VIDEO: Pro akrobatické modely fyzikální zákony téměř neplatí

aktualizováno 
Dokonalý vzdušný tanec, slalom mezi pylony. Výkruty během přemetu i vis na vrtuli těsně nad zemí. Akrobacie s rádiem řízenými modely nabízí neomezené možnosti. Chce to jen dost peněz a automatické reakce. Ročně tento koníček vyjde na tři sta tisíc korun.

Akrobatický radiově řízený (RC – radio control) model má oproti skutečnému letadlu výrazně lepší poměr výkonu motoru k hmotnosti a daleko větší rozsah vychýlení kormidel. Proto se s ním dají ve vzduchu předvést neuvěřitelné kousky.

"Třeba výkruty během přemetu nebo při letu do čtverce, kruhu a dalších tvarů," vyjmenovává patnáctiletý pilot modelů Marek Plichta z Turnova figury, které se s normálním letadlem prostě nedají zaletět.

Potřebná výbava

Model letadla: stovky až stovky tisíc korun
Vysílač: tisíce až desítky tisíc korun
Přijímač: tisíce korun
Servo (motorek s převody pro ovládání kormidel letadla): stovky až tisíce korun
Nabíječka: tisíce korun
Baterky: stovky až tisíce korun

Na pilota modelu, který stojí nohama pevně na zemi, nepůsobí žádné přetížení a má v každém okamžiku dokonalý přehled o poloze stroje ve vzduchu. "Řízení modelu je proto snazší než skutečné létání," dodává Marek. Takový vis na vrtuli prý dokáže předvést skoro každý pokročilý modelář, zatímco v reálu to dokážou jen ti nejlepší piloti.

Kopaný výkrut ze země na zem je ale figura tak náročná na rychlost ovládání, že ji má v ruce jen pár našich akrobatických modelářů. "Musíte přidat plyn, hned ho stáhnout a přitom stejným kniplem pohnout křidélky, zároveň druhým kniplem vychýlit výškovku a směrovku," popisuje Marek sekvenci potřebných pohybů, které dohromady nezaberou ani půl sekundy, přitom však donutí udělat letadlo otočku kolem podélné osy těsně nad zemí.

Marek Plichta létá s modely od tří let. Sklízí úspěchy na domácích i zahraničních soutěžích a létání ho dnes stojí na tři sta tisíc korun ročně.

"To, co Marek občas předvádí, téměř porušuje fyzikální zákony," komentuje obdivně výkony svého syna Vladislav Plichta, který Marka k modelařině už v raném dětství přivedl.

"Na přemýšlení není za letu čas," dodává Marek.

Automatická reakce je základ

Jednou z nejmladších a pro diváky nejatraktivnějších disciplín v akrobacii modelů je Aeromuzikál. Pilot při něm předvádí sestavu vymyšlenou přímo na hudbu, a to jak povinnou, tak volnou, aby dokázal, co vše se svým letadlem dokáže.

K vidění jsou tak všechny myslitelné obraty kolem všech tří os, tedy skutečné 3D létání. "Figury se přitom musí stihnout rychle a přesně v rytmu hudby," vysvětluje Marek.

Marek Plichta létá s modely od tří let. Sklízí úspěchy na domácích i zahraničních soutěžích a létání ho dnes stojí na tři sta tisíc korun ročně.

Aeromuzikál se dá letět jak s velkými modely venku, tak s menšími v hale. Tam se také létají další disciplíny: hromadný slalom kolem pylonů a Air Race, let na dráze mezi pylony vymyšlené přímo na místě. Venku se pak závodí v přesné akrobacii.

Doufáte-li tajně, že se jednou na některém takovém závodě ukážete, vězte, že kromě spousty peněz za stále lepší modely vás to bude stát i nekonečné hodiny tréninku. Musíte si totiž zautomatizovat reakce rukou na vysílači podle chování letadla na nebi. "Na nějaké přemýšlení, čím jak pohnout, není čas," varuje Marek, který sám trénuje skoro každý den.

Slovníček

RC: radio control – rádiové řízení

Rádiem řízený akrobatický model (kategorie F3A): model o maximálním rozpětí a délce 2 metry, maximální hmotnosti bez paliva 5 kg, s jakýmkoli vhodným pohonem (elektromotor nebo spalovací motor)

Výkrut: otočka o 360° kolem podélné osy letounu

Přemet čili "loping": kruh opsaný ve svislé rovině

Kopaný výkrut: viz výkrut, jen s tím rozdílem, že díky použití směrovky a výškovky dojde nejen k rotaci kolem podélné osy, ale také k vychýlení kolem zbylých dvou os, při správném kopaném výkrutu se na nosných plochách "utrhnou" proudnice a dojde k tzv. autorotačnímu obratu

Vis na vrtuli: stoj na místě ocasem těsně nad zemí, vrtulí vzhůru a podélnou osou kolmo k zemi

EPP (extrudovaný polypropylén): jakoby "gumový " polystyren, který se po zmačknutí vrací do původního tvaru a při výjimečném zlomení se z něj nevydrolují jednotlivé kuličky, takže jej lze jednoduše znovu slepit sekundovým lepidlem

"Mladá generace má výhodu, že si prostřednictvím počítačových her už od dětství pěstuje schopnost velmi rychle reagovat prsty na to, co vidí," stýská si Markův otec, který sice létá s modely už od roku 1976, přesto ale nezvládne zaletět takovou akrobacii jako jeho syn.

Marek Plichta létá s modely od tří let. Sklízí úspěchy na domácích i zahraničních soutěžích a létání ho dnes stojí na tři sta tisíc korun ročně.

Kromě toho mají dnes mladí podle něj k dispozici i spolehlivou a výkonnější techniku, takže mohou létat bez zábran. "Když už se jim občas něco rozbije, náhrada modelu je jen otázkou peněz, nikoli měsíců shánění a vyrábění jako dřív," porovnává pan Plichta své skromné začátky se současností.

Simulátory i nerozbitné modely pro zelenáče

K dispozici je dnes navíc i skvělá tréninková pomůcka, počítačové simulátory, na nichž můžete cvičit své reakce, aniž byste něco rozbili. Ještě než vyrazíte naostro na louku, nacvičíte si pilotáž konkrétního modelu, s nímž budete létat, v klidu doma.

Pro skutečné létání na ven pak pro začátek Marek doporučuje cvičné modely z extrudovaného polypropylenu (EPP) s elektromotorem a rozpětím okolo jednoho metru. "Na tom by měl pilot dostat do ruky základní letové prvky – rovný let, zatáčku a vybírání pádu, a to ideálně pod dohledem zkušeného instruktora," radí Marek.

Případná poškození po nezdařených přistáních se dají u modelů z takových materiálů poměrně snadno a rychle opravit sekundovým lepidlem. Pokud je časem přece jen definitivně zdemolujete, nevyjde vás to tak draho, jako kdybyste začali rovnou s laminátovým modelem. Jejich cena se pohybuje už od pár tisíc.

Marek Plichta létá s modely od tří let. Sklízí úspěchy na domácích i zahraničních soutěžích a létání ho dnes stojí na tři sta tisíc korun ročně.

Pokud si nepořídíte rovnou hotový model, ale "stavebnici", je dobré nechat si napoprvé poradit s jejím sestavováním od zkušenějšího kolegy nebo si ho rovnou nechat sestavit na zakázku od ostříleného modeláře. A jestli žádného neznáte, není nic jednoduššího než se za pěkného počasí vypravit na nejbližší modelářské letiště.

Závodníci utratí ročně statisíce

Počítejte však s tím, že jak vaše letecké zkušenosti porostou a začnete provádět první akrobatické figury, zjistíte, že vám už začátečnické modely nestačí. Budete se rozhlížet po dražších materiálech a výkonnějších motorech a jejich sestavování a létání s nimi budete věnovat stále více a více času i peněz.

"Ročně mě, teda spíš dědu, stojí létání kolem tří set tisíc korun," upozorňuje Marek, že když to budete chtít v tomto sportu někam dotáhnout, není to zrovna levná záležitost.

Marek Plichta (nar. 1995)

Marek Plichta létá s modely od tří let. Sklízí úspěchy na domácích i zahraničních soutěžích a létání ho dnes stojí na tři sta tisíc korun ročně.Létat začal v necelých 3 letech s třímetrovým modelem větroně, který byl třikrát větší než on sám.

Tenkrát mu ještě otec musel napovídat při řízení "knipl od výškovky, nebo k výškovce", protože Marek nevěděl, kde je pravá a kde levá.

V pěti letech už měl Marek ale jasno minimálně v tom, že nejvíc ho baví akrobacie. Již tenkrát dokázal zaletět složitější figury než jeho otec.

Ve svých čtrnácti už posbíral všechny zlaté na národních a něco i na mezinárodních akrobatických soutěžích v hale. Proto už loni přestoupil do mezinárodní venkovní kategorie F3A, kde se zatím drží kolem sedmého místa. Ve své nejoblíbenější disciplíně Aeromuzikál byl loni dokonce šestý na World Air Games 2009 v Turíně (v hale).

Více na www.marekplichta.eu

letecké modelářství v ČR

V současnosti je v Klubu leteckých modelářů ČR organizováno celkem 5 215 leteckých modelářů, neorganizovaných je u nás podle předsedy Svazu modelářů ČR Mgr. Miroslava Navrátila zhruba padesát až šedesát tisíc.

Největší úspěchy českých pilotů v aeromuzikálu:
4. místo Jana Špatného na WAG 2009 v Turíně v kategorii F6A (venkovní aeromuzikál)
6. místo Marka Plichty na WAG 2009 v Turíně v kategorii F6B (halový aeromuzikál)
6. místo Marka Plichty na otevřeném halovém mistrovství Německa 2009 v kategorii F6B (halový aeromuzikál)
4. místo družstva na MS v Německu v kategorii F3D (rychlostní závody kolem pylonů)

Autoři: ,

Nejčtenější

Vyzývavá krása. Nejhezčí MOgirl roku 2018 volte do konce ledna

Zvolte MOgirl, která vás okouzlila v roce 2018

Je mezi nimi striptérka i zdravotní sestra, jsou extrovertní i samotářské, v mnoha ohledech však především své. Slečny...

Náš bůh měl 24 druhů letadel, zaznělo na vědeckém kongresu v Indii

Z ohýbání vědy podle potřeb hinduistického nacionalismu viní kritici premiéra...

Newtonova teorie gravitace je mylná, její indická verze, pojmenovaná po tamním premiérovi, je dokonalá. Za objev...

Brzký sex pomůže navázat romantický vztah, tvrdí studie

Sexuální touha a žádostivost pár může postrčit k vážnému vztahu, soudí vědci.

Sexuální žádostivost a duševní blízkost jsou odlišné emoce, vývojové a společenské procesy je však propojily. Sex tak...

Extrémní gastronomie: nejdražší mořské okurky přijdou na 3 500 dolarů

Mořská okurka Apostichopus japonicus láká nejvíc.

Nevalná chuť, bizarní vzhled a ještě k tomu připočtěte fakt, že dýchají svým konečníkem. Přesto stojí stovky dolarů....

Vyhazovače dělám občas dál, adrenalin neškodí, říká MMA bojovník Martínek

Neporažený MMA fighter Michal Blackbeard Martínek

V zápasech organizace Oktagon je neporaženým šampionem těžké váhy. Začínal docela odzdola, místo rehabilitace...

Další z rubriky

Dlouhodobé cvičení zastaví stárnutí. Dejte si ho jako předsevzetí

Začnu pravidelně cvičit. Ideální novoroční předsevzetí

Pokud váháte, s jakým pozitivním plánem vyrazit do nového roku, zvolte cvičení. A pokud vám k němu schází důvod, měla...

Neznámé sporty: Dáme páku, vyhrňme si nohavice

Přetlačovaná vyžaduje silné palce, ale pevný musí být samozřejmě i střed těla.

Je to okrajový sport, který dokazuje, s jakou vášní lidé dokážou soutěžit v bizarních disciplínách. Přetlačovaná palci...

VIDEO: Nejbezpečnější skok. Letíte tunelem z výšky 4 000 metrů

Díky brýlím si člověk připadá, že letí k zemi.

Zažít seskok z letadla s padákem je lákavé, ale nebezpečné. Virtuální realita vám nabídne řešení, pocity jsou stejné,...

Najdete na iDNES.cz