VIDEO: Jak se na Vyšehradu staví ledová trať pro adrenalinový závod

aktualizováno 
Vzbuzuje obavy a respekt, ale je též neodolatelnou výzvou. Příkré ledové koryto, které pro letošní ročník Red Bull Crashed Ice vzniká na Vyšehradské skále, prověří umění bruslařských fanatiků na sto procent. Vyhrát ale nemusí největší "šílenec“, náročná jízda bude vyžadovat chladnou hlavu.

Red Bull Crashed Ice udělal z bruslení tak trochu gladiátorská klání. (Quebec 2008) | foto: Red Bull Crashed Ice

Adrenalinový závod Crashed Ice přitom není v Praze poprvé. Zavítal sem už v roce 2005, kdy jezdci prosvištěli z nádvoří Pražského hradu Nerudovou ulicí.

Letos se pořadatelé rozhodli pro změnu. V sobotu si tak dají odvážlivci dostaveníčko na Vyšehradské skále, aby se v plné hokejové výzbroji rozjeli korytem až šedesátikilometrovou rychlostí dolů.

Místa je málo, ale povedlo se

Samotný závod bude ale z pohledu organizátorů jen třešničkou na dortu. Klíčovým problémem pro ně bylo, jak se popasovat s lokalitou Vyšehradu – a respektovat, že jde o kulturní památku a pietní místo.

I proto se ostatně pořadatelé rozhodli, že se na rozdíl od roku 2005 budou prodávat vstupenky. "Nechtěli jsme, aby na závod přišlo 20 nebo 30 tisíc lidí a to místo zpustošili," říká Ivan Krákora z pořadatelského týmu Red Bull.

Ráz chráněné lokality a nedostatek místa byl největším oříškem zejména pro designéra tratě Jojo Pöelzla, který v Praze na přípravy osobně dohlíží.

Bezprostřední kontakt diváků s jezdci - a to je důvodem populárnosti Red Bull Crashed Ice. (Quebec 2008)

"O to víc jsem musel zohledňovat jak diváky, tak bezpečnost jezdců," říká.

Důležitým prvkem tratě je podle něj hned první zatáčka: "Její vnitřní strana je ostrá, s prudkým sjezdem, vnější strana má naopak menší náklon. Jezdci si tak budou muset hned na začátku vybrat, zda si zariskují, nebo jestli zvolí bezpečnější, pomalejší variantu."

Jojo Pöelzl se podílel na stavbě všech předchozích tratí Red Bull Crashed Ice, ovšem žádný univerzální mustr na svých štacích nedodržuje.

"Pořád uvažujeme, jak tratě vylepšit, jak změnit jejich prudkost, šířku či překážky. Každým rokem pracujeme na vývoji, aby byly agresivnější a extrémnější."

Koryto plné ledu

Při samotné stavbě se klade největší důraz na pevnost a soudržnost dráhy: trať nesmí za žádnou cenu vibrovat. Jejím základem je dřevěná konstrukce, na kterou se postupně připevňují dřevěné desky. Ty se následně pokryjí gumovými pásy a na nich se začne s pomocí glykolu a vody připravovat led.

Na jeho výrobu se spotřebuje přes 20 tisíc litrů vody, výsledná výška ledu je po pěti dnech zamrazování zhruba 20 centimetrů.

Vyšehradská trať měří 365,4 metru, její průměrná šířka je 5 metrů, přičemž nejužší místo má pouhé tři metry: tam pojedou jezdci skutečně tělo na tělo.

Největší atrakcí závodu je však startovní rampa, která svou výškou přesahuje hradby. Její počáteční sklon je 30 stupňů, závodníky tak dostanou do patřičného tempa. Pak už je bude čekat "jen" 12 překážek.

Závodem ale pro pořadatele nic nekončí, musejí konstrukci opět rozebrat.

O pády není nouze. Ani o takhle nebezpečné. (Quebec 2007)

Podle designéra je stavba tak finančně náročná, že se montéři budou snažit co nejvíce materiálu, včetně ledu, přemístit do dalšího místa konání Red Bull Crashed Ice. Tím bude švýcarské Lausanne.

"V hlavě to musíš mít v pořádku"

Pražského závodu se opět zúčastní i dvojnásobný mistr světa a dvojnásobný vítěz Světového poháru ve fourcrossu Michal Prokop, který ho bere jako vhodný doplněk zimní přípravy.

"Je to super nápad, hrozně mi to připomíná sport, který dělám, jen mám prostě místo kola brusle."

Největší výzvou budou na trati podle Prokopa skoky.

"Na téhle dráze je jich opravdu dost, ale díky nim to bude hodně atraktivní. Asi se nebude rozhodovat hned po startu a závod bude o to zajímavější. Letošní trať se mi líbí, hlavně jsem rád, že není tak dlouhá jako v Quebecu loni, protože to bylo nad moje síly," směje se šampion.

Zhluboka se nadechnout... a rozhodně nezavírat oči. (Praha 2005)

Mezi velké favority závodu bude kromě něj určitě patřit i Lukáš Fiala, který se podniku Red Bull Crashed Ice zúčastnil už několikrát, naposled před 14 dny právě v Quebecu. Jen kvůli zranění skončil v malém finále.

A co rozhodne podle jeho názoru?

"Hlavně to musíš mít v hlavě v pořádku, nebýt jenom blázen. I když to vypadá, že to sjede rychleji ten, kdo je větší šílenec, je to jenom zdání. Je nutné přemýšlet, jak předjíždět a jak tu trať celkově vůbec jet."

Mezi jezdci se letos objeví hodně zvučných jmen, na start se připravují olympijští vítězové Dominik Hašek, Martin Straka a Aleš Valenta.

Potřetí pojede i hudebník Michal Dvořák, zkusit štěstí přijde Martin Dejdar a pořadatelé slibují dalších deset známých osobností.

Samotného závodu se zúčastní 60 závodníků z Česka a skoro stejný počet ze zahraničí, včetně Slovenska, Kanady, Turecka, Maďarska či Itálie.

Střemhlav dolů ledovým korytem

Otcem závodu je rakouský fotograf a novinář Stefan Aufschnaiter. První ročník se uskutečnil v roce 2001 ve švédské metropoli Stockholm, o rok později v rakouském Klagenfurtu a následně v americké Minnesotě.

Rok 2004 znamenal pro závod výrazný posun na východ až do ruské Moskvy, ovšem budoucnost této série významně ovlivnila i pražská zastávka v roce 2005: závody se definitivně přesunuly do center měst. A mezi pravidelnými účastníky se začali objevovat i čeští zástupci.

Letošní ročník zahrnuje kromě Prahy i města jako Quebec, Helsinky, Lausanne, Davos a Pittsburgh.

Autoři: ,

Nejčtenější

VIDEO: Daniel se živí jako nahý uklízeč. Nabídky se mu jen hrnou

Ne, Daniel studem opravdu netrpí.

Nejprve to prohodil jako žert. Pak se šestadvacetiletý zedník zamyslel a řekl si, že to zkusí. Potom vešel Daniel...

Lepší erekce i sex: milostný prožitek zintenzivní technika mindfulness

Jde o hlavu. Vyplatí se ji neztratit ani v ložnici, tvrdí zastánci praktiky...

Neustálé posuzování se, úzkost z toho, že podám špatný výkon, závazek skončit hrátky orgasmem, ale též stud za svoje...

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

VIDEO: Sexy česká trenérka amerických hokejistů uvedla zápas hymnou

Sexy Češka je nejen zpěvačka a tanečnice, ale i trenérka amerického hokejového...

V americké profesionální Federální hokejové lize kondičně trénuje tým Carolina Thunderbirds, šest zápasů ho však řídila...

Další z rubriky

VIDEO: Kung fu korida. Číňané soupeří s býky holýma rukama

Muž proti býkovi. Důležitá je výbušná síla, říkají čínští bojovníci.

Člověk beze zbraní versus mohutné čtyřsetkilogramové monstrum s rohy a kopyty, zosobnění síly a energie. Čínská korida...

VIDEO: Souboj s vlnami. Takto Češi ovládli mistrovství světa v raftingu

MS Rafting

Ukázali světu, kdo je nejlepší. Čeští reprezentanti v raftingu získali v listopadu na mistrovství světa v Argentině...

Neznámé sporty: florentský fotbal spojuje MMA, fotbal a ragby

Někteří hráči se za celý zápas vůbec nedotknou míče, jejich úkolem je se jen...

Brutálnější a násilnější verzi fotbalu na světě nenajdete. Florentský fotbal má kořeny i v tréninku gladiátorů a v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz