VIDEO: Surfaři na Havaji dokážou pokořit i patnáctimetrovou vlnu

  15:00aktualizováno  15:00
Výzva, která přijde jen jednou za řadu let, čisté šílenství, na něž si troufne málokdo. Do vln, které se tenhle týden ženou k pobřeží havajských ostrovů Oahu a Maui, se odváží jen ti nejlepší surfaři. Ty však obří vlnobití přitahuje jako magnet.

Zatímco se tak havajská policie a záchranáři připravovali podle listu USA Today na možnost, že by extrémní vlny zaplavily silnice, úřady vybízely bezdomovce, aby opustili své tábory na pobřeží, a pobřežní hlídky varovaly veřejnost, sjížděla se na Havaj surfařská elita z celého světa.

V první řadě mířila na severní pobřeží ostrova Oahu, kde se konala soutěž, kterou na památku surfaře a člena pobřežní hlídky Eddieho Aikau organizuje Quiksilver. Pořádá se však jen ve skutečně extrémních podmínkách, jsou-li vlny vyšší než šest metrů. Ačkoli se tak poprvé odehrála před pětadvaceti lety, dovolily podmínky, aby od té doby proběhla jen šestkrát, naposledy v roce 2004.

Surfing v obřích vlnách na Havaji

Letos se soutěž konala poosmé a její účastníci se utkali s vlnami vysokými až dvanáct metrů. Účastnila se jí i surfařská legenda Kelly Slater, vítězem se však stal nováček, čtyřiadvacetiletý Greg Long, informovala agentura BBC.

Ještě monstróznější vlny pak nabídl ostrov Maui. Jeho vyhlášená surfařská lokalita výhružně nazývaná Jaws (Čelisti) přilákala stoupence extrémního tow surfingu, při němž jezdce roztáhne na vrcholek vlny vodní skútr. Na tamní vlny by se surfaři bez jeho pomoci skutečně nedostali, byly totiž vysoké až patnáct metrů.

"Síla vln je absolutně děsivá," řekl USA Today místní surfař Buzzy Kerbox. "Je to, jako byste byli hozeni do klece s gorilou a ta by si s vámi, než byste vypadli, dělala, co chce."

Surfing v obřích vlnách na Havaji

Podle Roberta Ballarda z tamní Národní meteorologické služby bude navíc díky velké bouři nad Severním Pacifikem Havaj hostit obrovské vlny i v příštích dnech. "Tak velké vlny Havaj nezažila od roku 2004 či 1998," uvedl Ballard pro TimesOnLine.co.uk.

Někteří surfaři se tak domnívají, že by se letošní rok mohl dokonce zařadit do série legendárních let 1998, 1983, 1974 a 1969, které jsou v dějinách surfingu zapsány zlatým písmem.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Sex podle profesí: farmáři ho mají nejvíc, nejméně pak novináři

Na povolání záleží, i pokud jde o frekvenci sexu. Tvrdí to aktuální výzkum výrobce erotických pomůcek Lelo. Zjistil, že...

Premium

Největší průšvih byl, když mluvil potichu a pomalu, vzpomíná Gottův tajemník

Přes třicet let byl blízkým spolupracovníkem Karla Gotta. Rozhovor proběhl pár hodin po zpěvákově skonu. Na Janu...

Jsem vesnická holka. A mám ráda uzené a pivko, směje se MOgirl Dona

Vidí se jako citlivka, vtipálek, mazel. „Ale taky jsem náladová a nervák,“ přiznává MOgirl Dona.

Premium

Vražda tatínka dvou dětí. Alkohol, agrese a ukradené auto

„Proč ten pes zase štěká?“ říkal si v duchu nasupeně důchodce Hrouzek, když se snažil marně přivolat svého...

OBRAZEM: Krásná dobrodružka je expertkou na přežití v divoké přírodě

Ovládá primitivní technologie přežití v divočině, slaňuje, potápí se, rozumí nožům, rybaří, loví. Je ekologickou...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Extrémní kulinářské zápasy. Britové poměřují síly v omáčce

Tisíc litrů husté, lepkavé a slané tmavé omáčky a muži a ženy, jimž neschází síla, odvaha, ale předně smysl pro humor....

Chlapi mi píšou, že sní o tom, že je zvedám, říká strongwoman

Nejprve boxovala, pak vyzkoušela bodyfitness, nakonec se stala strongwoman. Ale úplně nejdřív byla tlustou holčičkou ze...

Šílení Norové: skoky do vody na vikinský a dělnický způsob bolí

Zapomeňte na předpisová salta, čisté vruty, ukázkovou akrobacii. Dobrodruzi praktikující norské skoky do vody se...

I varianta života po úrazu může být zajímavá, říká vozíčkář

Býval aktivním sportovcem, teď jezdí na vozíku. Kvůli pádu na lyžích. I proto, že byl zvyklý sportovat, se rychle...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz