VIDEO: Zvládnou čeští horolezci sérii tří prvovýstupů?

  20:00aktualizováno  20:00
Posunout hranice lezectví a zdolat dosud nezlezené stěny tří vysokohorských velikánů. S tímhle cílem se v rámci expedice Devold Triple North Walls Češi Marek Holeček a Jan Doudlebský letos vydávají do tří zcela odlišných pohoří v Pákistánu, Afghánistánu a Nepálu. Přečtěte si první report, který nám z cesty za dobytím vrcholu Kapura (6 544 metrů nad mořem) v pákistánském pohoří Karakoram poslal Marek Holeček. Video ze samotného pokusu přineseme po návratu expedice.

Horolezci Marek Holeček a Jan Doudlebský nechtějí chodit vyšlapanými cestami. O to větší porci adrenalinu jejich expedice přinese.

Poslední pomazání od rodičů, přítelkyň a dětí, a naše expedice, zahrnující tři velké stěny, tři prvovýstupy ve třech asijských pohořích, může začít.

I když přistávám na islámábádském letišti už poněkolikáté, pokaždé mě překvapí, jakou dostanu ránu v podobě dusivého, vlhkého a hnilobou nasládlého vedra.

Prostě hnus, na který si jakožto rodilý Evropan nikdy nezvyknu.

Znamená to jediné: rychle zaplatit povolení na kopec (což obnáší nudnou a zdlouhavou návštěvu ministerstva turismu) a tradá do hor.

Najímáme malý mikrobus a vyrážíme na nonstop šestadvacetihodinovou jízdu mezi Islámábádem a Skardu.

Je pravda že samotná cesta podél řeky Indus, která je hluboko zařízlá v bocích pohoří Himálaje, Hindúkuše a Karakoramu, patří mezi "hardcorové" výzvy.

Strmé skalnaté svahy spadající přímo do řeky nedávají téměř žádnou šanci vytvořit rozumnou cestu.

V šedesátých letech proto vznikla spojnice až do Číny s názvem Karakoram Highway.

Nebudu daleko od pravdy, když do jejího názvu doplním "... to Hell" (do pekel). Je vystřílená v úbočích hor, kde místy neprojedou dvě auta  vedle sebe, zatímco hned vedle kol máte desítky metrů hlubokou propast, klesající až k tmavě hnědému bublajícímu veletoku.        

Jenže kromě letecké cesty, která je ale závislá na počasí, bohužel neexistuje jiný způsob, jak se do Karakoramu dostat.

Vystupuji s Honzou a Pavlem naprosto rozlámaný po šílené cestě ve městečku Skardu, kde startují všechny expedice mířící do karakoramských  velehor.

Horolezci Marek Holeček a Jan Doudlebský nechtějí chodit vyšlapanými cestami. O to větší porci adrenalinu jejich expedice přinese.

Řidič se usmívá, ve tváři naprostá pohoda. Mimochodem, celou děsuplnou cestu absolvoval bez vystřídání. Nevím, co by na to řekly naše evropské normy, nicméně tady platí Inshalah, neboli Bůh s tebou.

Sednou za volant a prostě jedou.

Takže jednu cestu máme za sebou. Nastává poslední frmol s přípravou věcí a nákupem jídla.

Jakýkoliv asijský trh má své neopakovatelné kouzlo lomozících prodavačů motajících se v pro nás nepochopitelném chaosu a vše je podtrženo tisíci vůněmi (nebo spíš nevůněmi).

Máme zabaleno, nakoupeno a  ráno sedáme do džípu, který se prorve až do Askole, poslední výspy civilizace.

Zde začíná náš aklimatizační trek po ledovci Baltoro.

Další zprávy pošleme po návratu z treku.

Zatím zdraví,

Marek Holeček

Horolezci Marek Holeček a Jan Doudlebský

První etapa expedice Devold Triple North Walls odstartovala 15. června, návrat je naplánován na 1. srpna. Jejím cílem je nedotčená severozápadní stěna kopce Kapura s převýšením 2 000 metrů.

Cílem druhé části expedice bude severní stěna kopce Kohe Uparisina (6 130 metrů nad mořem) v afghánském pohoří Váchán. Za touhle výzvou Marek Holeček a Jan Doudlebský odletí 27. srpna.

Na 4. října je plánován přelet do Nepálu, kde napíše závěrečnou kapitolu Devold Triple North Walls cesta na Talung (7 349 metrů nad mořem) v himálajské oblasti Kangchendzöngy. 5. listopadu by měli oba horolezci odletět do Česka.

Marek Holeček (1974) je od roku 1997 členem horolezeckého reprezentačního týmu ČR. Pětkrát obdržel  ocenění  za výstup roku ČR a třikrát čestné uznání od Českého horolezeckého svazu. Účastnil se patnácti výprav do asijských a jihoamerických velehor, kde udělal řadu prvovýstupů.

Jan Doudlebský (1978) je členem horolezeckého reprezentačního týmu ČR od roku 2000. Ocenění za výstup roku ČR obdržel třikrát, čestná uznání od Českého horolezeckého svazu má doma dvě. Na svém kontě má mimo jiného i šest výprav do asijských velehor s několika prvovýstupy.

Autor:
  • Nejčtenější

Jsem přítulná, nevyzpytatelná a křehká, říká MOgirl Nikol

Nemusíte nutně dělat velké věci, stačí maličkosti. Nestůjte však na místě a nečekejte, že se něco stane samo od sebe....

VIDEO: Krása živá i silikonová. Praha vzdala hold erotice

Krásné a většinou jen nepatrně oblečené dívky, pokud vůbec, nejroztodivnější erotické pomůcky. Představení, od...

Dušené maso podle Babylóňanů. Vědci oživili čtyři tisíce let starý recept

Nejsou příliš konkrétní a detailní, ale svědčí o tom, že už babylónskému starověku záleželo na pestrých,...

Premium

Nadia Comaneciová: sportovkyně století a „holčička, která se nesmála“

Nemohla normálně dospět, bylo jí to upřeno. Vyhrála olympiádu a stala se loutkou totalitního režimu. Rumunské sportovní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Chtěla jsem zemřít hned po příjezdu, vzpomíná Osvětimská knihovnice

Roku 1943 byla převezena z Terezína do polské Osvětimi-Březinky. Dita Krausová se dostala jako výpomoc na dětský blok....

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

Už jsem v MMA, ale pořád věřím v karmu, říká bojovník Matouš Kohout

V thaiboxu dosáhl téměř všeho. Stal se mistrem Evropy a nejvyšší titul získal i na domácí půdě. Před dvěma lety však...

Ruply pode mnou tři postele, říká mistr světa v silovém trojboji

Při výšce 188 centimetrů váží 155 až 157 kilogramů. Postel proto musí mít z masivu, protože už tři rozlámal, a myšlenek...

Hraju si na rytíře, říká český kaskadér, který dubloval Orlanda Blooma

Vyrostl na Karate Kidovi, Jackie Chanovi. Začal s kickboxem a nastoupil kaskadérské řemeslo. Díky Netflixu a Amazonu má...

Mamka ze mě chtěla baletku, říká profesionální boxerka Andělská pěst

Z patnácti profesionálních zápasů ani jeden neprohrála. Je světovou mistryní organizace WBC a evropskou šampionkou v...

TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem
TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem

Advent a Vánoce se kvapem blíží a vás možná letos čekají návštěvy rodiny s malým miminkem. Změna prostředí však může být pro malého človíčka náročná. Pojďte se podívat, jak mu ji usnadnit.

Najdete na iDNES.cz