Svatá trojice: misie, technologie, zdraví
Narodil se v roce 1977 v Utahu, o jeho dětství se píše mnohem méně než o jeho současných biomarkerech. Jeho rodiče se rozvedli, vyrůstal s matkou a nevlastním otcem, majitelem kamionové dopravní společnosti. Utah jeho mládí koloroval, jednak přírodou, lyžoval, chodil, jezdil na kole po horách, užíval si vodní lyže v moři. A pak také náboženskou komunitou, jako mladý byl Bryan členem mormonské církve, jako její misionář strávil dva roky službou v Ekvádoru.
Prý jej změnila. „Velmi obtížná, ale velice hodnotná zkušenost,“ ohlížel se za ekvádorskou misií pro portál Technori. Když na ni v devatenácti odjel, neuměl řeč. Žil tam ve špíně. Onemocněl. Ale vydržel, kromě šíření víry pomáhal místním lidem například stavět domy.
Po návratu do Spojených států prý vnímal tamní životní podmínky docela jinak. Žasl nad čistotou, blahobytem, možnostmi, dostatkem. Vnímal však prý paradox – v mnohem chudších zemích s mnohem tvrdšími podmínkami byli lidé mnohem šťastnější, studie v nich život hodnotily jako spokojenější. I poznání onoho rozporu přinesla jeho dvouletá ekvádorská zkušenost. „Pomohla mi dospět,“ shrnoval.
Příliš však tehdy nefilozofoval, v Americe se objevily první mobily, jako student prvního semestru mormonské Univerzity Birghama Younga si jeden v roce 1998 koupil. A zavětřil šanci, viděl v nich budoucnost – a byznys. Začal telefony nakupovat a přes svou síť spolustudentů prodávat, za jeden kasíroval provizi dvě stě dolarů.
A podnikání přišel na chuť. Následně se pustil, stále ještě jako vysokoškolák, do telefonu po internetu, nepovedlo se. Poté se obrátil k realitám, se 70 miliony dolarů od investorů. I to krachlo. Živil se prodejem terminálů pro placení kartami. Studoval univerzitu v Chicagu.
Pak prorazil, s firmou Braintree a vyvíjením internetových platebních bran. Dostal se k velkým klientům, byl mezi nimi Uber, Airbnb, a k hrdému přístupu, zákazníky si vybíral, neostýchal se ty, co se neosvědčili, pouštět k vodě. Společnost Braintree založil v roce 2007, když ji o šest let později prodával, stála 800 milionů dolarů.
Pokroku zůstal věrný, skrze další firmu OS Fund investuje do technologických a výzkumných start-upů, jeho společnost Kernel vyvíjí hardware schopný měřit signály produkované mozkem. Její akční rádius sahá od Alzheimerovy choroby přes meditace po mrtvici, tam všude chce sloužit. Cíl? Odemknout zahálející kapacity lidského mozku, stvořit nad-lidi, vyložil Johnson portálu TechCrunch.
Není bezdůvodné napsat, že všechny tři ústřední prvky, které jeho životopis přinesl doteď, tedy misijní poslání, nejpokročilejší technologie a zdraví, se staly pilíři jeho následného života.