Arnoldovi všechna čest, ale dnes jsme větší, říká kulturista Pavel Beran

aktualizováno 
Za tři roky nabral pětadvacet kilogramů. „Dal jsem si závodní pauzu, abych na sebe dokázal naplácat dostatečné množství masa,“ říká kulturista Pavel Beran. A chce pokračovat. „Letos bych rád prolomil hranici 140 kilogramů,“ líčí a vysvětluje, jak se jeho sport změnil od éry Arnolda Schwarzeneggera.

Slyšel jsem názor, že současná kulturistika je v takovém extrému kvůli sociálním sítím, protože fanoušci chtějí, abyste byli stále větší. Co o tom soudíte?
Myslím, že to tak není. Kulturistika se vždy projevovala tak, jak jí umožňovala doba, zkušenosti, vědomosti z biochemie, mechaniky. A pořád se vyvíjí, nacházejí se nové systémy, praktiky.

Fotogalerie

Váš sport se tedy vyvíjí přirozeným tempem?
Fanoušci kulturistiky chtěli vždy vidět obrovské, vyrýsované, tvrdé a plné svaly. Na mírně osvalené kluky se můžete dívat na pláži u moře nebo na koupališti. Kulturistika spočívá v extrémech stejně jako jakýkoli jiný profesionální sport. Sociální sítě ovlivnily kulturistiku pouze v tom, že už to není o tom zavřít se na rok do sklepa, tvrdě dřít, striktně dodržovat sedm jídel denně v přesný čas, trávit ufuněné hodiny na kardiu. Dnes je to o tom vypadat trochu k světu, použít správný filtr a poslat fotku do světa, a tím ukázat, jaký jsem „hrdina“. To mě mrzí.

Celý rozhovor v pořadu Drive na Óčku

Pavel Beran bude jedním z hostů pořadu Drive na televizi Óčko v neděli 24. února ve 22:00 hodin. Povídal si s ním Jakub Buba Ouvín.

Mezi úspěchy Pavla Berana patří:

  • 1. místo na Arnold Classic Europe 2016 - v kategorii juniorů
  • 1. místo na EVLS Prague Showdown 2016 - v kategorii juniorů
  • 1. místo na EVLS Prague Showdown 2016 - v kategorii muži
  • 1. místo na EVLS Prague Showdown 2016 - v absolutním pořadí
  • 4. místo na EVLS Prague Showdown 2018 - v kategorii PRO OPEN

Nejslavnější kulturista všech Arnold Schwarzenegger poměrně ostře vystupuje proti vypouklým břichům těch nejúspěšnějších kulturistů (pozn. red.: vypouklá břicha se přisuzují především zvětšeným orgánům vlivem užívání steroidů). Není to od něj s ohledem na kontext doby vlastně pokrytectví?
Je fakt, že velká břicha nejsou tak estetická. Ale jsou vlastně daní za extrémní množství hmoty. Potřebujete utáhnout x kil, potřebujete i větší orgány, větší žaludek, sníte toho mnohem víc. Arnoldovi všechna čest, ale Arnold měl kolem 110 kilogramů, při jeho výšce mají dnes závodníci kolem 130 kilogramů. Pokud někdo chce uživit tak obrovské a nepřirozené množství svalů, musí sníst obrovské objemy jídla. Otázkou zůstává, zda veřejnost má ta břicha vidět. Správný kulturista by si ho měl pohlídat.

Jak? Prostě ho zatáhnout?
Kulturistika spočívá v pózování, takže i když nepózujete při porovnávání, když stojíte někde opodál, pořád jste na pódiu, pořád na vás koukají jak porotci, tak diváci. Takže je pořád potřeba být profesionál, snažit se to břicho pohlídat. Já mám rád brutální, extrémní kulturistiku, tak bych chtěl jednou vypadat, ale zároveň bych rád udržel estetiku, rozhodně bych nechtěl být obluda.

Co takový Kai Greene, to je obluda?
Svým způsobem ano, ale za mě je to špičkový kulturista, dnes už bohužel nezávodí. Ale to je genetická třešnička, takových lidí je pár na světě, kteří mají předpoklad, aby nakonec vypadali až takto.

Autoři:

Nejčtenější

Kanibalové v Třebíči. Skandál chtěla mladá republika ututlat

„Tázal jsem se Dvořáčka, co s tím budou dělat? To prodáme řezníkům. O maso je...

Bylo to nejhorší případ kanibalismu v moderních českých dějinách. Maso několika zavražděných Židů bylo vyuzeno, snědeno...

Vražedná hora v Humboldt County: místo, kde se ztrácí lidé po stovkách

Kalifornská Humboldt County je převážně zalesněná oblast při pobřeží Pacifiku.

Důvody, proč lidé tu a tam mizí a stanou se pohřešovanými, jsou různé. Ne vždy stojí za jejich zmizením zločin, často...

Na záchranu Země máme dvanáct let, třídit nestačí, říká mluvčí klimastávek

Jediné, co nám vlastně zbývá, je nejít do školy a protestovat, říká mluvčí...

Vysazovat stromy a sbírat odpadky je důležité. Neměli bychom si však namlouvat, že se tak vyhneme obrovským klimatickým...

Jak Indie ošálila CIA. Jaderné výbuchy jí utajila před očima

Právě tady se to stalo, navzdory americkým satelitům. Kráterem Shakti-1 se...

Americké tajné služby si daly velmi záležet na tom, aby jim neunikla žádná podrobnost o indickém jaderném programu....

KVÍZ: Karate, chábr, nizozemky. Jak se vyznáte ve vězeňském slangu?

Vyzkoušejte, zda byste zapadli do kolektivu.

Má vlastní pravidla, svérázné hodnoty, ale též charakteristický slang. Vyzkoušejte si, zda byste rozuměli vězeňskému...

Další z rubriky

VIDEO: Nejbezpečnější skok. Letíte tunelem z výšky 4 000 metrů

Díky brýlím si člověk připadá, že letí k zemi.

Zažít seskok z letadla s padákem je lákavé, ale nebezpečné. Virtuální realita vám nabídne řešení, pocity jsou stejné,...

VIDEO: Zápas, to je síla, výbušnost a koordinace, říká Artur Omarov

Artur Omarov - Óčko OverDrive

V rodném Dagestánu má zápas bohatou a rozsáhlou tradici, v Česku je jeho základna mnohem užší. „Růst proto jezdíme na...

VIDEO: Musíte mít rychlost, sílu, ale i štěstí, říká sportovní dřevorubec

ÓČKO DRIVE - Martin Komárek

Šest disciplín, a to velmi mužných. Timbersports, sportovní dřevorubectví, je náročnou aktivitou, vyžaduje fyzickou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz