„Nikdy, nikdy neurčujte hranice toho, co zvládnu udělat. Protože pokaždé dokážu, že se pletete.“ Onen výrok britského siláka s přezdívkou The Beast, tedy Bestie, Monstrum, nepředstírá přílišnou skromnost ani pokoru. Ovšem oprávněně. Eddie Hall byl držitelem titulu nejsilnějšího muže planety, nese na kontě rekord v mrtvém tahu – zvládl rovných pět set kilogramů. Jeho bench press se pyšnil třemi stovkami kil. Jeho rekordní axle press, enormně náročné přemístění činky s tlustou osou na hrudník a odtud nad hlavu, obnášel 216 kilogramů.
Výkony siláka, který nyní od strongmanských disciplín pokračuje k MMA, jsou nezapomenutelné. Úctyhodné. I proto se věda rozhodla, že prověří jeho svalovou konstituci. Aby zjistila tajemství jeho síly, ale též proto, že detekce zdroje síly pana Monstra může napovědět, na co se zaměřit, i trenérům, odborníkům, tvůrcům cvičebních programů.
Pozvala proto Halla na Univerzitu Loughborough k sérii testů, včetně izometrických, a měření, i s pomocí magnetické rezonance. Výsledky nato výzkumný tým porovnal s daty dvou stovek lidí, vzorek přitom obsáhl nejpestřejší složení. Byli mezi nimi jak extrémně silní sportovci na Hallově úrovni, tak běžně tělesně aktivní i slabí. Výzkum zajímalo, v čem bude spočívat odlišnost, specifičnost svalové konstituce pana Monstra, tedy vlastně tajemství jeho unikátní síly.
Zvedá železo, tančí. Dřív jsem měla metrák, říká holka, co ráda cvičí |
Autorský tým nezastíral, že přirozeně pokukoval po Hallových velkých svalech, očekával, že vysvětlení jeho silových schopností najde snad právě v nich. „Domnívali jsme se, že největší rozvoj prokážou velké svaly, které se zapojují do extenze kolene a kyčle,“ prozrazuje v listu The Telegraph Jonathan Folland,expert na neurosvalový výkon.
Nezastírá, že jeho tým analýza výsledků měření a testování usvědčila z omylu. Jedinečnost svalové výbavy pana Monstra byla docela jinde.