Od undergroundových zápasů zveřejňovaných na internetu se samouk Kimbo probojoval až do klecí, v nichž jde o velké peníze i slávu.

Od undergroundových zápasů zveřejňovaných na internetu se samouk Kimbo probojoval až do klecí, v nichž jde o velké peníze i slávu. | foto: Profimedia.cz

Největší archiv lidské agresivity najdete na internetu

  • 10
Napadání šikanovaných teenagerů na školních hřištích, pranice opilých žen, rvačky rozjařených studentů na kolejích, ale i masové bitky chuligánů či vyřizování si účtů drogových gangů.

Zadáte-li si na stránce YouTube.com vyhledávání slova "fight", najdete ve výsledku (1 020 000 položek) tisíce klipů s autentickým násilím, explicitnější heslo "street fight" vynese 20 tisíc příspěvků.

Internet je jedna obrovská on-line knihovna dokumentující vztah lidstva k násilí. Jeho nabídkové menu zahrnuje agresi na všechny způsoby a rozličné jsou i motivy, proč lidé podobné klipy na síti zveřejňují.

Pro peníze, pro mocnější pozici v rámci svého konkurenčního prostředí, ale i jen tak, "pro ten pocit".

Výnosná reality show

Fenomén autenticity ovlivňuje nejrůznější žánry: chceme realitu, ne situace vymyšlené dramaturgem a oživené herci.

Video s puncem toho, že v něm souloží reální lidé (lidé, kteří by mohli být mou sousedkou či prodavačem z obchodu na rohu), ne postavy z prosťoučkého scénáře, je pikantnější… A podobně i rány pěstí do obličeje při rvačce filmované jedním z přihlížejících čumilů působí na monitoru jaksi bolestivěji a opravdověji.

Právě tohle stojí za fenoménem videí zachycujících reálné násilí.

free video hosting
Free Video Hosting

Na klip popisovaný slovy "Pozor! Velmi explicitní: brutální útok nožem, chlapík se snaží zabít svou exmanželku" asi nebude mít žaludek každý, ovšem proč si s trochou škodolibosti nedat odlehčeněji znějící "Milujte čest a nakopte té rodině zadky… Tak vypadá ruská svatba!"?

A na popularitě autentického násilí se dá vydělat. To, co kdysi začalo jako víceméně náhodná aktivita amatérských kameramanů, dostalo záhy obrysy dobrého byznysu.

"Nejnásilnější DVD, které bylo kdy natočeno" či "DVD s nejbrutálnějšími pouličními bitkami" nabízí americká firma Ghetto Fights za 19,95 dolarů. A poptávka vyžaduje sofistikovanou produkci. "Máme lidi, kteří pro nás monitorují oblasti a za nahrávky od nás dostávají zaplaceno," řekl magazínu Rolling Stone producent společnosti Chris Monroe.

free video hosting
Free Video Hosting

A o co má jeho firma zájem? O jakékoli násilí v jakémkoli podání: gangy, sokyně v lásce, opilci, teenageři… Za vyvedenou nahrávku můžete získat až tisíc dolarů.

Odvrácená tvář

Ne že by byl v USA problém je získat.

Násilné bitky nejsou jen součástí světa kriminálních partiček, jejich organizování patří k zábavě i dětí z (vyšší) střední třídy. V roce 2002 byl za účast na bitkařském turnaji odsouzen i syn amerického ministra zdravotnictví Chase Leavitt. Variace na Fight Club se odehrála přímo v mormonském kostele v bohaté čtvrti v Salt Lake City.

Zdá se přitom, že média píšící o "temné, nihilistické tváři Ameriky" možná nepřehánějí tak docela. Na internetu je celá řada videonahrávek, jejichž scénář je obdobný: dva teenageři ve rvačce, která končí, až když jeden z nich leží po inkasování nekonečné série kopanců a ran v krvi na zemi, kolem nich klubko povzbuzujících kamarádů s mobily a kamerami v rukou.

free video hosting
Free Video Hosting

Podobné turnaje podle kulturního antropologa Orise Starna souvisejí s "fenoménem hry Mortal Kombat, s generací násilných videoher. Fight club nabízí šanci fantazie násilí a nebezpečí oživit – a možná vám i dopřát 15 minut slávy na undergroundovém videozáznamu".

Tak zcela bez smyslu pro kreativitu ve věci násilí není ale ani Evropa – její model přitom jako by vypadl z extrémně násilného filmu Clockwork Orange, plného brutálních útoků party mladistvých na nic netušící bezbranné oběti.

Mobily a internet jako upgrade násilí?

Právě to – vtáhnout nevinného okolojdoucí do své násilné hry – je principem "happy slapping".

Podle novinářů vyrostl tento fenomén před třemi lety v jižním Londýně a zrodila ho subkultura hiphopových gangsta teenagerů ve vytahaných mikinách ověšených imitovaným zlatem.

O co šlo? Vyhlédnout si oběť, napadnout ji fackami, celý útok natočit na mobilní telefon – a na společném sedánku se záznamem pobavit v kruhu svých drsných kámošů.

První mediální zprávy o "happy slapping" praxi zpopularizovaly… A publikování podobných nahrávek na internetu vedlo k reakci typu: "Hm, možná bychom si mohli podobnou scénku sehrát a ukázat světu i my." Násilí vystavované na odiv a slibující reakce publika, od zděšení až po perverzní obdiv, je jaksi atraktivnější a vábí silněji.

Příběhy s lepším koncem, kdy se skupince zbabělců situace vymkla z rukou a role se obrátily, jsou samozřejmě menšinové: vybrat si oběť, která se zdá být snadným bezbranným soustem, je prvním krokem celého dramatu.

A rozhodně se nejedná jen o zpohlavkování, kterým to kdysi začalo. Menu násilí zaznamenaného samotnými útočníky zahrnuje útoky baseballovou pálkou, sexuální obtěžování, znásilnění i vraždy.

Zatímco opatrnější hlasy varují před nafukováním bubliny a zveličováním toho, jak moc je tahle "zábava" mezi mládeží trendy, zareagovala na "happy slapping"Francie dokonce kontroverzním dodatkem zákona. Pokud podle něj nejste osoba pořizující důkazy k soudu či profesionální novinář a natáčíte či fotografujete jisté druhy násilných trestných činů, hledí na vás zákon jako na spolupachatele.

Do říše, v níž se násilí staví do výkladní skříně internetu, vstoupili před třemi lety i Češi díky partě přihlouplých mladíků říkajících si Plameňáci, která na internetu zveřejňovala své výstupy sahající od ničení laviček až po napadání vrstevníků v parku či bezdomovce.

Z podzemí do ringu

Internet však může popostrčit i vaši kariéru: i díky němu nezůstaly undergroundové rvačky dnes slavného triatřicetiletého Kimbo Slice v podzemí, kde začaly.

Při své premiéře v MMA ringu v červnu 2007 monstrum neidentifikovatelného pouličního stylu porazilo Raye Mercera.

Černošská mlátička, která dřív pracovala jako bodyguard pro miamskou pornografickou produkční společnost, si zjednala pověst obrovským počtem zápasů na parkovištích, opuštěných halách či zastrčených pláccích za domem. Díky internetu však jeho renomé vyrostlo téměř přes noc geometrickou řadou, až se z rváče stala svého druhu celebrita.

Dnes už tak Kimbo, přirozeně agresivní "srdcařský" bijec svérázného stylu, ulici opustil – aby vstoupil do uznávaného světa smíšených bojových umění (Mixed Martial Arts). Nahoru ho, kromě nasazení, vytáhla ulice a internet, takový popisek by jeho příběh mohl mít.

Jeden z nemnoha neoficiálních zápasů, které Kimbo prohrál. Tady mu uštědřil výprask bývalý bostonský policista Sean Gannon. I v tomhle případě zafungovala internetová popularita vítěze jako výtah: Gannon vstoupil do Ultimate Fighting Chamionship:

free video hosting
Free Video Hosting