VIDEO: „Sporty“, nad nimiž zůstává rozum stát

aktualizováno 
Žádné vraždy, zní oficiální pravidlo jedné takové disciplíny, u další se sejdou nad šachovnicí chlapíci s bandážemi na rukou rovnou v ringu. Kategorie "hry a sporty" je skutečně podivuhodně pestrá. A některých z jejích bizarních položek se lidé drží celá staletí.

Většina běžců se z Cooper´s Hill dostane v sérii krkolomných pádů

Koulení sýra: kopec, úprk, nemocnice

Naprostý chaos, žádný přesah či hlubší smysl, čiré bláznovství. Ve znamení téhle charakteristiky se odehrává poslední pondělí v květnu na kopci Cooper´s Hill u anglického Gloucesteru.

Podle starodávné tradice se desítky soutěžících vrhají z kopce, aby dohonily kutálející se obrovské kolo sýru (značky Double Gloucester). Teoreticky vyhrává ten, kdo sýr dohoní, protože ten však dosahuje až rychlosti 112 kilometrů za hodinu, je to možnost vskutku jen teoretická: v praxi tak vítězí prostě ten, kdo se nejrychleji dostane za cílovou linii dole pod kopcem.

Třeštění kolem sýru má podle některých dohadů tradici sahající až k pohanské historii, jistá však jsou závěrečná resumé zdravotníků po každoročním sbíhání Cooper´s Hill: zlomené kosti, vyvrknuté kotníky, otřesy mozku.

Cynik by tak scénář celého podniku popsal jako "parta mladých mužů utíká za sýrem z kopce, dole je seškrábnou, naloží do sanitky a odvezou do nemocnice“.

 

Masopustní fotbal: hlavně žádné vraždy!

Odehrává se každoročně o masopustním úterý v městečku Ashbourne v kolébce fotbalu, Anglii, nicméně s fotbalem… toho nemá věru moc společného, kromě toho, že se točí kolem míče. Nepodobá se mu ani počtem hráčů, ani historií – a už vůbec ne pravidly.

Ostatně, těch není mnoho. To nejzákladnější oficiální zní prostě: žádné vraždění a zabíjení.

Hřištěm je celé město (kromě hřbitovů a městských zahrad), týmy tvoří desítky, ne-li stovky lidí, které se přelévají městem s cílem zmocnit se míče a třikrát s ním udeřit do soupeřova mlýnského kamene na konci města, který představuje "branku“. Balón se smí házet, smí se do něj kopat, zakázáno je však ukrývat ho v batohu či převážet v motorovém vozidle.

Vše ostatní je už věcí čistého, upřímného, brutálního násilí, jemuž je vymezeno osm hodin od dvou odpoledne do deseti večer.

Historie bizarní hry údajně sahá až do 12. století, kdy se ovšem místo míče měla používat hlava useknutá odsouzenci. Ashbournští si hru natolik oblíbili, že se jí místní odvedenci věnovali i v zákopech za první světové války… dokud se jí prý ostatní regimenty účastnící se válečného masakru neodmítly účastnit s tím, že je příliš brutální.

Fotbal v blátě: ta nejšpinavější kopaná

Ano, do míče se přitom sem a tam čutlo, ale… zapomeňte na ladné přihrávky, elegantní křivky a rychlá sólíčka. Dost práce totiž dal samotný pohyb po kolena v blátě – a právě tam se hrálo. Alespoň loni v červnu u severoněmeckého Brunsbuettelu, kde se u Labe utkalo šestnáct týmů v prvním ročníku Mistrovství světa ve fotbalu v blátě.

Zda se na něj ale někdy naváže, je sporné. Padání do bláta v urputné snaze dostat se k míči – a ten pak posunout kýženým směrem, totiž mělo k potěšení z fotbalu daleko….

Nicméně, nebuďme proroky. Uchytily se i bizarnější disciplíny.


Chess Boxing: prověří pěsti i mozek

Zkombinovat sport proslulý tvrdostí s hrou postavenou na přemýšlení napadlo v roce 1992 karikaturistu Ankiho Bilala a o jedenáct let později, poté, co se objevila v jeho komiksech, byla idea realizována v praxi.

Chess Boxing spojuje sporty ze zcela protilehlých pólů a pohled nabízí prostě bizarní: u šachové partie sedí dva borci s bandážemi na rukou, boxerskými trenýrkami, přes ramena přehozeny ručníky, aby neprochladli. To vše v ringu, šest kol šachů se totiž střídá se čtyřmi koly boxu (po dvou minutách).

A to vše ve vší vážnosti, nad soutěžemi bdí WCBO – World Chess Boxing Organization. Respekt a popularitu jí zjednal někdejší šampion v těžké váze Lennox Lewis, když se prohlásil za velkého fanouška Chess Boxingu. Motto WCBO zní: "Bojuje se v ringu, válčí se na šachovnici“.

Autoři:

Nejčtenější

Na perverze zapomeňte. Ženy i muži chtějí hlazení, líbání

Docela obyčejné něžnosti. Uprostřed skoro neomezeného přístupu k...

Porno, seznamky, erotické pomůcky, dveře otevřené nejroztodivnějším fantaziím. Vše je dostupné. Přesto touží ženy a...

Pan Nedotknutelný. Harlemského mafiána musel dostat do vězení prezident

Prodával drogy, vydával příkazy k vraždám, podplácel policisty, vysmíval se...

Jeho životní veletoč nemohl být větší. Býval drogovým lordem, všemocným vládcem Harlemu. Druhou část života strávil...

KVÍZ: Znáte osudy lodi Nostromo jako Ripleyová? Vetřelec slaví 40 let

Film Vetřelec z roku 1979 se stal kultovním snímkem na pomezí hororu, thrilleru...

Ve vesmíru vás nikdo neuslyší a v našem kvízu vám nepomůže ani Matka. Vyzkoušejte si, nakolik znáte scény kultovního...

Chůze je návyková. Fetujete nemyšlení, říká milovník dlouhých pochodů

Dálkové pochody, to není jen fyzický výzva a zážitek. Přinášejí i jiný stav...

Po světě putuje pěšky, jeho cesty jsou tisíce kilometrů dlouhé. Na zádech přitom má co nejlehčí batoh. Jako vědec na to...

Vztekal se kvůli němčině, líčí mladého Kim Čong-una kniha

Má image bodrého tlouštíka, kvůli zajištění moci však Kim Čong-un neváhá...

Odmala s ním zacházeli jako s bohem, a podle toho byl i osamělý. V 27 letech se stal vládcem Severní Koreje a všechny...

Další z rubriky

Kdo má vanu, ten má ránu, směje se MMA zápasník Petrášek

Postavu má Miloš Petrášek jako kulturista. V kleci to však není výhoda.

Má téměř kulturistickou postavu, proto bylo pro laiky nepochopitelné, že jej dvakrát porazil Jeremy Kimball, jehož...

VIDEO: Střídal barvy, zvracel. Reportér málem nepřežil akrobatický let

Přetížení a výkruty, motání se nahoru dolů. Akrobatické létání dá zabrat.

Bylo to moje nejhorší natáčení. Na palubu mě vzal pilot ze čtyřčlenné skupiny The Flying Bulls Aerobatic Team, která...

Pomáhají mi modlitby, říká MMA zápasník. Zažil smrt rodičů i nohu napůl

V životě potřeboval hodně síly. Nejen té fyzické. „Čím větší problémy člověk má...

Zemřeli mu rodiče, prošel si rozvodem, za záchranu lidí z hořících domů má dvě medaile za statečnost. V kleci si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz