Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. ledna 2022 Vladislav

Univerzální válečník je kurz, na němž jsem nahlédl za své limity

Fyzické i psychické vypětí až ke zvracení, spánková deprivace, zima, hlad, stres. Rány ze samopalu místo alarmu, kopání do dveří. Ledová voda, střelba. Kurz Univerzální válečník není pro teatrální drsňáky. Spíš pro ty, kdo umí podržet partu. Dokončil jsem ho, ale dal mi neskutečně zabrat.

Toto nebyl jeden z kurzů přežití, které jsou jen zážitkovou aktivitou a na nichž učí outdooroví nadšenci. Instruktoři měli zatraceně silné zkušenosti ze zahraničních misí. | foto: archiv Andreje Štuka

Je podzimní čtvrtek, šest hodin ráno. Chlad zalézá pod kůži a náladě nepřidá ani nepříjemné mrholení. Za dvě a půl hodiny mám stát na shromaždišti kdesi v lesích. Tam začne jeden z nejtěžších kurzů pro civilisty v Evropě nazvaný Univerzální válečník. Těším se a obávám zároveň.

Podle instrukcí měl být bágl napěchovaný spacákem, karimatkou, alespoň dvojím oblečením, ale také taktickými rukavicemi a brýlemi. O jídle ani zmínka. Považoval jsem to za chyták a nakoupil energetické tyčinky a sušené maso. Až pak se ukázalo, že jsem si nákup mohl ušetřit.

„Co tady děláš?“ s úšklebkem prohodí o hlavu větší chlápek, vybavený jako do války v Sýrii. Pod mostem u pidivesničky nedaleko Plzně se nás zatím sešlo pět. Většina z mých společníků očividně tráví většinu času v posilovně a v army shopech.

Fotogalerie

Za chvíli přicházejí i zbylí účastníci kurzu. Oddechuju si. Tihle kluci už konečně nevypadají, jako by zrovna slanili v Mogadišu z Black Hawku. Nakonec je nás osm.

Přichází šéf kurzu Miroslav Pasterčík, který v ozbrojených složkách něco znamená. Asi nejhorší věc, která by mohla nastat, by byla uječená buzerace. Už na vojně mě iritovala, teď v téměř čtyřiceti bych ji asi nerozdýchal. Ale Míra nebyl z těch, který by ječel. Ani nikdo další z instruktorského týmu. Ostatně, nebylo to ani potřeba.

Stejně to nedokončíte

Po dvouhodinové tůře přicházíme na lesní mýtinu. Čekají nás všichni instruktoři a dostáváme čísla jako na přespolním běhu. Odteď nemám jméno, jsem prostě dvanáctka. Každý z nás vyfasuje zaslepený samopal vzor 58, 300 nábojů a igelitový pytel. „Naházejte sem všechny věci, hodinky, telefony, jídlo, a kdo kouří, tak i cigarety,“ zněl jasný pokyn. Přišli jsme o všechny berličky, které by se v tak demotivujícím mrholícím hnusu dost hodily.

Naši morálku však snižovalo na minimum nejen mrholení. Na kolena ji dostala i Mírova památná věta: „Všechno, co potřebujete, buď dostanete, nebo to vlastně nepotřebujete. A já vám říkám, že to stejně nikdo z vás nedá.“

Začíná pochod od bodu k bodu. Když jsme dorazili na určené místo, dostali jsme buď další mapu, nebo pokyny, kam máme dojít. Jeden z úkolů byl například tichý přesun v lesích, kde si každý hlídá svou část perimetru. První tři hodiny to docela šlo. Jen kdyby pořád nepršelo a nebyla tak vlezlá kosa. Nejzásadnějším společníkem se nám po celou dobu stala naše útočná puška. Kdybychom ji někde byť na chvíli nechali ležet bez dozoru, znamenalo by to okamžité vyloučení.

Jídlo, pivo, teplo a procitnutí

Přicházíme k rybníku. Mrholení od rána přidalo na intenzitě. „Svléknout se, vzít zbraň a tamhle doplavat,“ zní rozkaz. Našlapuju do příšerné ledárny a než stačím udělat další krok, ujede mi na kluzkém kameni noha. Zajedu pod špinavou vodu i se svým samopalem. Drkotají mi zuby, ale po chvíli si na chlad zvykám. Přeplavu část rybníka, vylézám z vody a běžím se ke svým věcem rychle obléct. Začíná počítání. Jeden z nás se obléká pomalu. Odnášíme to všichni dvaceti kliky.

Přicházejí další pochody a další zkoušky. Tlačíme terénní auto. Nosíme raněného na nosítkách. Zrychleně se přesouváme poloběhem na další a další stanoviště. Bez jídla, s minimem vody. Jeden z nás to vzdává. Fyzicky vyčerpaní a vymrzlí se v podvečer doplahočíme na základnu. „Tady můžete dneska v noci spát,“ ukazuje nám vyhřátý pokoj s čistě povlečenou postelí Míra. „Dáte si sprchu, dole vás čeká teplá večeře a studený pivo. Má to jen jednu podmínku. Odevzdáte číslo a zbraň a tím jste skončili.“

Univerzální válečník

Univerzální válečník je soubor znalostí, speciálních dovedností, střelecké a taktické přípravy, záchrany života, ale hlavně plnění úkolů pod neskutečným fyzickým a psychickým vypětím po 96 hodin. Úspěšný absolvent získá certifikát, který pro budoucího zaměstnavatele zaručuje, že se jde o skutečného bojovníka, profesionála, který je prověřen tím nejdrsnějším způsobem. V neposlední řadě je kurz určen pro samotné bojovníky, kteří takto poznají, jak se chovají za hranou svých možností.

Smutně omrkneme ten neskutečný luxus a následujeme Míru na fyzický trénink. Čeká na nás chlápek, kterého kvůli tréninkové brutalitě brzy nenazveme jinak než Psycho. Sebeobrana zdaleka nevypadá jako ta v klasických gymech. Kope a mlátí se s kontaktem, tahají se kola od traktoru, klikuje se a skáčou panáky do úmoru.

Po hodině a půl přemlouváme bolavá těla k běhu na ubikaci. Žádné vyhřáté pelechy, čeká nás studený plechový hangár. Je tma a zima. Jsme promočení na kost. V hangáru není světlo a samozřejmě žádné topení ani postele. Steleme si na betonové zemi na uzoučkých rohožích a dostáváme jídlo, které by nezasytilo ani batole. Na dně kastrolu se schovává miniporce guláše. Každému připadne šest lžic a třetina krajíce chleba.

Rány ze samopalu jako budíček

V břiše nám kručí pořád. Klepeme se zimou, ale přesto nám těžknou víčka a těšíme se na spánek. Těšíme se zbytečně. „Vstávat a běžíme,“ zavelí Míra. Ozývají se první obavy. Další hodinu s Psychem už nedám, říkám si. A to za námi ještě není ani čtyřiadvacet hodin.

Končíme v učebně, kde nám Míra recituje ruskou básničku o osvobození 9. května. Zapisujeme si ji a dostáváme rozkaz naučit se ji zpaměti. Vyčerpané mozky pěchujeme slovy a jdeme si konečně lehnout. Nohy máme bolavé a nateklé. Šestnáct hodin neustálého šlapání a běhání si už slušně vybírá svou daň. Padáme na rohože a s obavou, co nás zase čeká v příštích hodinách, vyčerpaně usínáme.

Ne na dlouho. Po dvou hodinách nás probouzí střelba ze samopalu a kopání do hangárových dveří. Každý dostal svůj úsek základny, který musel hodinu střežit. Pak jsme zase mohli na chvíli usnout. Jen ale člověk zavře oči, přijdou zase kopance do dveří. „Všechno si sbalte, jděte ke dva kilometry vzdálenému lesu a pak se vraťte na základnu. Když úkol splníte, můžete jít spát. A asi jste si všimli, že je vás zase o jednoho méně,” zavelel Míra. Už je nás jen šest.

Otupěle se vydáváme k lesu. Tam však zjišťujeme, že na nás nikdo nečeká. Těžko říct, zda jsme úkol splnili. S obavami se vracíme zpět. Nevíme, jestli můžeme jít do hangáru spát. Rozhodujeme se proto čekat venku na malém betonovém buzerplace. Nemrholí, teď přímo prší. Teplota klesla k nule. Po nějaké době vytahujeme spacáky z báglu a snažíme se jimi zahřát a zároveň schovat před deštěm.

Svítá. Přichází Míra a překvapeně pronese: „Ty vole, co tady děláte?“ Posílá nás se aspoň trochu prospat do hangáru. Udiveně zjišťujeme, že už jsme jen tři. Všichni ostatní to vzdali ani ne po čtyřiadvaceti hodinách. Jen vydržet, říkám si v duchu a během pikosekundy usínám.

Došlo i na zvracení z vyčerpání

Zase se rozrážejí dveře a hangárem opět otřásá střelba ze samopalu. Začíná druhý den kurzu. Jsme vyčerpaní. Chytají nás takové křeče do nohou, že stěží vstaneme. Jeden z nás dokonce dostává magnéziovou injekci. Ale nevzdáváme to. Kdyby však aspoň bylo teplo. Jenže opět mrholí a propocené hadry nás nemají šanci zahřát.

„Máte novýho instruktora na sebeobranu, jmenuje se Jára,“ sděluje nám novinku Míra. Považujeme ji za radostnou, konečně se zbavíme Psycha, mrkáme na sebe. Někdo se jménem Jára přece nemůže být nelida. A taky že jo. Jára je sympaťák od pohledu. Žádné osvalené hovado, je to šlachovitý rozesmátý týpek. Jenže zdání klame.

Depresivní a stresující byly i kulisy.

Důležitá je vzájemná pomoc, solidarita, kolektivní duch.

„Kde vás tohle naučili? V nějakým tom vyvoněnym fitku, že jo?“ kroutí Jára hlavou nad našimi dřepy a zadává další úkol. Máme vzít obušek a třískat jím do velké pneumatiky. A to tak silně, aby z ní začaly létat kusy gumy. „To snad ne. Vy u toho hekáte jako u porna, když se ještě nem...,“ chechtá se a dodává: „Musíte v sobě najít agresivitu a mlátit tak, jako by to měl být váš poslední úder.”

A ukazuje, že to jde. A taky co v něm je. Mimika sympaťáka se ve vteřině mění, řeže do pneumatiky jako řezník, barbar, maniak. Psycho byl proti němu hodný méďa. Máme tak náročné fyzické tréninky, že dojde i na zvracení.

Parta, co se podrží

Zbylé tři dny jsme kromě brutálně vyčerpávajících tréninků sebeobrany také dost stříleli. Jak z krátkých, tak z dlouhých zbraní. Na střelnici na různé druhy terčů, ale i v baráku, kde jsme postupně získávali zkušenosti, jak v týmu čistit prostor. Co dělat, abychom si nepřekáželi, ale naopak pomáhali. Učili jsme se i střílet nad ránem ve stresu a spánkové deprivaci.

Plazili se v houštinách, sami si píchali injekce, slaňovali z věže a plavili se na člunu. Poslední den už jsme běhali jako hodně neschopní roboti. A korunu tomu ještě vždycky dodalo intelektuální okénko. Recitování oné básně, kterou jsme se museli první den nadrtit.

Vzdát jsme to chtěli všichni tři několikrát. Ale vždycky jsme se podrželi. Moje výhoda byla, že jsem zvyklý na ledacos ze zemí, kam jezdím točit, z Afghánistánu, Iráku, pásma Gazy, Demokratické republiky Kongo.

Ale i mě museli kluci podržet. Zimou a fyzickým vypětím jsem nedokázal trefit pravé oko figuríny. Kdyby se z nás nestal tým, možná bych skončil. Jenže chlapi se za mě postavili a fyzický trest dali se mnou. Bez pípnutí. S naprostou samozřejmostí.

A o to tu šlo nejvíc. Nefungovat jako nafoukaný egomaniak, ale jako parta, která jednoduše dokáže mnohem víc.

Autor:
  • Nejčtenější

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Už víme, která část mozku je propojena s klitorisem. Vědci zdolali výzvu

Byla to velká neznámá. Zatímco odpověď na otázku, kam se v mozku otiskují reakce penisu, již vědci znali, kam míří...

Za pachateli jsme jezdili do basy. Zpětná vazba je neocenitelná, říká Josef Mareš

Premium Býval elitním vyšetřovatelem, šéfem 1. oddělení, tedy pražské mordparty. Po 29 letech služby však Josef Mareš, tak...

Kostlivec šňupající z poprsí byl zlý nápad, kála se žena

Než ono dílko předvedla, několikrát se ujistila, zda jsou mistři tatéři pořadu Tattoo Fixers Extreme připraveni na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hentai i romantika. Server shrnul, co vládlo pornu v roce 2021

Jeho trendy často odrážejí, čím žijí konzumenti porna, ale leckdy i to, co se odehrává ve společnosti. I proto mu v...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

VIDEA ROKU 2021: Matěj Smlsal i tělesné modifikace Černého mimozemšťana

Bylo jich 199 a leckteré reportáže autora opravdu prověřily. Reportér Matěj Smlsal podstupoval výzvy fyzické i...

Pomsta sekerou. Žena po útoku žárlivce ztratila půl litru krve

Premium Z kohoutku crčela voda. Díval se, jak stéká přes jeho ruce a na dně umyvadla se barví dorůžova. Na podlaze koupelny se...

Neznámé sporty: K japonskému koulování patří helmy a barikády

Vyžaduje rychlost, přesnost zásahů, týmovou koordinaci a taktiku, ale též dodržování pravidel a standardizované sněhové...

Jak dostát předsevzetí. Odměňujte se, nevynechejte dva tréninky po sobě

Vynést hrdě předsevzetí, najít tělocvičnu, upsat se ke cvičení, dokonce vyrazit na první trénink je docela snadné....

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...