nulová šance, že vznikne univerzální lék na rakovinu, říká vědec

„Naprostá většina nadějných objevů až do zdárného konce nikdy nedojde. Vědci musí být připraveni na frustraci,“ říká o...

U bezdomovce jsou policisté v minutě, šejdíře neřeší, říká Janek Rubeš

Připomíná tak trochu Dona Quiota. S tím rozdílem, že jeho snažení přináší alespoň zčásti ovoce. Jeho nepřítelem je...

Premium

Nechápu, co lidi na formuli 1 vidí, říká oceňovaný fotograf

Marian Chytka patří k nejlepším českým fotografům pohybujícím se v oblasti motorsportu. Jeho specializací jsou dálkové...

Skrze malování zkoumám vlastní život, říká výtvarník Jan Gemrot

Jeho obrazy jsou v prestižních sbírkách, má svůj okruh sběratelů. Výstavní síně však jako metu nemá, rozhodující je pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz