VIDEO: Co vše se dá dělat na kole

  17:00aktualizováno  17:00
V mnoha ohledech byl revoluční - hlavně proto, že kvůli němu vyrostl na sjezdovce Kozí pláň největší závodní park, jaký kdy v Česku byl. Ale též proto, že znovu spojil biking s přírodou, z níž vlastně vyšel. Letošní ročník podniku Horsefeathers Kozzy Style voněl dřevem a posunul slopestyle na horských kolech o pár levelů dál.

Horsefeathers Kozzy Style 2008

Adrenalinové sporty přitahují pozornost stále širší veřejnosti a slopestyle na horských kolech není výjimkou. V Česku měl svou premiéru před čtyřmi lety a nebylo to nikde jinde než právě v jižních Čechách na sjezdovce Kozí pláň. Od názvu sjezdovky dostal také celý závod své jméno – Horsefeathers Kozzy Style.

Od svého začátku akce vsadila na těsné propojení s přírodou a na náročné překážky, s nimiž se závodníci musejí utkat. Které patřily k těm nejobtížnějším letos?

Na samotném začátku tratě vyrostl hned šestimetrový drop, za kterým následovala překážka typu step-up to step-down, tedy náskok na zhruba čtyřmetrový stůl a seskok z něj.

Stejně jako šestimetrový drop, tak i step-up to step-down měly vedle sebe menší varianty, které vesměs nabízely více možností pro náročnější triky, které je velice těžké odjet z tak velkých výšek čistě.

Horsefeathers Kozzy Style 2008

V prostřední části tratě bylo možné překážky mezi sebou kombinovat mnoha způsoby. K dispozici byl dvanáctimetrový a devítimetrový gap, dvojitý step-up to step-down, quater, obrovský wallride s třímetrovým dropem, funbox, další wallride opět s přistavenou lávkou a dropem.

Za touto motanicí měl rider před sebou ještě tři dirty, přičemž ten první měl k sobě ještě přistavený starý pásák ruské výroby s příznačným názvem Stalinec.

Tři dny plné triků a zábavy

Samotný závod byl rozdělen do dvou víkendových dnů 5. a 6. července. Celá akce ovšem odstartovala již v pátek dopoledne oficiálním otevřením parku pro trénink. Celý den si rideři trať najížděli a hledali optimální kombinaci překážek, na které měli poté předvést své nejlepší triky.

Páteční večer v parku připravili organizátoři na velkém wallridu letní kino, kde se celý večer promítala bike videa, popíjelo se a vesele klábosilo.

Sobota patřila open kvalifikaci, do které se mohl přihlásit kdokoliv, kdo našel dost odvahy pustit se na svém biku do největšího závodního parku ve střední Evropě. Nakonec se na start postavilo více než 70 riderů nejen z Čech, ale i z Polska nebo Slovenska.

Open kvalifikace se jela na jednu jízdu, ve které měl rider možnost ukázat, že si zaslouží postup do nedělních finálových jízd.

Horsefeathers Kozzy Style 2008

Porota, v níž zasedli Michal Maroši, Viktor Plas, Víťa Kučera, Štěpán Herink a Filip Švrček, do nich vybrala jedenáct nejlepších, poté se všichni mohli věnovat kapelám a party, která trvala do pozdních ranních hodin.

V neděli se jedenáctka vybraných riderů střetla s patnácti pozvanými profesionály. Ze všech porota po dvou jízdách vybrala deset finalistů, k nimž přihodila ještě tři ridery na divokou kartu.

Obě finálové jízdy se jely ve znamení vyhrocených triků a za podpory početného davu diváků.

Třetí místo si za své extrémně protažené superman seatgraby, 360 nosedive a tailwhipy na prvních dvou překážkách tratě vybojoval Honza Toth.

Tomáš Zejda díky tailwhipům, superman tailwhypům a double whipům nakonec dosáhl na stříbrnou medaili, všechny pak přebil Honza Netrval, který z pětimetrového dropu vyslal 360, na step-up to step-down backflip, na prvním dirtu cancan, na druhém 360 a na posledním superman seatgrab indian air.

Získal první místo a téměř polovinu z celkových prize money ve výši 30 tisíc korun. Gratulací se mu dostalo fakt zaslouženě: všechny triky odjel neskutečně čistě!


Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Daniel se živí jako nahý uklízeč. Nabídky se mu jen hrnou

Ne, Daniel studem opravdu netrpí.

Nejprve to prohodil jako žert. Pak se šestadvacetiletý zedník zamyslel a řekl si, že to zkusí. Potom vešel Daniel...

Lepší erekce i sex: milostný prožitek zintenzivní technika mindfulness

Jde o hlavu. Vyplatí se ji neztratit ani v ložnici, tvrdí zastánci praktiky...

Neustálé posuzování se, úzkost z toho, že podám špatný výkon, závazek skončit hrátky orgasmem, ale též stud za svoje...

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

Milionový byznys s ledem: podnikatel ho vozil přes půl světa do Indie

Transportovat po moři led do Indie byla trefa, která panu Tudorovi vyšla.

Tropická vedra v koloniální Indii vyvolávala v Britech víc než jen stesk po domově. Za trochu osvěžujícího chladu nebo...

Další z rubriky

VIDEO: Kung fu korida. Číňané soupeří s býky holýma rukama

Muž proti býkovi. Důležitá je výbušná síla, říkají čínští bojovníci.

Člověk beze zbraní versus mohutné čtyřsetkilogramové monstrum s rohy a kopyty, zosobnění síly a energie. Čínská korida...

SMLSALOVINY roku: nevěstinec s pannami, potok pod Prahou a osud plastů

Videa roku: Reportér Matěj Smlsal v pořadu Smlsaloviny testoval nevěstinec se...

Testoval nevěstinec se silikonovými pannami, prošel Motolský potok ukrytý v pražském podzemí. Ukázal, co se děje s...

Neznámé sporty: naolejovaní turečtí gladiátoři jsou oslavou síly

Technika je důležitá, ale sílu musejí mít zápasníci nepředstavitelnou.

Mužnější podívanou si lze představit jen stěží. Je to grandiózní. Desítky bojovníků zápasí pod širým nebem, sluneční...

Najdete na iDNES.cz