VIDEO: Nejbezpečnější skok. Letíte tunelem z výšky 4 000 metrů

aktualizováno 
Zažít seskok z letadla s padákem je lákavé, ale nebezpečné. Virtuální realita vám nabídne řešení, pocity jsou stejné, ale riziko žádné. Reportér iDNES.tv Matěj Smlsal si vyzkoušel létání ve větrném tunelu s virtuální realitou. Jak virtuální seskok z letadla, tak průlet vesmírem.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

„Létání ve větrném tunelu je u našich zákazínků dlouhodobě nejoblíbenější zážitek. Proto jsme uvažovali, jak bychom ho ještě vylepšili. S technologickými experty jsme několik měsíců vyvíjeli speciální VR aplikaci,“ popsal majitel firmy zazitky.cz Jan Hájek.

Fotogalerie

Člověk má při létání v tunelu na hlavě helmu a na ní ještě brýle, právě s virtuální realitou. Své okolí tedy nevidí, je odkázán na instruktora.

„Vezmu vás za ruce a dovedu ke dveřím do tunelu. Poté vám ruce zvednu nahoru, vy pak v brýlích uvidíte odpočet. A v tu chvíli se začnete do tunelu automaticky pokládat,“ popisuje instruktor Hurricane Factory Jan Turek.

Po několikaminutovém školení vyrážíme k tunelu. Nejprve si strkám špunty do uší, poté si nasazuji helmu a brýle. Dál už nic nevidím. Následně cítím instruktorovy ruce, zvedám se a už jsme spolu u vstupu do tunelu. Honza mi dává ruce nahoru, v brýlích se objevuje odpočet 3, 2, 1... GO! A já se s plnou důvěrou v instruktora pokládám do větrného prostředí.

V tu chvíli v brýlích vidím, jak vyskakuji z letadla. „Je to výskok ze čtyř tisíc metrů. Točilo se to nad letištěm v Příbrami. Parašutista měl v úrovni pasu připevněnou kameru, která dělá 360stupňový záběr okolí,“ popisuje pak majitel zážitkové agentury Jan Hájek.

Pod sebou vidím několik kilometrů vzdálenou zemi. Jakmile zvednu hlavu, zvedne se mi i obraz v brýlích. Naráží do mě vítr o rychlosti kolem 170 kilometrů v hodině. Instruktor mě celou dobu drží, abych sebou nemlátil o stěny tunelu. On sám na televizní obrazovce navíc vidí to, co vidím já.

„Instruktor vám nyní pomůže z tunelu,“ objevuje se mi najednou nápis v brýlích. To už zřejmě uplynula minuta letu. Zdálo se mi to neuvěřitelně krátké. Jakmile mě dostane ven, podlamují se mi kolena. Po sundání brýlí najednou prožívám překvapení: před sebou vidím lidi, ne několikakilometrovou propast. Výraz mám skutečně plný úžasu.

Jako ve Hvězdných válkách

Seskok padákem byl fajn, ale jakmile jsem zkusil i průlet vesmírem, hodnotím ho jako lepší. Především proto, že kolem mě létají různé objekty a člověk před nimi automaticky i uhýbá.

„Nechali jsme si vyrobit digitální obsah, je to v podstatě stejný způsob, jak se vyrábí digitální efekty do filmu. Průlet prostředím vesmíru se asi nejvíc podobá Hvězdným válkám,“ popisuje Jan Hájek.

Létání ve větrném tunelu s virtuální realitou byl jeho nápad. „Následně jsem zjistil, že už to ve světě existuje, ale v zastaralejší technologické variantě. Například v Americe existuje tunel, kde zacvakávají mobil před brýle. My jsme vyvinuli nejmodernější řešení svého druhu na světě,“ dodává Hájek.

Zábava to však není nejlevnější. Balíček dvou minutových letů vyjde na 1 999 korun.

Autoři: ,

Nejčtenější

Arizona proti pornu. Je společenskou hrozbou, tvrdí parlament

Ilustrační snímek

Prostupuje celou společností, kazí mladistvé, vytváří toxické prostředí. Pornografie způsobuje zdravotní krizi,...

Žijeme jen jednou, ať to tedy stojí za to, říká MOgirl Týna

Věřím v osobitost, říká MOgirl Týna.

Pracuje jako zdravotní sestra v domově pro seniory a baví ji to. Považuje se za empatickou, přátelskou a realistickou....

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

VIDEO: Sexy česká trenérka amerických hokejistů uvedla zápas hymnou

Sexy Češka je nejen zpěvačka a tanečnice, ale i trenérka amerického hokejového...

V americké profesionální Federální hokejové lize kondičně trénuje tým Carolina Thunderbirds, šest zápasů ho však řídila...

Další z rubriky

Porazte sedavý styl života: zdraví prospěje pár výběhů do schodů

Je to dobrá zpráva, včlenit funkční pohyb do všedního života je snazší, než...

S vervou si ráno, v poledne a navečer vyběhnete pár pater a víte, že máte odcvičeno. Aktuální studie opěvuje zdravotní...

SMLSALOVINY roku: nevěstinec s pannami, potok pod Prahou a osud plastů

Videa roku: Reportér Matěj Smlsal v pořadu Smlsaloviny testoval nevěstinec se...

Testoval nevěstinec se silikonovými pannami, prošel Motolský potok ukrytý v pražském podzemí. Ukázal, co se děje s...

Neznámé sporty: naolejovaní turečtí gladiátoři jsou oslavou síly

Technika je důležitá, ale sílu musejí mít zápasníci nepředstavitelnou.

Mužnější podívanou si lze představit jen stěží. Je to grandiózní. Desítky bojovníků zápasí pod širým nebem, sluneční...

Najdete na iDNES.cz