Zaprvé je na místě vést v patrnosti, že v naprosté většině nejde o nic vážného, byť je bolest vysoká. Věda o bolesti nám sděluje, že její výše se nerovná výši potencionálního poškození a naopak. Platí však, že zvýšený stres a strach může bolest navýšit, dokonce velmi znatelně. Panika nám nepomůže, ale uškodí.
Uklidnit se a dát si relax je tedy prvním krokem. Jde-li navíc o nervové podráždění nebo poranění ploténky, která je vazivové konzistence, jistý krátký klid je pro účinnou rehabilitaci potřebný. Odborné důkazy však zdůrazňují, že jakmile se bolest mírně zlepší, měli bychom začít s mobilizacemi, tedy opakovanými pohyby, které mohou pomoct zlepšit hojení a bolest dál snížit.
Pojďme si je popsat.
Kočka na čtyřech
Prvním cvičením je tradiční kočka na čtyřech, ze zahraniční ji známe jako Cat Camel. Jak cvik provést? Jste na čtyřech a snažíte se postupně co nejvíc podsazovat a vysazovat pánev. Maximálně do bolesti, nikoli přes ni, bolest se nesmí zvyšovat. Další častou chybou je velký pohyb v krční a hrudní oblasti, avšak minimální pohyb právě v oblasti pánve. Pokud vám nejde se tomuto prohřešku vyhnout, provádějte cvik vestoje u zdi nebo tak, jak ukazujeme na dalším videu, při podsazování pánve na zádech.
Kočku na čtyřech provádějte v 10 až 15 opakováních, zpočátku stačí jedna série.