Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. června 2023 Gita

Král velehor. Jerzy Kukuczka byl horolezcem plným vášně a troufalosti

Jeho rekord dodnes nikdo nepřekonal, během osmi let zdolal všech čtrnáct osmitisícovek. Hory slézal s vášní, odvahou a snad i s jistou drzostí. Bez umělého kyslíku, často s improvizovaným vybavením. Polská horolezecká legenda Jerzy Kukuczka by se dožila pětasedmdesáti let, připomněl magazín 5plus2.
Vybavení mnohdy sháněl, jak se dalo, svými výkony však vzbuzoval respekt.

Vybavení mnohdy sháněl, jak se dalo, svými výkony však vzbuzoval respekt. | foto: commons.wikimedia.orgCreative Commons

Jerzy Kukuczka. Jedno z nejznámějších jmen v Polsku, které nesou tamní základní i střední školy, akademie, gymnázia, ulice a také celé sídliště v Katovicích. Polák je považován za nejlepšího výškového horolezce 20. století, protože zdolal všech 14 osmitisícovek planety.

Byť se mu to po Rakušanu Messnerovi podařilo až jako druhému na světě, výstupy si ztěžoval tím, že je často pořádal v mnohem divočejším zimním období a ještě se na vrcholy dostával jinými a novými cestami, které sám Messner označil za sebevražedné.

Nepřekonaný rekord

Kukuczka se narodil 24. března 1948 v Katovicích, jeho rodina pocházela ze vsi Jistebná, jen pár kilometrů od české hranice. K horám měli blízko a formovaly je zejména Beskydy včetně nejvyššího vrchu Babí hora, který s výškou 1 722 metrů nad mořem patří mezi nejnavštěvovanější vrcholy Poláků i Slováků. Tyčí se totiž na hranici obou států, asi 70 kilometrů východně od Česka.

Kukuczka se však z Beskyd vydal mnohem dál, ještě než dosáhl „Kristových“ let, zdolal vrcholy Alp a Dolomitů, bulharského pohoří Rila, ale také štíty Aljašky, Hindúkuše či Himálají.

Na své cesty si musel vydělat. V hlubokém socialismu se v polských Katovicích živil i natíráním komínů. Horší to bylo s vybavením. Funkční horolezecké oblečení, moderní boty, stany a spacáky, lana i cepíny, které jsou dnes lehce k dostání – o tom si mohl mladý polský horolezec nechat jen zdát. Výbavu sháněl, kde se dalo, často z druhé ruky, použitou nebo vyrobenou doma „na koleni“.

Také proto se říká, že nejvyšší velehory včetně Mount Everestu musel těžce zdolávat dvakrát – poprvé už v údolích, kde horko těžko sháněl potřebnou výbavu. Výhodou bylo, že komunistické vedení země horolezce podporovalo, zejména jim umožnilo cestovat, jejich úspěchy se pak mohlo chlubit.

Jerzy Kukuczka, řečený Jurek, zdolal všech čtrnáct osmitisícovek během pouhých osmi let, tento rekord dosud nikdo nepřekonal. Stejně jako Messner, také Kukuczka se snažil chodit bez použití umělého kyslíku. Vzal si ho jen jednou, a to v roce 1980 při výstupu na Everest.

Jižní stěna Lhoce

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

S Messnerem ho pojil celoživotní zápas, což byl důvod, proč na výpravy nikdy nejeli společně. Jejich poslední bitva se rozhořela roku 1989 na hranici Nepálu a Tibetu, na hoře Lhoce, těsném sousedovi Mount Everestu.

Čtvrtá nejvyšší hora světa je proslulá svou jižní stěnou – ta je s výškou 3,2 kilometru nejstrmější stěnou takové velikosti na světě. Do roku 1989 jižní trasu žádný člověk nezvládl vylézt. Na jaře toho roku se o to pokusila právě výprava „Tyroláka“ Messnera, ovšem neúspěšně, kromě toho Messner na výstup Kukuczku kvůli rivalitě nepozval. I to byl důvod, proč se sem Jurek v říjnu vydal, konečně totiž mohl rakousko-italského kolegu pokořit.

Přetržené lano

Kukuczku na vrchol Lhoce doprovázel Ryszard Pawłowski. Tehdy 24. října 1989 oba vstali v pět hodin ráno. Vítr utichal, celou jižní stěnu zahalilo slunce. Hluboko dole byla základna, kde už všichni věděli, že oba horolezci dnes zaútočí na poslední úsek jižní stěny – Kukuszka jim to řekl v předvečer vysílačkou.

Hrozně kašlal, to je v těchto nadmořských výškách normální, a také popsal, že to mají na vrchol už jen asi 150, možná 180 metrů. Začali šplhat. Kukuczka první, desítky metrů pod ním Pawłowski. Používali poměrně tenké lano, široké asi sedm milimetrů, mělo být však kvalitní, pocházelo z místního tržiště.

Kukuczkovi chyběly k vrcholu stěny jen asi tři nebo čtyři metry, pak už se dostane na hřeben, kde je další postup mnohem snazší. Pawłowski ho zespoda sledoval. Najednou vidí, jak Jurek klouže. Nejdříve pomalu, pak stále rychleji. Pawłowski ztuhl, věděl, že ho kolega může za pár sekund strhnout s sebou. Jak Jurek padal, lano se najednou přetrhlo a horolezecká legenda se řítila do dva kilometry hluboké propasti.

Podle jedněch pramenů se tělo nikdy nenašlo, podle jiných ho členové výpravy objevili v 5 400 metrech a pohřbili do ledové trhliny.

Jen jedna „černá tečka“

Jak se později ukázalo, lano se nejspíš přeřízlo o ostrou hranu skály. Pawłowski se v tu chvíli podruhé narodil. Měl obrovské štěstí, že lano prasklo, jinak by ho vzal kolega nejspíš s sebou. Přeživší okamžitě zahajuje sestup. Dole na základně zatím nemají žádné informace. Neustále sledují stěnu dalekohledem, nikde nikdo. Když padne noc, výprava skoro nespí, stále se čeká, co mohlo oba horolezce zdržet.

Další den ráno je opět krásně, najednou se v dalekohledu objevila jedna černá tečka, rychle se pohybovala dolů. „To musí být Kukuczka,“ radovali se všichni, věděli, že Jurek leze velice rychle. Kde je však druhý horolezec? Když se „černá tečka“ poprvé spojí s kolegy, je jasné, že je to Pawłowski. Hlásí, že Jurek spadl a zemřel.

Spekuluje se, že za pádem mohla být ztráta koncentrace, rovnováhy nebo utržený kus skály či sněhové převěje. A také rychlost a spěch. Předmětem úvah je i lano, které horolezci kvůli úspoře času nesložili dvojitě. Pokud by tak udělali, vydrželo by, to by však nakonec spadli nejspíš oba. „Jurek“ Kukuczka zemřel ve věku 41 let.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

KVÍZ: Ironické, poučné, překvapivé. Znáte výroky známých osobností?

Poučí, pobaví, možná představí svého autora nebo autorku z neznámé strany. Některé jsou docela známé, jejich autora si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mystérium římských dvanáctistěnů. Artefakty trápí archeology i lovce záhad

Rituální předmět, hrací kostka, sofistikované zařízení, pouhá ozdoba… Nad významem oněch dvanáctistěnů si lámou hlavu...

Masturbace není náhoda. Má svůj přínos, naznačuje ho studie

Vyhlíží jako paradox, z evolučního hlediska působí jako neúsporná, rozmařilá, plýtvavá, nákladná aktivita. Aktuální...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Divoký spánek chobotnice Costella. Měl noční můry z bitky, naznačuje studie

Tak normální chování chobotnic nevypadá, nezastírali vědci. Jejich exemplář jménem Costello se ve spánku začal kroutit,...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Cvičte, prospějete mozku. Posilování je nástrojem proti demenci

Dokáže zlepšit zdraví mozku, kognitivní schopnosti. Vědci už vědí jak. Posilování totiž umí skrze svalové kontrakce...

Fitness trendy se vrací k hitům před pandemií, říká výhled pro rok 2023

Návrat k normálu, tak se dají shrnout očekávání fitness trendů pro rok 2023. Hity, které vynesly na přední místa...

Oběť náhodného románku. Stopy žádné, ale pak se policie vrátila na místo činu

Premium Stála v županu přitisknutá ke dveřím a sbírala odvahu odsunout plíšek kukátka. Hluk, který se ještě před chvílí ozýval...

Mrkněte se mi do mozku. Co se děje při operaci, kdy je pacient při vědomí

Premium Při pohledu na odkrytý mozek, byť na monitoru, se mi udělá lehce nevolno. Mám pocit, že se hýbe, takže se mi nejspíš...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...