Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. října 2021 Šarlota, Zoja, Zoe

Olympiáda po indicku: bizarní výkony a nekonečné úřední tahanice

Leckteré výkony připomínají torturu, jsou bizarní a extrémně bolestivé. Pánové se mlátí do hrudníku kladivy, zvedají závaží na provazech připevněných k uším. K oné teatrálnosti si připočtěte soudní tahanice ohledně trápení býků i pozemků a máte indické vesnické „olympijské hry“ v Kila Raipur.

Indická olympiáda přeje kreativitě. Kolo? Cihly? Železné kvádry? Unést je ústy? Na uších? Na vousech? Dovoleno je vše. A sportovní propriety jsou vyráběné doslova na koleně. | foto: Profimedia.cz

Historie her se začala psát v roce 1933 a u jejího zrodu stál filantrop Inder Singh Grewal. Jeho idea byla vznešená, chtěl podpořit zdravého ducha ve zdravém těle, posunout vesnické hochy i muže k „dokonalosti“. Hry se konají zhruba patnáct kilometrů od města Ludhijána ve státě Paňdžáb.

Traktory, železné palice, cihly, hořící obruče. A býci

Třídennímu sportovnímu svátku se říká „venkovská olympiáda“, do Kila Raipur se na ni sjížděly desetitisíce diváků, při nejatraktivnějších disciplínách sedělo v publiku sto tisíc diváků.

Čekalo na ně menu, které tvořily tři chody. Zaprvé to byly sporty, které zrodila indická vesnice, zápas, kabadi, bojové umění gatka, vzpírání, přetahování se lanem. Zadruhé předvádění síly v podivuhodných disciplínách, mezi něž patřilo a stále patří například rozbíjení kamene na hrudníku ležícího borce, nastavování těla kolům jedoucího traktoru, zvedání těžkých předmětů za provaz připevněný k uším nebo vousům, ohýbání železných prutů.  Nakonec se do her vmísily i moderní sporty jako hokej, fotbal, atletické disciplíny.

Královnou všech soutěží a největší atrakcí však v Kila Raipur jsou býčí závody. Lépe řečeno byly. Dnes se totiž o ně samotné „závodí“ u soudů a místo biči se práská paragrafy. O souboje, při nichž se na trati utkávají býci plemene nagori táhnoucí dvoukolku, se totiž vede velký a vleklý spor. Má přitom velmi indickou příchuť, jeho součástí totiž není jen snaha střežit etické zacházení se zvířaty, ale též zájem o peníze, o které se závodilo, oportunistické politikaření a něco popletené nekompetentnosti.

Velký spor o býky: vždyť dostávají mandle a ghí

Umění gatka vzešlo z vražedných dovedností sikhů

Původně se umění gatka praktikovalo jen s dřevěnými tyčemi, později absorbovalo...

Vyrostlo uprostřed válek a šarvátek mezi sikhy, hinduisty a muslimy. Za britské nadvlády si ho však sikhští bojovníci museli předávat pokoutně a potají. V podzemí, mimo zraky kolonizátorů. Původ indického sportu gatka je dramatický a dobrodružný.

Předmět sporu je zcela zřejmě oprávněný. Lákavé finanční odměny pro vítěze vedly k případům, kdy majitelé býkům dávali povzbuzující látky, jezdci je mlátili tyčemi s hřeby. V roce 2012 proto organizace Gau Raksha Dal vystoupila s peticí za zákaz býčích závodů a o dva roky později na sto třech stránkách indický nejvyšší soud vyložil, proč k zákazu opravdu sáhl.

Po rozboru býčí anatomie soudní verdikt shrnul, že zvíře není k závodění uzpůsobeno. Olympiádu v Kila Raipur výslovně vůbec nezmiňuje, mluví o obdobných závodech v Tamilnádu a Maháráštře, pořadatelé se však i tak rozhodli klenotu svého turnaje zbavit. V roce 2014 tam býci závodili naposledy. A právě absencí největší atrakce vysvětlují pozorovatelé následný úpadek her.

„Publikum čítalo na dva a půl tisíce lidí, nesrovnatelně méně než desetitisíce, které se sem sjížděly odevšad každoročně dříve,“ popisoval raipurské hry v roce 2019 Amendeep Sandhu na serveru The Caravan. A velmi případně a bystře pokračoval: „Hry, které byly pojímány jako výkladní skříň paňdžábské slávy, se staly poukazem na současnou realitu onoho státu.“

Má tím na mysli, že olympiáda se stala dějištěm politikaření, iracionality a žabomyších sporů o půdu mezi organizátory a vesnicí Kila Raipur. V jistém smyslu je to vlastně Indie v kostce.

Majitelé býků samozřejmě jakékoli týrání popírali a věc se dostala až na nejvyšší úroveň, do hry se vložila paňdžábská vláda. „O krutosti vůči našim býčím sportovcům nejsou žádné zprávy a svými vlastníky jsou spíše hýčkáni,“ prohlásil například letos v lednu pro Indian Express tamní ministr sportu Gurmit Singh Sodhi a s citem pro lyrický detail upřesnil: „Dopřává se jim přepuštěné máslo ghí a mandle. Je o ně staráno jako o děti.“

Kabadi, asijská honěná, je pro drsňáky

Rozhodně to není sport pro jemné duše.

Nejpřípadněji lze kabadi popsat jako sofistikovanou hru na honěnou. Soupeřící týmy v ní okupují protilehlé poloviny hřiště a vysílají své „nájezdníky“, ovšem vždy po jednom, do soupeřova pole. Tam je úkolem útočníků dotknout se co nejvíc oponentů, aniž by se sám nechal uvěznit. Hráči, kteří jsou dotykem uvězněni, opouštějí hřiště, týmy se v nájezdech střídají.

Majitelé býků přísahají, že charakter jejich plemene nagori je velmi soutěživý a závodí rád. „Stejně jako máme mezi psy oříšky, kteří mají citlivý čenich, a honiče, máme mezi býky nosiče nákladů a ty, kteří běhají,“ líčil trojnásobný vítěz olympiády v Kila Raipur Jagjit Singh Jaggi, „naši býci nagori jsou známí svou hbitostí.“

Mysleli jsme, že to udělají ti druzí

Kdyby nešlo o etickou otázku, mělo by to komický rozměr. Zastánci býčích závodů již totiž mohli mít vyhráno, v roce 2012 se totiž před soud dostaly kromě žaloby ochránců i dva podněty obhájců závodů, organizací Malwa Doaba Bulls Welfare Association a Rural Hult Race and Welfare Association. Oba vsadily na formalismus a opíraly se o to, že závody v Kila Raipur nejsou ani výstavou, ani představením, tudíž nespadají pod zákon o předcházení krutosti. Soud jim dal za pravdu.

Když navzdory tomu nejvyšší soud závody zakázal, mohly se tedy stoupenci závodů ozvat s protestem a poukázat na předchozí rozhodnutí. Když se redaktor serveru The Caravan optal Nikku Grewala ze sdružení Grewal Sports Association, které olympiádu v Kila Raipur pořádá, proč toho nevyužili, funkcionář pravdu nezastíral a odpověděl docela otevřeně: „Bylo to prostě jen z lenosti. Mysleli jsme, že to udělá Malwa Doaba Bull Welfare Association. A oni si zase mysleli, že případ předložíme my. Neudělal to ani jeden.“ A dodal, že dnes, když vidí řídnoucí publikum, odnesli si ponaučení.

Ještě dříve se však poučily politické strany. V Kila Raipur se každoročně sjížděli politici, aby se předvedli jako muži z lidu. Jenže když mizí publikum, mizí i adresáti politické okázalosti. Předseda indického kongresu již do vesnice na turnaj nejezdí. A na hry zapomněl i významný ludhijánský politik HS Poolka ze strany Aam Aadmi Party.

Už se zdálo, že je vymalováno, když udělal ping pong mezi vládou a legislativci v únoru 2019 další obrat, zákonodárná úprava umožnila závodům na hry návrat.

Velká soudní olympiáda: žaloba proti žalobě, sdružení proti sdružení

Neznámé sporty

Jenže tím epopej vesnické olympiády neskončila, jen o býky již zdaleka nešlo. Další jednání celého představení mělo podobu sporů o stadion. Jejich ústřední postavou je plukovník Surinder Singh, který se prý v roce 1997 dověděl, že stadion pro hry užívá sdružení Grewal Sports Club neoprávněně. Věc dal k místnímu soudu, který v roce 2016 rozhodl, že sportovní klub na stadion opravdu nemá nárok. A mimochodem konstatoval, že jeho účetnictví, jimž protékaly ohromné částky, nikdy neprošlo žádným auditem.

Pin pong se od býků přesunul k pozemkové při, která poletovala od jednoho soudu k druhému, od plukovníkových žalob k žalobám sportovního sdružení a která znamenala bohatou potravu nejen pro stránky listu Hindustan TImes. Když milion epizod právní a úřední bitvy přeskočíme, můžeme rovnou vyzradit, že vítězem je pan plukovník. V únoru 2019 se stadionu zmocnil.

Není to však zatím on, kdo se smál naposledy. Když se letos pokoušel, jako předseda vlastní sportovní asociace Sports Society Patti Suhavia, hry uspořádat, policie a ludhijánské úřady mu nedala souhlas. Důvod? Námitky obyvatel Kila Raipur. Plukovník Singh však ví své. „Policie nám upřela povolení, protože jí předchozí organizátor her Grewal Sports Club namluvil, že by hry ohrozily pořádek,“ postěžoval si listu Hindustan Times. A uzavřená není tak docela ani kauza býčích závodů. Od soudů mají zelenou, plukovník chce však ochráncům zvířat vyjít vstříc a pro hry s nimi údajně nepočítá.

Autoři:
  • Nejčtenější

Vytetovanou trofej z hospodského tahu chci pryč, žádal mladík

V opilosti mu to přišlo velmi povedené, i po vystřízlivění to viděl jako vtipný nápad. Když mu však došlo, že...

Proměna Jakuba Štáfka. Udělal jsem krok mimo komfortní zónu, vysvětluje

Proslavil se jako Matěj Jordán, jedna z hlavních postav nekonečného seriálu Ulice. „Složenky se nějak platit musí,“...

Kdyby mi někdo řekl, že o víkendu nedělá, letí, říká workoholik Jankto

Hovořit s ním je radost, nevíte, na co se ho dřív zeptat. Nezvykle činorodý mladík vedle fotbalové kariéry uspěl i v...

Florentské monstrum. Nad brutálním sériovým vrahem visí dodnes otazník

Premium V novodobé italské historii nemá onen případ obdoby. Čtrnáct vražd bylo spácháno brutálně, plánovaně. Stejnou zbraní....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pryč od sterilní módy. Nežijeme v bílé kostce, říká návrhář Jan Černý

Jako neznámý kluk z Hodonína prorazil mezi českou návrhářskou elitu už během studií a svým neotřelým pohledem na...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

VIDEO: Ve třiceti se jeho tělo cítí na osmdesát. Pokus s oblečkem děsí mladé

Ve třiceti si člověk těžko dokáže představit, jak se cítí senior. Jak najednou nemůže chodit rychle, jak sotva vyjde...

Drama skryté za fotografií. Vražda zámečníka přiměla jeho milou skočit pod vlak

Premium Kulisy se mění, ale motivy zůstávají. Poválečné Mostecko skýtalo neutěšený pohled továren, dolů, chemiček a vesnic, z...

Ledolezkyně Hrozová: Spadla jsem do trhliny. Prostě krok a zmizela jsem

Rodilá Děčíňačka Lucie Hrozová pochází z lezecké rodiny a na laně se houpala od útlého dětství. Teď už jen stěží...

Pohled smrti do očí. Náš sport je jinde než ostatní, vysvětlují Podmolovi

Pokud se v Česku řekne freestyle motokros, vzápětí zazní příjmení Podmol. A vůbec nevadí, že mistr světa a sběratel...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...